×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 18 June , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
یک استان ناتوان ازساماندهی یک جوی روباز/ کودکان اهواز طعمه فاضلاب

تراژدی غمبار مرگ کودکان اهواز در فاضلاب تمامی ندارد و هر مدتی باید شاهد به عزا نشستن خانواده‌ای به دلیل غرق شدن کودک خود در فاضلاب باشیم. این کودکان در حالی در فاضلاب غرق می‌شوند و با دنیای کودکی خود در این دنیا وداع می‌کنند که مسئولان هم ظاهراً چندان تلاشی برای رفع مشکلات بحرانی این دست نمی‌کنند.

مرگ کودکان در فاضلاب اهواز البته مسئله جدیدی نیست. مرگ «محمد صادق زرگانی» در ۱۰ فروردین ۹۵، «محمد عرفان عبیداوی» کودک یک و نیم ساله در ۱۹ اردیبهشت ۹۷ و «علی بروایه» کودک سه ساله در ۲۲ مرداد ۹۷ و اینک صدیقه حیدری دختر خردسال در کوی سیاحی نشان از نابسامانی وضعیت فاضلاب و مجاری دفع آب‌های سطحی و بی‌توجهی به زیرساخت‌های شهری در اهواز به رغم وعده‌های مکرر مسئولان دارد

اما کوی سیاحی اهواز از چند ماه قبل با انتشار تصاویری از آب تنی کودکان در فاضلاب بر سر زبان‌های افتاد و بازتاب رسانه‌ای آن، پای مسئولان بی‌شماری را به این منطقه باز کرد ولی حضور مسئولان تا این لحظه صرفاً نمایشی بوده و در عمل کار خاصی برای این منطقه صورت نگرفته است تا اینکه تا اینکه چند روز قبل کودکی دیگر جان خود را در فاضلاب کوی سیاحی از دست داد.

کوی سیاحی اهواز یکی از همان مکان‌های دردآور این کلان‌شهر است. منطقه‌ای که از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی بی‌بهره است و مردم آن سال‌هاست فریادشان به جایی نمی‌رسد. در کنار همه مشکلات این منطقه محروم، وجود فاضلاب‌های روباز و نبود شبکه فاضلاب، زندگی مشقت باری را برای اهالی آن رقم زده است به گونه‌ای که بازی کردن کودکان در فاضلاب‌های روباز و در آغوش کشیدن انواع بیماری‌ها، از دم دست‌ترین صحنه‌های روزانه زندگی در کوی سیاحی اهواز است و دل اهالی به خصوص مادرانی که شاهد حضور کودکانش در این نقاط آلوده هستند را به درد آورده است.

جوهای روباز کوی سیاحی اهواز محل جولان انواع حیوانات جونده و حشرات است و آنها خطرات بی‌شماری را به مردم به خصوص کودکان این مناطق تحمیل کرده‌اند و بدتر آنکه این جوی‌های روباز هر مدت به مدت کودکی را طعمه خود می‌کنند.

کوی سیاحی یک متر فضای سبز ندارد، آتش‌نشانی و فرهنگ‌سرا و کتابخانه و پارک بازی هم ندارد. تقریباً هیچ‌چیزی از زندگی شهری در این منطقه دیده نمی‌شود چرا که مطالبه مردم به نیازهای اولیه زندگی برمی‌گردد. مطالبه مردم این منطقه به تکمیل شبکه فاضلاب و آب شرب و پایداری شبکه برق خلاصه شده است چیزی که حتی برخی روستاهای کشور دغدغه آن را ندارند. در کوی سیاحی آرزوی برخی اهالی آسفالت شدن خیابان‌هاست یعنی سطح آرزوها در این منطقه تا این اندازه پایین است ولی همین آرزوهای کوچک برای مردم کوی سیاحی دست‌نیافتنی است.

وعده یک ساله استاندار ۳ ساله شد

صیوانی مرد ۶۰ ساله‌ای که ۳۵ سال قبل در کوی سیاحی ساکن شده و قدمت این منطقه را بالای ۴۵ سال عنوان می‌کند به خبرنگار مهر می‌گوید: مشکلات این منطقه بسیار هستند که مادر آنها «فاضلاب» است، جوی روباز این خیابان باعث در محاصره فاضلاب مانده خانه‌ها شده که حتی منجر به ریزش خانه‌ها شده است.

وی ادامه می‌دهد: سه سال قبل استاندار خوزستان وعده اجرای پروژه فاضلاب کوی سیاحی را داد که حقیقتاً آن را به فال نیک گرفتیم و قرار بود یک ساله اجرا شود ولی بعد از سه سال تاکنون حتی ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد نبودیم و مشکل اعتباری را برای عدم پیشرفت طرح اعلام می‌کنند.

این شهروند ساکن کوی سیاحی با گلایه از نبود سالن ورزشی و امکانات تفریحی برای جوانان یادآور می‌شود: منطقه‌ای وسیع که با کوی مندلی بالغ‌بر سه هزار نفر جمعیت داریم در حالی که برخی از شهرها خدمات و امکانات خوبی دارند ولی این دو منطقه ما امکانات یک روستا هم ندارند.

صیوانی با اشاره به اینکه پیشگیری بهتر از درمان است و دولت به تأمین علایق جوانان به خصوص در حوزه ورزش اهمیت بدهد، اضافه می‌کند: با تمام وجود از همه خواسته‌های اولیه خود گذشته‌ایم و تنها خواسته اصلی ما در حال حاضر حل مشکل فاضلاب است و خانواده‌ها بعد از پنج دقیقه بیرون رفتن فرزندان خود نگران غرق شدن آنها در کانال فاضلاب می‌شوند.

وی با اشاره به فوت سه کودک در این کانال فاضلاب، گلایه می‌کند: نه شرکت آب و فاضلاب و نه شهرداری هیچ‌کدام مسئولیت فوت این کودکان را بر عهده نگرفتند و با مرگ اولین فرزند خانواده که نیم ساعت بعد جسد او از کانال فاضلاب بیرون آمد دیگر شیرازه خانواده از هم پاشید.

الحاق به طرح جامع شهر اهواز

عضو شورای شهر اهواز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: مناطق حاشیه شهر اهواز در طرح جامع دیده نشده بودند ولی اعضای شورای پنجم به دلیل آشنایی با شرایط منطقه و وضعیت مردم ساکن در این‌گونه مناطق برای قرار گرفتن آنها در طرح جامع شهری پیگیر شدند.

رحیم کعب عمیر با اشاره به الحاق مناطق کم برخوردار به طرح جامع شهر اهواز ادامه می‌دهد: با انجام این کار حجت بر ادارات خدمات دهنده تمام شده که در برنامه‌ریزی، مطالعات، طراحی و ردیف‌های اعتباری این مناطق را ببیند.

وی با اشاره به اینکه همه سازمان‌ها و ادارات خدمات دهنده از جمله گاز، آب و فاضلاب، برق، بهداشت، آموزش و پرورش و شهرداری باید طرح‌های خود را برای این مناطق دارای عقب‌ماندگی ۳۰ تا ۴۰ ساله داشته باشند، در خصوص کوی سیاحی می‌گوید: حوزه غرب جاده خرمشهر شامل محلات مختلف از جمله سیاحی، مندلی، کروشات، سادات، گلدشت، گلبهار و ملاشیه است که به غیر از عین دو (آن هم با شبکه فاضلاب نصف و نیمه) به طور عمومی فاقد شبکه فاضلاب هستند.

عضو شورای شهر اهواز می‌افزاید: یک ماه قبل جلسه‌ای در دفتر تسهیلگری کوی سیاحی با حضور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز برگزار شد تا رسیدگی بیشتری به این منطقه داشته باشیم که اجرای طرح پنجشنبه و جمعه‌های جهادی برای اهالی شروع شده است هرچند که شهرداری متولی فاضلاب نیست اما به دنبال هدایت آب به سمت کانال چمران هستیم.

کعب عمیر با اشاره به اینکه لایروبی کانال باعث عمیق شدن آن و افزایش خطر غرق‌شدگی کودکان می‌شود، بیان می‌کند: مشکل گازرسانی به این منطقه نیز حل شده و شرکت گاز در حال تأمین زیرساخت‌های لازم برای توسعه شبکه گازرسانی است.

شاهد تبعیض هستیم

امام جماعت مسجد امام موسی کاظم (ع) کوی سیاحی نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: این منطقه با وسعت بالا، جمعیت سه هزار نفری و قرار گرفتن در مرکز اهواز ولی متأسفانه از امکانات و خدمات‌رسانی محروم است.

رحیم عبیداوی با اشاره به عقب‌ماندگی منطقه می‌افزاید: نمی‌دانیم از کدام مشکل کوی سیاحی حرف بزنیم، از فاضلاب و قطعی برق تا نبود گاز کشی و آسفالت همه درد مردم این منطقه هستند که مهم‌ترین آن دفع فاضلاب است.

وی با گلایه از اینکه برخی مناطق اهواز حتی شاید دو تا سه بار آسفالت می‌شوند ولی مناطق محروم از جمله کوی سیاحی آسفالت قابل قبولی ندارد، بیان می‌کند: حتی برخی خیابان‌ها تاکنون آسفالت نشده‌اند و هرچقدر که فریاد زدیم ولی تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

امام جماعت مسجد امام موسی کاظم (ع) کوی سیاحی عنوان می‌کند: مسئولان به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند. سه سال قبل وعده و وعید شنیدیم ولی متأسفانه در مناطق محروم شاهد تبعیض هستیم که مسئولان حاضر به خدمت‌رسانی به مردم ساکن در این مناطق نیستند.

عبیداوی بیان می‌کند: امام راحل فرمودند «خدمت به مردم عبادت است» ای کاش مسئولان با همین کلام امام راحل نسبت به مردم احساس مسئولیت بیشتری داشته و به قول و وعده‌های خود عمل کنند اما متأسفانه برخی از مسئولان فقط کاغذبازی و پاس‌کاری را بلد هستند.

وی بیان می‌کند: به استاندار خوزستان اعلام کردیم که یک دستور قطعی برای کار کردن به مسئولان صادر کنید تا پروژه را شروع کنند چون مردم این منطقه دیگر از قول بعضی مسئولان سیر و خسته شده‌اند و حتی اسم چوپان دروغگو را برای برخی از مسئولان استان به خصوص در شهرستان اهواز انتخاب کردیم چون خیلی از وعده‌ها را شنیدیم که عملی نشده‌اند.

شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان هم در خصوص مشکلات کوی سیاحی اهواز اعلام می‌کند: تصاویر و فیلم‌های منتشر شده مربوط به جوی‌های روباز است که البته شهرداری وظیفه دارد نسبت به لایروبی آن‌ها اقدام نماید و بر عهده شرکت آبفا نیست. تا زمانی که اهالی کوی سیاحی مشترک سازمان نشوند و انشعاب دریافت نکنند، شهرداری موظف است به آنها خدمات ارائه دهد و جوی‌های موجود در خیابان‌ها را لایروبی کند تا از بروز مشکلات و شیوع بیماری‌های عفونی جلوگیری شود».

اختلاف‌های قدیمی و کهنه شهرداری اهواز و شرکت آب و فاضلاب اهواز در خصوص نحوه خدمات‌دهی به معضل فاضلاب یک بار برای همیشه باید حل‌وفصل شود چرا که در این سال‌ها مردم اهواز به خصوص در مناطق فقیر نشین توان این بی‌مسئولیتی‌های را داده‌اند.

جاری شدن فاضلاب در سطح معابر بعد از مختصر بارندگی و همچنین طغیان فاضلاب در معابر شهری حتی در فصل زمستان دل هر فردی را به درد می‌آورد ولی در اهواز هنوز سازمان‌ها در حال انداختن توپ به زمین دیگری هستند. مردم مشکل دارند و باید معضلات آنها حل شود.

برای مردم فرقی نمی‌کند مسئولیت حل مشکل فاضلاب با کدام سازمان است بلکه آنچه مهم است باید به سرعت مشکلات فاضلاب اهواز به خصوص در مناطقی مثل کوی سیاحی اهواز که به علت وخیم بودن آن به قتلگاه کودکان تبدیل شده، حل شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.