×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 18 June , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
بی رونقی تولید گز در بلداجی/ کام تولیدکنندگان تلخ است

گروه استان‌ها: شهر بلداجی مرکز تولید گز در استان چهارمحال و بختیاری است که هم اکنون حدود ۹۰ کارگاه گز سازی در این منطقه فعالیت می‌کند که اشتغال در این منطقه وابسته به فعالیت کارگاه‌های گز سازی است.

صنعت گز سازی در این منطقه سال به سال در حال توسعه بود که شیوع کرونا در کشور به یکباره موجب کاهش تولید گز در این منطقه شد.

کرونا موجب تعطیلی کارگاه‌های تولید گز شد

کرونا به عنوان یکی از مهمترین عوامل اصلی و تأثیرگذار کاهش تولید گز در منطقه بلداجی به شمار می‌رود که موجب تعطیلی بسیاری از کارگاه‌های گز سازی شد. شیوع کرونا در اسفندماه سال گذشته و تعطیلی بازار شب عید از طرفی و کاهش دید و بازدیدها در ایام نوروز از طرف دیگر موجب کاهش تولید گزسازان شد.

گزهای تولیدی برخی کارگاه‌های گز سازی که از بهمن ماه برای بازار شب عید اقدام به تولید کرده بودند روی دست آنها باقی ماند و خسارت‌های قابل توجهی به گزسازان وارد شد. پس از ایام نوروز با بسته شدن مرزها صادرات گز از این استان صفر شد و تولید کنندگان نتوانسته‌اند گز صادر کنند.

پس از آن نیز به علت کاهش مسافرت‌ها به استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان بازار گز رونقی نگرفته است و امسال گز سازان سالی متفاوت و کم فروش را با خسارت‌های بالا تجربه کردند.

شیوع کرونا موجب کاهش تولید گز سازی در منطقه بلداجی شد و گزسازان در این منطقه درآمدی نداشتندیکی از گز سازان شهر بلداجی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: شیوع کرونا موجب کاهش تولید گز سازی در منطقه بلداجی شد و گزسازان در این منطقه درآمدی در سالجاری نداشتند.

حسینی بیان کرد: مردم چهارمحال و بختیاری و استان اصفهان برای پذیرایی در ایام نوروز از گز استفاده می‌کنند که امسال به دلیل شیوع کرونا و کاهش دید و بازدیدها میزان خرید گز توسط خانوارها کاهش قابل توجهی داشت.

وی ادامه داد: کاهش سفر مسافران به چهارمحال و بختیاری و اصفهان در پی شیوع کرونا موجب کاهش خرید گز شد و همین امر خسارت‌های قابل توجهی به گز سازان این منطقه وارد کرد.

وی تاکید کرد: هم اکنون بسیاری از فعالان گز سازی به علت نبود بازار فروش دست از تولید کشیده‌اند و برخی از کارگاه‌های تولید گز تعطیل شده است.

رئیس اتحادیه گز سازان شهر بلداجی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شیوع کرونا و نبود بازار فروش موجب تعطیلی برخی کارگاه‌های گز سازی در شهر بلداجی شده است، عنوان کرد: شیوع کرونا موجب تعطیلی بازار شب عید شد که همین امر موجب کاهش فروش گز سازان شد و گز سازان بلداجی شرایط تلخ و ناگواری را تجربه کردند.

مهران ترکیان با بیان اینکه گز یکی از مهمترین محصولات تولید استان است که به عنوان سوغات خریداری می‌شود، بیان کرد: کاهش مسافرت‌ها و کاهش ورود مسافر و گردشگر به استان سبب شد که فروش تولید کنندگان گز در سالجاری کاهش یابد.

شیوع کرونا موجب تعطیلی بازار شب عید شد که همین امر موجب کاهش فروش گزسازان شد و گزسازان بلداجی شرایط تلخ و ناگواری را تجربه کردندرئیس اتحادیه گز سازان شهر بلداجی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت کاغذ و مقوا در پی افزایش ارز، بیان کرد: قیمت جعبه مقوایی افزایش قابل توجهی داشته است که این امر موجب افزایش قیمت گز شده است.

مهران ترکیان تاکید کرد: افزایش قیمت مواد اولیه از جمله پسته نیز موجب افزایش قیمت گز تولیدی شده است که این امر با توجه به کاهش قدرت خرید مردم سبب شده است که این کالا از سبد خرید مردم حذف شود.

وی بیان کرد: تعطیلی کارگاه‌های گز سازی موجب بیکار شدن بسیاری از کارگران در این منطقه شده است.

رئیس اتحادیه تولید کنندگان گز شهر بلداجی تاکید کرد: حمایت از تولید کنندگان گز در راستای رونق تولید توسط دولت ضروری است و اگر شرایط به همین شکل پیش برود تمام کارگاه‌های گز سازی در این منطقه تعطیل می‌شوند.

گز سازی یکی از مهمترین ظرفیت‌های اشتغالی در منطقه بروجن چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود که در گذشته موجب کاهش نرخ بیکاری در این منطقه شده بود. حفظ اشتغال پایدار این صنعت نیازمند حمایت دولت در راستای تأمین مواد اولیه با قیمت مناسب برای کارگاه‌ها است. پرداخت تسهیلات برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز می‌تواند نقش تأثیر گذاری در افزایش تولید در این منطقه داشته باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.