×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اعلام آمارهای غیرواقعی آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: مطالعه و ساخت دو سد پیشین و زیردان به پیش از انقلاب برای مهار کردن روان آب‌ها و آبرسانی به روستاییان برمیگردد؛ پیشین دهه ۷۰ و زیردان هم دهه ۹۰ بهره‌برداری شد اما همزمان فکری به حال شبکه‌های پایین دستشان نشد و میلیون‌ها مترمکعب آب را بالا استفاده در پشت سد ذخیره کردند، به امید روزی که شبکه‌های پایین دستشان ساخته شود.

استاندار سیستان و بلوچستان تیرماه امسال در جلسه‌ای در فرمانداری چابهار گفت: دو سد بزرگ پیشین و زیردان به‌جای آبرسانی به مردم تبدیل تشتک‌های تبخیر آب شدند؛ معین‌الدین سعیدی نماینده مردم جنوب بلوچستان در مجلس هم می‌گوید: کاری که وزارت نیرو با مردمان اینجا کرده چنگیزخان مغول نکرده است، سد ساخته اما فکری به حال شبکه پایین دستش نکرده است (بهره‌برداری سریع همزمان با سد) و میلیون‌ها مترمکعب آب بلااستفاده در پشت سد گرفتار است.

البته این اظهارات استاندار سیستان و بلوچستان در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از مردم منطقه بر این عقیده هستند که مسئولان دولتی بیشتر از اینکه به دنبال حل مشکلات مردم باشند به دنبال «گفتار درمانی» هستند.

مردم از شعارهای بی پایه و اساس مسئولان خسته شده‌اند

از همین رو عبدالله عزیزی یکی از ساکنان منطقه بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: مسئولان سالهاست که به جای حل مشکلات فقط به دنبال شعار دادن هستند وگرنه بسیاری از مشکلات مردم استان سیستان و بلوچستان باید بسیار زودتر از این برطرف می‌شد.

وی افزود: از این جالب‌تر هم اینکه گاهی برخی از مسئولان به جای حل کردن مسئله، صورت مسئله را پاک می‌کنند، به عنوان مثال چندی پیش یکی از مسئولان عالی رتبه استان به کلی استفاده مردم از آب هوتک ها (گودال های طبیعی جمع آوری آب) را تکذیب کرده بود.

این شهروند بلوچستانی ادامه داد: خواهش ما از مسئولان محترم این است که با مردم صادق باشند و به جای اینکه به دنبال «گفتار درمانی» باشند به صورت صادقانه مشکلات و تنگ ناها را با مردم در میان بگذارند.

۲۶۱ روستای چابهار، دشتیاری و قصرقند با جمعیتی بیش‌از ۷۰ هزار نفر و ۲۱۳ روستای دشتیاری، سرباز و چابهار با جمعیتی بیش‌از ۱۰۰ هزار نفر سال‌هاست قرار است از دو سد زیردان و پیشین به شبکه آب متصل شوند

البته ۲۶۱ روستای چابهار، دشتیاری و قصرقند با جمعیتی بیش‌از ۷۰ هزار نفر و ۲۱۳ روستای دشتیاری، سرباز و چابهار با جمعیتی بیش‌از ۱۰۰ هزار نفر سال‌هاست قرار است از دو سد زیردان و پیشین به شبکه آب متصل شوند. قراری که هم‌چنان برقرار است و قرار نیست حالا حالاها عملی شود.

اردیبهشت ماه امسال دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان خبر داد که مدیرعامل سابق آب و فاضلاب روستایی به اتهام اختلاس و ارتشا در همین پروژه‌های آبرسانی زیردان و پیشین به همراه ۱۰ نفر دیگر از مدیران و کارمندان زیرمجموعه و شرکت‌های پیمانکاری‌اش بازداشت شده است.

۱۸۵ روستای پایین دست زیردان به کدام شبکه آب متصل‌اند

علیرضا قاسمی، مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان پس از ادغام دو شرکت در خبری اعلام کرده بود که در حال حاضر تعداد ۱۸۵ روستای زیر مجموعه مجتمع با جمعیت ۴۵ هزار نفر از نعمت آب شرب بهره مند شده‌اند و در حال حاضر پیمانکاران در منطقه فعال بوده و خطوط انتقال جدید رفع نقص می‌گردد و به تناسب پیشرفت کار شبکه‌های توزیع جدید اجرا شده، وارد مدار بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی افزود: پیش بینی می‌شودتا پایان نیمه اول سال ۱۴۰۰ کلیه روستاهای باقی مانده تحت پوشش مجتمع تلنگ، پلان و پیرسهراب از نعمت آب شرب بهره‌مند شوند.

بعد از این صحبت‌های مدیرعامل محترم آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان کاشف به عمل آمد روستایی از شبکه پایین دست زیردان بهره‌مند نیست و آن ۱۸۵ روستایی هم که مدیرعامل از آن‌ها می‌گوید به یک شبکه قدیمی ۳۰ سال پیش وصل‌اند و هنوز بسیاری خورده کاری‌های احداث شبکه پایین دست زیردان مانده است و هنوز آبی در شبکه جاری نشده است.

شه بخش گرگیج نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: همه ۲۶۱ روستای پایین دست سد زیردان به مخرن صفرزهی متصل هستند و هنوز آب از این مخرن به روستاها در شبکه جاری نشده است و در واقع هم‌چنان در بسیاری از مناطق، حوضچه‌های پایین مخزن و شبکه‌های انتقال کامل نشده است.

وی افزود: شبکه پایین دست مخزن صفرزهی مربوط به ۳۰ سال پیش است و روستاییان هنوز هم از همان استفاده می‌کنند؛ ۳۰ سال پیش زمانی که جهاد سازندگی بود برای دسترسی سریع مردم روستایی منطقه آب یک شبکه فلزی روی زمین تعبیه کردند و قرار شد بعد از اجرای طرح اصولی شبکه سد آن جمع آوری شود اما هنوز شبکه جدید سد وارد مدار نشده است.

وی تصریح کرد: بسیار واضح است که روستاهای پایین دست مخزن صفر زهی که مخزن سد زیردان برای اتصال به ۲۶۱ روستای طرح شبکه پایین دست است وارد فاز آبرسانی نشده و همه از شبکه ۳۰ پیش که فرسوده و قدیمی است تغذیه می‌کنند.

۸ هزار نفر باید دو ماه دیگر برای یک پروژه آبرسانی صبر کنند

البته این بار اول نیست که شرکت آب آمارهای نادرست می‌دهد، حدود سه ماه پیش کلنگ پروژه انتقال شبکه آب به ۸ هزار نفر از مردم دلگان‌های شهرستان دشتیاری به زمین زده شود، شرکت آب قول داد پروژه را سه ماهه یعنی دی‌ماه امسال بهره‌ برداری می‌کند، همین چند وقت پیش بعد از اتمام زمانبندی بعد از آنکه انتقادها از عدم بهره‌برداری به موقع بالا گرفت دوباره بیانیه داد که پروژه دوماه دیگر عقب افتاده است.

خارج از شبکه پایین سد زیردان که به قول آبفا دمدمه بهره‌بردرای است و راستی آزمایی‌ها و صحبت‌ها چیز دیگری می‌گوید، شبکه پیشین هم حال روز بهتری ندارد، احداث شبکه پیشین هنوز اول کار است و هم‌چنان چشم‌اندازی حداقل در کوتاه مدت برای بهره‌برداری از آن نیست؛ با این اوصاف معلوم نیست مردم بلوچستان که به گواه وزارت نیرو پایین‌ترین شاخص دسترسی به شبکه آب را دارند کی آبرسانی می‌شوند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.