×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

شهردار اراک استیضاح و برکنار شد

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه فوق‌العاده صحن رسمی شورای اسلامی شهر اراک شامگاه پنجشنبه با دستور کار استیضاح شهردار اراک برگزار شد که پس از رأی گیری محمدکریم شفیعی با ۸ رأی منفی از ۱۱ رأی مأخوذه برکنار شد و علیرضا (سعید) بیاتیان به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد.

متن درخواست استیضاح که به امضای ۸ نفر از اعضای شورا رسیده بود در ابتدای جلسه قرائت شد. متن این درخواست به این شرح است:

«شهردار محترم در طول چند ماه گذشته تذکرهای اعلام شده از سوی شورای اسلامی شهر اراک در صحن رسمی و کمیسیون‌های ذیربط را رعایت و اجرایی ننموده و حتی برخی از تذکرات در قالب مصوب شورا به ایشان ابلاغ که اقدامی در جهت رعایت تذکرات اعلام شده نداشته است و نهایتاً طرح سوال انجام و سوالات طی نامه شماره محرمانه ۱۷۷ مورخ ۹۹/۱۰/۹ و نامه شماره ۱۴۸-۹۹- ش به صورت عادی مورخ ۱۳/ /۱۰/ ۹۹ توسط ریاست محترم شورا به ایشان ابلاغ، که متأسفانه شهردار محترم بر خلاف ماده ۸۳ قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران مصوب ۱۳۹۶ پاسخ اعضای معترض به عملکرد شهردار و عملیات شهرداری را طی نامه‌های شماره ۵۱۰۲۰ مورخ ۲۳/ ۱۰/ ۹۹ و ۱۸۳- م مورخ ۲۴ /۱۰ /۹۹ ارسال نموده که آن ریاست محترم در راستای اجرای مفاد مذکور جلسه پاسخگویی برای روز شنبه مورخ ۲۷/ ۱۰/ ۹۹ تعیین، که مشار الیه از حضور استنکاف می‌نماید. و در راستای مساعدت با ایشان مجدداً جلسه پاسخگویی برای روز دوشنبه مورخ ۲۹/ ۱۰/ ۹۹ تعیین که باز هم شهردار محترم از حضور در جلسه پاسخگویی برای دومین بار است استنکاف نمود. لذا مستند به قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ و اصلاحات آن و ماده ۸۳ قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۹۶ و به خصوص قسمتی از ماده مذکور که مقرر نموده، رِئیس شورا سوال را کتباً به شهردار اعلام خواهد کرد. و حداکثر ظرف ۱۰ روز پس از ابلاغ شهردار موظف به حضور در جلسه عادی و فوق‌العاده شورا و پاسخگویی به سوال می‌باشد. و جدای اینکه شهردار از حضور در جلسه فوق العاده مورخ ۲۷ دی ۹۹ و جلسه صحن مورخ ۲۹/ ۱۰/ ۹۹ که جهت پاسخگویی ایشان تعیین شده استنکاف نمودند پاسخ‌های ارسالی هم به هیچ عنوان قانع کننده نمی‌باشد. بدین وسیله تقاضای استیضاح آقای محمد کریم شفیعی شهردار اراک تقدیم می‌گردد. خواهشمند است دستور فرمائید در اسرع وقت اقدامات لازم قانونی انجام پذیرد.»

در این جلسه موارد مطرح شده در ۱۶ بند دال بر عدم توانایی شهردار، در شهرداری اراک از سوی اعضای درخواست کننده استیضاح قرائت شد.

گفتنی است برخی از اعضای شورا معتقد بودند که این استیضاح در شرایط کنونی و پایان عمر شورا، حرکت غیر منطقی و غیر معقول است که در نهایت صدمه و زیان آن متوجه شهر و مردم خواهد شد.

در پایان رأی گیری با کاغذ و به صورت مخفی انجام شد که در نهایت محمد کریم شفیعی با اکثریت آرا از سمت خود برکنار شد و پس از آن علیرضا (سعید) بیاتیان با ۸ رأی موافق به عنوان سرپرست شهرداری اراک انتخاب شد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.