×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

عرضه شماره جدید «راه» با پرونده‌ای درباره بیماری روشنفکران غربگرا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مجله راه، شصت و پنجمین شماره مجله فرهنگی اجتماعی راه به‌تازگی با آثار و گفتارهایی از حجت‌الاسلام حمید پارسانیا، احمد رهدار، سعید جلیلی، علیرضا خدابخشی، افشین علاء، حجت‌الاسلام احمد مازنی، خسرو معتضد، علی جهانشاهی، وحید جلیلی و … منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده است.
تحلیلی بر دیدار رئیس جمهور صربستان و ترامپ و بازتاب آن در ایران، مسابقه تلوزیونی میدون و اقتصاد در رسانه، مرتضی فرهادی به مثابه یک جامعه‌شناس بومی، عراقِ پساسردار، مستند ایکسونامی، عدالت آموزشی، بازی، مدافعان فرهنگی حرم و معلمان پرورشی موضوعات پرونده‌های شصت‌وپنجمین شماره مجله راه هستند. وحید جلیلی مدیرمسئول این‌مجله در سرمقاله‌ این‌شماره با عنوان «انقلاب فعال و انقلابیون منفعل» به بررسی انتقادی مواجهه جریان روشنفکری با واقعیت های جامعه ایرانی و انفعال انقلابیون در مواجهه و بهره گیری از ظرفیت های فعال انقلاب اسلامی پرداخته است.
همچنین برخی از عناوین دیگری که در این شماره به چشم می‌خورد عبارت است از: «فرار از واقعیت به ایدئولوژی» «رفرش تقی‌زادگی» «عقلانیت وارونه» «ووچیچ، صدام، قذافی و دیگران…» «برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی» «میدون یا عصر جدید؛ مدیران کدام را می‌پسندند؟» «اصغر فرهادی چقدر مرتضی فرهادی خوانده است؟» «فشار اقتصادی آمریکا بر عراق؛ ابزارها و روش ها» «انقلاب جنسی و نقش سرمایه داران غربی» «فراز و فرود قانون گذاری برای عدالت آموزشی»، «تأمین مالی آموزش و پرورش؛ حکومتی یا مردمی؟»، «مدارس مذهبی و چالش تکثیر پذیری»، «قهرمان جنگ جنگ جهانی چهارم کیست؟» و… .
مفصل‌ترین پرونده نشریه پیش‌رو، «لیبرال مازوخیسم در ایران» است که دیدار رئیس جمهور صربستان با ترامپ و روایت نشریه صدا از این دیدار را میان نخبگان به بحث گذاشته است. «راه» به بهانه یادداشت نشریه صدا، به بررسی علل فلسفی، روان شناختی، جامعه شناختی و…. انفعال و شیفتگی مریض‌گونه جریان روشنفکری در مقابل غرب پرداخته است. از جمله افرادی که در این پرونده قلم زده‌اند، عبدالله رمضان‌زاده، احمد مازنی، رضا زاده محمدی، محمدرضا قائمی نیک و افشین علا هستند.
پرونده علوم انسانی راه ۶۵ نیز حول دکتر مرتضی فرهادی، عضو مردم شناس هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی شکل گرفته است. مرتضی فرهادی جامعه شناسی بومی است که ژئوکالچر و سنت در بوم ایرانی را مسئله مورد علاقه خویش می داند.
در پرونده «نگاهی به عراق پس از سردار» گزارشی از وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی عراق پس از شهادت سرداران مقاومت، حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس ارائه شده است.
در مطلع پرونده عدالت آموزشی نیز دکتر سینا کلهر در یادداشتی به اینکه از اول انقلاب اسلامی تا کنون هر نسخه و هر فهمی از عدالت، در لایه سیاستگذاری و قانون‌گذاری به چه قوانینی ختم شده، پرداخته است. سپس گزارشی آماری از فراز و فرود عدالت آموزشی در ایران، منطبق بر معیارهای سازمان‌های جهانی تهیه شده است. در مطلبی دیگر به نقش و تأثیر مدل های تأمین مالی آموزش در عدالت آموزشی پرداخته شده و در نهایت گزارشی از میزگرد دکتر سعید جلیلی با فعالان الگوی مدرسه-مسجد در شهر مشهد تهیه شده است.
«اه» در پرونده فرهنگ عمومی خود، تلاش کرده که نقش حذف ناشدنی بازی در زندگی کودکان و بزرگسالان را به فعالان فرهنگی یادآوری کرده و به همین بهانه ابعاد تربیتی ،فرهنگی، رسانه ای و اجتماعی «بازی» را بازخوانی نماید. 
آخرین پرونده این‌شماره راه نیز با نام «جهادگران تربیت» با موضوع تاریخ شفاهی معلمان پرورشی دهه ۶۰ و متقدمین امر تربیت در ساختار رسمی جمهوری اسلامی منتشر شده که در آن، به سابقه و کم و کیف تربیت مدرسه‌ای در حکومت پهلوی نیز پرداخته شده است.
این‌مجله با ۱۹۲ صفحه چاپ شده است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.