×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بهره برداری از ۲۲ پروژه کوچک مقیاس منطقه ۱۸ در آینده ای نزدیک

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۸ تهران و به نقل از معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، حامد مظاهریان در مراسم افتتاح بهره‌برداری از نخستین پروژه کوچک‌مقیاس محلی پایتخت در منطقه ۱۸ که با حضور شهردار، مدیران شهری، شورایاران و شهروندان این منطقه برگزار شد؛ اظهار داشت : بنا به رویکرد جدید شهردار تهران برای ایجاد “شهری برای همه “، تغییر نگاه از پروژه‌های بزرگ‌مقیاس شهری به سمت پروژه‌های محله‌ای در دستور کار مدیریت شهری قرارگرفته تا مشکلات کلان‌شهر از پایین‌ترین سطوح شهری رو به اصلاح رود

او، اجرای امسال پروژه‌های محلی و کوچک‌مقیاس را وجه تمایز پروژه‌های عمرانی با سال‌های گذشته عنوان و افزود : شورای شهر و شهرداری تهران حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای عملیاتی کردن این پروژه‌ها اختصاص داده‌اند که تعداد ۱۰۰۰ پروژه در سطح مناطق ۲۲ گانه تأمین اعتبار تا خدمات خود را به‌صورت مستقیم به مردم ارائه کنند.

مظاهریان همچنین شناسایی نیازهای محله از طریق شورایاران، دریافت مستقیم نظرات شهروندان  و در اولویت قرار دادن خواسته‌های آن‌ها را ازجمله ویژگی‌های پروژه‌های محلی برشمرد و بیان کرد: علاوه بر اینکه مردم در برخی مواقع به‌صورت مستقیم می‌توانند نظرات خود را ابراز کنند، شورایاران به‌عنوان زبان گویای مردم محله ایفای نقش می‌کنند. شهروندان ضمن انتخاب این اعضا، بخشی از سخنگویی خود را به آنان واگذار و شورایاران باید به‌عنوان نمایندگان مردمی، خواسته‌ها و نیازهای اصلی محله را اعلام تا در اولویت اجرا قرار گیرد.

او در ادامه با اشاره به آغاز افتتاح پروژه‌های محلی، ابراز امیدواری کرد که تعداد بیشتری از پروژه‌ها به‌صورت ماهیانه و فصلی در تمامی مناطق به‌ویژه مناطق کم برخوردار افتتاح و مردم از نتایج آن منتفع شوند.

معاون شهردار تهران با تأکید بر لزوم تعامل مناسب دفاتر توسعه محله‌ای با شورایاران به‌عنوان نمایندگان مردم گفت: شاید بسیاری از پروژه‌ها برای اجرا در سطح محله‌های شهر تهران مدنظر مدیران شهری باشد اما اولویت‌های ما را مردم تعیین و بنا به نیاز، تشخیص و مطالبه آنان پروژه‌ها در اولویت اجرا قرار خواهد گرفت.

او، خواسته مردم را برای اجرای پروژه‌های محلی در اولویت دانست و افزود: گرچه این پروژه‌های خرد محلی در قیاس با پروژه‌های کلان به لحاظ ابعاد کوچک به نظر برسد اما ازآنجایی‌که هدف مدیریت شهری ایجاد آرامش، امنیت و جلب رضایت مردم در محل سکونتشان است اهمیت اجرای این پروژه‌ها دوچندان می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران تأکید کرد : صدای رسا و تعیین‌کننده مردم در شهر باید راهنمای شهرداران در پاسخ به؛ کدام پروژه، کجا، چگونه و در چه ابعادی باید باشد. اگر در این پروژه‌های محلی  بتوانیم مشارکت مردم را هم جلب کنیم گامی پیشرفته و روبه‌جلو برای  اداره شهر است و باید مشوق مردم محله باشیم تا در کنار مدیران شهری برای افزایش کیفیت زندگی در محله و شهرشان تلاش کنند.

این مقام مسئول ادامه داد : مشارکت مردم نیز فقط محدود به مسائل مالی نیست، بلکه جنبه‌های متعددی را در برمی‌گیرد. ایجاد این فضاها موجب می‌شود که شهرداران نواحی با مردم وارد گفتگو شوند برنامه‌ها را با آنان در میان بگذارند و قبل از آغاز هر پروژه و پیش از ورود به فاز اجرایی به اطلاع مردم رسانده شود.

مظاهریان خاطرنشان کرد: در اجرای پروژه‌های محلی باید زمینه برای گفت‌وگوی نزدیک و تعامل دوسویه با شهروندان فراهم باشد تا بتوانیم شهروندان را قبل از شروع و در حین اجرای پروژه از خصوصیات آن  مطلع و نظرات و پیشنهادهای آنان را دریافت کنیم.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران خاطرنشان ساخت : بر این باورم که شهروندان هر محله به‌واسطه شناخت عمیق خود و مواجهه روزانه با مسائل و مشکلات، بهترین گزینه برای تشخیص نیازها و کمبودهای هر محله و اولویت‌های ضروری آن هستند بنابراین باید به مردم و نظراتشان در بهبود پروژه‌ها اعتماد کنیم.

مظاهریان ضمن تقدیر از پیشگامی منطقه ۱۸ شهرداری تهران برای سرعت بخشی به پروژه‌های کوچک‌مقیاس اذعان داشت: اکنون در آغازین راه هستیم و امیدوارم مطابق برنامه، در مرحله اول ۲۲ پروژه در این مقیاس‌های خرد قرار است در ماه‌های آتی در این منطقه  به اتمام برسد.

او بابیان اینکه تأمین نقدینگی پروژه‌های محلی به‌صورت ویژه و متفاوت از سایر پروژه‌ها صورت می‌گیرد، افزود: مردم با مشاهده توجه مدیریت شهری به مطالبات آنان و ایجاد تحول در محلات، می‌توانند پیشرفت پروژه‌ها را به‌صورت دائمی مورد مشاهده و نظارت خود قرار داده و یاریگر مدیریت شهری باشند.

همچنین سید محمد فیاض شهردار منطقه در حاشیه این مراسم افتتاحیه، توضیحات جامعی را در خصوص مراحل ایجاد دسترسی خیابان باقری به آزادگان، بازگشایی خیابان سرحدی به بزرگراه فتح، بلوار ۴۵  متری بهار، زیرگذر اکبر حسینی، ساماندهی منظر شهری خیابان باقری، زمین چمن مصنوعی شهرک مفید و ساماندهی محور الزهرا (س) که بخش اعظمی از آنها در غالب پروژه های کوچک مقیاس محله محور با همکاری سازمان عمرانی مناطق در این بخش از پایتخت در حال اجرا می باشد ارائه کرد.

او با تأکید بر این نکته که پروژه های کوچک مقیاس محله محور ابتدا بر اساس نظر و مطالبات شهروندان برنامه ریزی، اجرا و سپس توسط خود آنها به بهره برداری خواهد رسید، اظهار داشت : اجرای این پروژه ها در سطح مناطق ۲۲ گانه مصداق تبیین شعار تهران شهری برای همه بوده و مدیریت شهری بدین شکل به نوعی آنها را در اداره امور شهر سهیم کرده است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.