×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

امنیت یکی از مولفه‌های اساسی رفاه اجتماعی و از اساسي ترين نيازهاي هر جامعه است

دکتر شهره شیرازی – امنیت یکی از مولفه‌های اساسی رفاه اجتماعی و از اساسي ترين نيازهاي هر جامعه است و زنان به عنوان نيمی از جمعيت جامعه گروه آسيب پذيری هستند که امنيت آنها از راه هاي گوناگون در معرض تهديد قرار دارد. زیرا جنسیت و خصوصیات بیولوژیکی معطوف به آن، معنا و احساس متفاوتی از امنیت ایجاد می‌کند و عموماً زنان بیشتر از مردان احساس ناامنی می‌کنند.
ابعاد امنیت اجتماعی زنان
1.احساس امنیت حقوقی
احساس امنیت حقوقی زنان عبارت است از اطمینان از توزیع عادلانة حقوق مربوط به زنان و رعایت عدالت در موارد مختلف حقوقی. به عنوان مثال منظور از احساس امنیت حقوقی زنان در محل کار آن است که زنان شاغل تا چه حد از حمایت‌های خاص به هنگام بارداری برخوردارند، تا چه حد امکان استفاده از مأموریت‌های تحصیلی و آموزشی را دارا هستند همچنین بررسی قوانین حمایتی مربوط به ساعات کاری زنان و کفایت مرخصی زایمان و… جهت سنجش این بعد از احساس امنیت به کار برده شده است.
2.احساس امنیت اخلاقی وجنسی
احساس امنیت اخلاقی عبارت است از اطمینان از تضمین اصول و الگوهای اخلاقی در روابط و مناسبات افراد. همچنین خشونت جنسی که بهشکل های مختلف از جمله تجاوز،خشونت های کلامی و…در جوامع رواج دارد، می‌تواند چهره اجتماعی قربانیان بخصوص زنان را عمیقاً تحت تأثیر قرار دهد، افراد ترک وطن كرده یا از طرف خانواده و اجتماع طرد شوند.
3.احساس امنیت شغلی
احساس امنیت شغلی عبارت است از احساس داشتن یک شغل مناسب و اطمینان از تداوم آن در آینده و فقدان عوامل تهدید کننده شرایط مناسب کاری در آن شغل .منظور از احساس امنیت شغلی زنان، میزان اطمینان ایشان از ارتقا شغل، اطمینان از ثبات شغلی، اطمینان از ادامه کار در اداره، مشارکت در تصمیم‌گیری‌های مهم و… است.
4.احساس امنیت مالی
امنیت مالی برای فرد عبارت است از تضمین دارایی‌های فرد از سرقت و دزدی و اطمینان خاطری که از تأمین نیازهای مالی و مادی فرد حاصل می‌شود.
در این جستار منظور از احساس امنیت مالی زنان درآمد کافی، تناسب درآمد آنان با هزینه، امید به آینده اقتصادی بهتر، تامین اجتماعی و…. است.
سلامت جامعه در گرو امنیت اجتماعی زنان
رفع تنگناها و خلاء‌های حقوقی و قانونی، طراحی برنامه‌های حمایتی، آموزشی، پیشگیرانه و فراهم كردن زمینه و بستر بروز توانمندی‌های زنان و حمایت‌های قانونی واجتماعی لازم، از خط‌ مشی‌هایی است که باید در تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های کلان مورد توجه قرار گیرد.برای رسیدن به جامعه ای سالم از نظر اجتماعی، برقراری امنیت اجتماعی در جامعه و خانواده به عنوان اصلی ترین نهاد جامعه ضروری به نظر میرسد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.