×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

محور لالجین- بهار بازگشایی می‌شود

راه‌آهن مواصلاتی شمال و شمال شرق به غرب کشور با اعتباری بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان درحال انجام است که در این مسیر به استان همدان رسیده و قرار است به سنندج و نیز به کشور عراق ادامه داشته باشد که ایستگاه شانزدهم این راه آهن در نزدیکی لالجین، شهر جهانی سفال واقع شده است.
از 9 تیرماه مسیر شهر جهانی سفال از ورودی روستای دینارآباد از سمت بهار به‌دلیل ساخت و ساز راه ارتباطی قطار همدان- سنندج مسدود شد و این درحالی بود که انسداد راه بهار- لالجین به‌صورت یک‌شبه و بدون اطلاع پیشین موجب سردرگمی مسافران، کارگران شهرک صنعتی لالجین و شهروندان این شهر و نارضایتی مردم شد و اعتراضاتی را به‌همراه داشت.
شهروندان و مسافران از مسیر جاده تهران به لالجین یا بهار-حسام‌آباد به لالجین تردد کردند و هرچند تعداد بی‌شماری از گردشگران نیز یا راهی پیدا نکردند و عطای سفر به سومین قطب گردشگری استان را به لقایش بخشیدند و عده‌ای نیز چند روزی سرگردان در یافتن راه جایگزین بودند. اعتراضات مردمی کار را به‌جایی رساند تا دادستان همدان نیز از نزدیک از این مسیر بازدید کرد و خواستار تحقق وعده‌های مسئولان و پیمانکار در مدت زمان اعلام شده از سوی آنان شد.
حساسیت موضوع و مراجعات مکرر مردمی به مسئولان موجب شد تا دادستان لالجین، بخشدار و فرماندار حداقل روزانه یکبار از پیشرفت پروژه بازدید کرده و خواستار تسریع در روند اجرایی کار این پروژه شوند.
حال با گذشت 20 روز از این اتفاق و طبق وعده‌های مسئولان تنها 2 روز تا بازگشایی این مسیر باقی است.
همه درآمد لالجینی‌ها از گردشگری است
یکی از فروشگاه‌داران سفال در شهر لالجین در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در چند ماه گذشته شیوع ویروس کرونا تأثیر زیادی بر فروش ما داشت، به‌طوری‌که در این مدت هیچ‌گونه فروشی نداشتیم و دلمان به تابستان و تردد مسافران خوش بود که به یکباره با بسته شدن راه ارتباطی بهار-لالجین مواجه شدیم و همه امیدمان نا امید شد.
کامرانی گفت: متأسفانه با بسته شدن راه حتی خریداران کلی سفال نیز به لالجین تردد ندارند و این ضرر ما را دوچندان کرده است که امیدواریم حداقل با بازگشایی یک لاین، امیدی به آینده داشته باشیم.
در ادامه یکی از کشاورزان منطقه که در حوالی این مسیر زمین کشاورزی دارد و از مسدود شدن راه گلایه‌مند بود، گفت: نه‌تنها فروشگاه‌داران سفال از این قضیه متضرر شدند بلکه ما کشاورزان نیز دیگر مسیری برای رفت و آمد نداریم و تردد به زمین و سردخانه برایمان مشکل شده و مجبوریم با موتور و از زمین‌های ناهموار عبور کنیم تا به زمین کشاورزی خود برسیم و بعد مسافت و هزینه 2 چندانی را متحمل می‌شویم.
محمدی یکی دیگر از شهروندان لالجین گفت: هرچند مسیر جایگزین لالجین-حسام‌آباد مسیر نزدیک و محور آق‌بلاغ مسیر طولانی‌تر این تردد برای ورود به شهر لالجین از همدان بود ولی مسیر حسام‌آباد نیز مشکلاتی داشت که می‌توان گفت، جاده و مسیر بسیار تنگ، بدون شانه خاکی حتی برای کنار کشیدن ماشین پنچرشده، نبود خط‌کشی وسط جاده، عبور تریلی و کامیون در یک جاده باریک بین مزارع و مشکل تردد وسایل دیگر در این جاده باریک، فواره‌های گردان مزارع سیب‌زمینی و خیس بودن مسیر و نابلدی بیشتر رانندگان، تردد صدها ماشین برای انتقال کارگران به تنها شهرک صد درصد فعال غرب کشور، نبود علایم راهنمایی و رانندگی مناسب با حجم تردد، نبود چراغ‌های هشدار و روشنایی مناسب در شب، عبور حجم عظیمی از وسایل نقلیه متعدد از داخل یک روستا با حضور کودکان و خردسالان در داخل کوچه و خیابان‌ها در مسیر تردد این حجم ماشین در روستای حسام‌آباد، گرد و خاک ایجادشده در ورودی و خروجی و مسیر روستا به‌دلیل حجم بالای این تردد و خسارات وارده به مزارع کشاورزی و بی‌اطلاعی بیشتر مردم و رانندگان از این تصمیم و ده‌ها مورد دیگر تنها گوشه‌ای از مشکلات در مسیر مسدود شده قطب گردشگری استان بود.
گلایه مردم از نبود اطلاع‌رسانی است
رئیس شورای شهر لالجین درباره مسدود شدن این مسیر ارتباطی اظهار کرد: ۶ ماهی است که به‌دلیل انتشار ویروس کرونا وضعیت اقتصادی این شهر کساد شده و مردم چشم انتظار تابستان و تردد مسافران بودند که مسدود شدن این راه به‌طور کلی همه را ناامید کرد.
جواد حسینقلی‌پور افزود: با بسته شدن این راه مردم ما مجبورشدند از راه حسام‌آباد به شهر لالجین تردد کنند که این مسأله شد یک مسیر ۲۵ دقیقه‌ای یک ساعت به طول بینجامد و از طرفی نا امن بودن مسیر جاده حسام‌آباد موجب نگرانی‌هایی شده و از سویی دیگر از یک جاده روستایی نمی‌توان انتظار این حجم از تردد را داشت.
وی به وجود شهرک صنعتی سفال اشاره کرد و گفت: روزانه ۴ هزار کارگر که در شهرک صنعتی سفال مشغول به کار هستند در این مسیر تردد می‌کنند که همه اینها موجب ایجاد مشکلات عدیده برای مردم شده است.
حسینقلی‌پور به گفته فرماندار درباره بازگشایی یک لاین خاکی از این مسیر اشاره کرد و اظهار داشت: طبق قول مساعد فرماندار امیدواریم که ظرف مدت 2 روز دیگر یک لاین خاکی به ما تحویل داده شود تا مردم بتوانند به‌راحتی از این مسیر تردد کنند.
وی در ادامه به اطلاع‌رسانی نکردن مسئولان در بسته شدن این مسیر اشاره کرد و گفت: اعتراض اصلی مردم به این مسأله بود که چرا بدون اطلاع پیشین و بدون اینکه تمهیدات لازم اندیشیده شود، این مسیر به‌صورت یک‌شبه بسته شده است.
حسینقلی‌پور افزود: وجود خط راه آهن برای منطقه و مزیت‌های بسیار آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست و می‌دانیم که این مسأله در آینده موجب رونق اقتصادی می‌شود؛ اما اینکه ناگهانی به‌صورت یک‌شبه مردم بیدار شوند و ببینند که مسیر رفت و آمد آن‌ها مسدود شد، بسیار ناراحت‌کننده بود.
مردم تنها 2 روز فرصت دهند
بخشدار لالجین نیز در این‌باره گفت: با توجه به‌ اینکه کیلومتر 16 راه آهن محور همدان سنندج که از تهران 51 کیلومترفاصله داشته و قطعه 4 این محور است، در محور لالجین بهار و در حدفاصل روستای دینارآباد قرار دارد که از 9 تیرماه به‌دلیل ساخت زیرگذر مسدود شد و با توجه به فعالیت خوب پیمانکار تا 2 روز آینده یک مسیر ارتباطی خاکی برای لالجین بازخواهد شد تا تردد در این مسیر برای وسایل نقلیه عبوری به‌جز وسایل نقلیه سنگین مهیا گردد.
مجید ساغرچی ادامه داد: بر اساس وعده پیمانکار لاین دوم خاکی مسیر نیز تا 20 مردادماه قابل تردد خواهد بود.
وی گفت: بر اساس توافقات انجام‌شده با پیمانکار، در این مسیر یک آبپاش دائمی تردد خواهد کرد تا گرد و خاک در این مسیر ایجاد نشده و گردشگران و اهالی شهر لالجین و روستاهای اطراف به‌راحتی بتوانند در این مسیر موقت تردد کنند و برای ایجاد ایمنی بیشتر تابلوهای راهنمایی و رانندگی و نیوجرسی نیز نصب خواهد شد. از مردم می‌خواهیم که این چند روز را نیز تحمل کرده و فعلا از این مسیر تردد نکنند تا پیمانکار بتواند به‌سرعت نسبت به ایمن‌سازی لاین خاکی اقدام کند.
ساغرچی گفت: وجود راه آهن برای شهرستان مزایای بی‌شماری دارد، براساس پیش‌بینی‌ها در 2 کیلومتری حسام‌آباد – دینارآباد یک ایستگاه مسافربری نیز تدارک دیده شده و مسئولان محلی پیگیر ایجاد یک ایستگاه باربری دیگر نیز در این منطقه هستند.

سرویس ایران / استان همدان / معصومه سلیمانی صابر

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.