×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ارتباط آلودگی نوری با افزایش خطر زایمان زودهنگام

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه کلورادو آمریکا با استفاده از یک قاعده تجربی کشف شده در فیزیک موسوم به «قانون واکر»، به شواهدی از کاهش وزن هنگام تولد، کوتاه شدن طول مدت حاملگی و زایمان‌های زودرس پی بردند.
به گفته محققان، در نتیجه افزایش روشنایی شب، احتمال زایمان زودرس می‌تواند تقریباً ۱.۴۸ درصد افزایش یابد. مشخصه روشنایی شب این است که می‌توانید فقط یک چهارم تا یک سوم ستاره‌هایی را که در آسمان طبیعی آلوده نشده شب قابل مشاهده هستند را دید.
«موژه یانگ»، یکی از نویسندگان این تحقیق، در این باره می‌گوید: «یکی از مکانیسم‌های بیولوژیکی احتمالی این یافته‌ها، اختلال ریتم شبانه روزی ناشی از آلودگی نور است. اختلال در ریتم شبانه روزی می‌تواند باعث اختلالات خواب شود که متعاقباً منجر به پیامدهای نامطلوب زایمان می‌شود.»
یانگ در ادامه می‌افزاید: «درحالیکه استفاده بیشتر از نور مصنوعی در شب اغلب با رونق اقتصادی بیشتری همراه است، اما مطالعه ما فواید تاریکی را که اغلب نادیده گرفته می‌شود، نشان می‌دهد. ما باید درک کنیم که ساعت بیولوژیکی بدن انسان، مانند همه موجودات زنده روی زمین، به “تاریکی” به عنوان بخشی از چرخه تاریکی-روشنایی نیاز دارد تا عملکردهای فیزیولوژیکی، مانند خواب، به شکل مؤثری تنظیم شوند.»
اگرچه در جامعه مدرن امروزی، نور مصنوعی در شب لازم و ضروری است اما می‌تواند موجب اختلال در ریتم شبانه روزی بدن انسان شود و در نتیجه یک آلاینده تلقی می‌شود.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.