×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تنوع‌بخشی به فعالیت‌های فرهنگی و زنده نگه داشتن جریان گفتگو

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، فرزاد جهان بین در نشست شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان با جمعی از فعالان فرهنگی، تشکل‌ها، بسیج دانشجویی، بسیج اساتید، کانون‌ها، اساتید گروه معارف و دروس دفاع مقدس، وصایا و اندیشه امام خمینی (ره) و نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گرگان و خانواده شهید مدافع حرم مصطفی خوش محمدی دیدار و گفتگو کرد.
وی در نشست شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و دانشجویی و رؤسای واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان با اشاره به لایه مبانی در طراحی فرهنگی، اسلام ناب و جمهوری اسلامی را مهم‌ترین مسأله دانست و گفت: صرف گسترش تدین در مقوله فرهنگی شرط لازم بوده ولی کافی نیست و از مهمترین و مبنایی‌ترین مسائل در حوزه فرهنگی، نسبت و تطابق فعالیت‌ها با گسترش اسلام ناب و تقویت جمهوری اسلامی است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی به راهبردهای فرهنگی اشاره کرد و افزود: پرهیز از تصدی گری و تمرکز بر سه اصل سیاست گذاری، پشتیبانی و نظارت نخستین راهبرد است. اولویت گرایی دومین راهبرد است به این معنا که در عوامل اثرگذار بر فرهنگ و مولفه‌هایی که باید محقق، تثبیت یا ارتقا یابند باید اولویت‌ها را شناخت و بر آنها متمرکز شد.
جهان بین با اشاره به پرهیز از فعالیت‌های کم عمق و جز نگری در حوزه فرهنگی، اظهار داشت: پوشش حداکثری و به دور از تبعیض از دیگر مقوله‌های مهم در این حوزه است. بر این اساس ما باید ببینیم چگونه باید عمل کنیم که پیام ما به همه دانشجویان و نه فقط عده محدودی برسد.
وی محوریت قانون بجای سلیقه‌های شخصی و اداری، زمینه سازی برای تولیدات و مظاهر فرهنگی گسترده و کیفی را از دیگر راهبردها عنوان کرد و افزود: محصولات فرهنگی در زمینه گسترش فرهنگ نقش اساسی دارند و رویداد صنایع خلاق فرهنگی، با همین نگاه طراحی شده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، کادر سازی، مرجعیت سازی، نهاد سازی و تقویت پیوندهای عاطفی و فکری با دیگران به ویژه بدنه انقلابی را از راهبردهای مهم در فعالیت‌های راهبردی فرهنگی دانست و گفت: نباید با تحمیل سلیقه‌های فردی و اداری، قانون را کم رنگ کرده و به حاشیه برد، برنامه‌های حوزه فرهنگی باید به صورت زنجیره وار یکدیگر را پشتیبانی کنند.
وی در خصوص کادرسازی خاطرنشان کرد: کار فرهنگیِ یک دانشجو حتی اگر در سطح کیفی پایینی قرار داشته باشد ارجحیت بیشتری بر کار حرفه‌ای دارد، باید اجازه آزمون و خطا را به دانشجو داد تا بتوانند رشد کنند، همچنین با میدان دادن و توجه به اساتید متدین و عالم بتوان اساتیدی باتجربه جهت مرجعیت دانشجو ساخت.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ارتباط مؤثر و هدفمند بین بخشِ تئوریک فرهنگ و کنشکران فرهنگی، انسجام و هماهنگی بین متولیان فرهنگی، تنوع بخشی به فعالیت‌های فرهنگی و زنده نگه داشتن جریان گفتگو و نقد را از راهبردها و سیاست‌های فرهنگی دانست و افزود: باید مطالعه کرد که کدام قالب فرهنگی نظیر نقاشی یا فیلم اثرگذاری بیشتر در جریان سازی فرهنگی دارد و به عبارتی باید نسبت اثر گذاری عوامل در ارتقا فرهنگ را مورد بررسی قرار داد و امکانات و منابع را مصروف آن عوامل کرد. جلسات ِگفتمانی و انتقادی بین افراد کنشگر فرهنگی، تشکل‌ها، انجمن‌ها و اقطاب فرهنگی عامل مهمی در ایجاد راهبردهای فرهنگی دارد و نباید اختلاف اساسی بین نهادها و متولیان فرهنگی بوجود آید.
دکتر جهان بین گفت: با نقد قوی و سازنده می‌توان به رشد جریان انقلابی کمک کرد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.