×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

کمبود سوخت در «گزدِز» استخوان می سوزاند/نفت مهم ترین مطالبه مردمی

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: سربیشه یکی از شهرستان‌های خراسان جنوبی بوده که روستاها و آبادی‌های زیادی را در دل خود جای داده است.

روستاهایی بعضاً مرزی که نقش بسزایی در امنیت خراسان جنوبی و کشور ایفا می‌کنند. برخی روستاهای این دیار هم از کمترین امکانات بهره‌ای نبرده و شب و روز سختی را گذران می‌کنند.

«گزدِز» هم از جمله مناطقی بوده که در ۳۸ کیلومتری سربیشه قرار گرفته و آب و هوای سرد و خشکی را به مردمانش تحفه می‌دهد.

طی ایام زمستان، دمای هوا به شدت کاهش یافته و روستاییان را به استفاده هر چه بیشتر از وسایل گرمایشی متوسل می‌کند. این در حالی است که کمبود نفت گذران پاییز و زمستان را برای ساکنان بسیار دشوار کرده است.

اهالی معتقدند پروژه گاز تا ورودی روستا انجام شده و در داخل هیچ علمکی نصب نشده است اما در ابتدا روستاییان را از دریافت سهمیه نفت سفید محروم کرده بود. اگرچه با رایزنی‌های انجام شده این سهمیه مجدد تعلق گرفت اما گویی سهم خانوارها از نفت سفید آب رفته و پاسخگوی سرمای استخوان سوز روستا نیست.

در حال حاضر ۸۰ خانوار این روستا چشم انتظار تدبیر مسئولان بوده تا برای حل مشکل گرمایشی شأن چاره اندیشی شود.

بنا به فرمایش مقام معظم رهبری: «در نظام اسلامی، رفع فقر و محرومیت، در شمار هدف‌های طراز اول است و پای‌بندی به اصول انقلاب، بدون مجاهدت در راه نجات مستضعفان و محرومان، سخنی بی‌معنی و ادعایی پوچ است.»

علی رغم تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر رفع محرومیت‌ها و رسیدگی به مشکلات اقشار ضعیف جامعه، هنوز هم فریاد مردم از جولان مشکلات در نقاط مختلف خراسان جنوبی به گوش می‌رسد و نیازمند توجه ویژه مسئولان هستند.

فغان روستاییان از بی نفتی

یکی از اهالی روستای گزدز که فروشنده نفت است، در گفت‌وگو با مهر بیان کرد: نفت به اندازه نیاز موجود نیست و مردم روستا از بی نفتی به فغان درآمده‌اند.

وی خواستار توجه مسئولان به اهالی روستا شد و افزود: با توجه به عدم گاز کشی روستا، نفت تنها سوخت اهالی بوده که نیازمند توجه است.

این پیرمرد روستایی بیان کرد: سربیشه روزها و شب‌های سردی دارد که این امر نیاز به وسایل گرمایشی و استفاده از سوخت را بیشتر می‌کند.

قناعت در سوخت موجود

یکی دیگر از اهالی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: به دلیل کمبود نفت شش یا هفت نفر در یک اتاق بوده و از طریق چراغ نفتی گرما مکان را تأمین می‌کنیم.

حلیمه محمدی ادامه داد: برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت، در طول روز چراغ را خاموش می‌کنیم تا در طول شب از گرمای آن بهره مند شویم.

وی با اشاره به سرمای سربیشه بیان کرد: سربیشه در قدیم به سرد بیشه معروف بوده چراکه شهرستانی سرد است بنابراین اهالی این منطقه در جای جای شهرستان در زمستان نیازمند سوخت کافی هستند.

محمدی با بیان اینکه سهمیه فعلی نفت پاسخگوی نیاز خانوارها نیست، اظهار کرد: از شهروندان خواستاریم نسبت به این روستا توجهی ویژه داشته باشند.

آش نخورده و دهان سوخته!

یکی دیگر از اهالی روستا در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: گزدز و چند روستای دیگر را در لیست روستاهای گازکشی شده قرار داده‌اند در صورتی که فاقد گاز طبیعی است.

محمد قوی دل با بیان اینکه تا چند وقت گذشته سهمیه نفت روستا را قطع کرده بودند، افزود: در شرایط پیش رو تنها نفت، می‌تواند نیاز به سوخت روستاییان را پاسخ دهد.

وی ادامه داد: سرمای شبانه در روستا تا یک ماه بعد از عید ادامه دارد و مردم نیازمند استفاده از وسایل گرمایشی است.

یکی دیگر از اهالی هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حال حاضر هیچ علمک گازی در روستا نصب نشده اما در فهرست روستاهای گاز کشی شده آمده‌ایم.

محمد قنبری ادامه داد: اگرچه با پیگیری‌های صورت گرفته سهمیه نفت به روستا تعلق گرفته اما کفاف مردم روستا را نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه هر خانوار شبی حداقل ۳۰ لیتر سوخت مصرف می‌کند، افزود: هشت گالن نفت داده‌اند که با این میزان چگونه می‌توانیم شب‌های استخوان سوز را به صبح برسانیم.

قنبری با بیان اینکه دمای هوا در اکثر روزهای زمستان زیر صفر درجه بوده و سهمیه نفت فعلی کفاف نمی‌دهد، گفت: اهالی به اجبار در طول روز وسایل گرمایشی را خاموش می‌کنند تا در شب بتوانند از آن استفاده کنند.

پاسخ مسئولان

مدیرعامل شرکت پخش و فرآورده‌های نفتی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۶ درصد بیشتر کالابرگ نفت سفید اعلام کرده‌ایم.

علی مردانی با بیان اینکه این کالابرگ‌ها در روستاهایی که گاز کشی نیستند اعلام شده است، افزود: همچنین این کالابرگ‌ها تا پایان بهمن جاری اعتبار دارد.

وی با بیان اینکه روستای گزدز هم شامل این روستاها می‌شود، اظهار کرد: آخرین فرآورده نفتی به گزدز در ۲۸ دی ماه سال جاری ارسال شده است.

کمبود سوخت تنها مشکل روستای گزدز نیست بلکه مناطق زیادی در گوشه و کنار خراسان جنوبی از این معضل رنج می‌برند. در شرایطی که بی آبی و خساست آسمان روستاییان را به تنگ آورده، شایسته نیست نامهربانی‌های زمینی‌ها بر موج مشکلات بیفزاید.

بدیهی است برخورداری از نفت کافی حق مسلم آن دسته از روستاییانی است که از گاز بهره‌ای نمی‌برند اما علامت سوال پیش رو از عدم بهره‌مندی را باید متولیانی پاسخ دهند که خدمت رسانی به مناطق محروم را در ردیف اول کارنامه عملکردشان حک می‌کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.