×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

گودال ۱۳متری به جای موزه/ کلنگی که از سال ۹۰ بر زمین ماند

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: سال ۸۴ بود که طی مصوبه‌ای احداث موزه بزرگ باستان شناسی جیرفت در دستور کار قرار گرفت و با پیگیری‌های مداوم در نهایت کنگ احداث این موزه سال ۹۰ بر زمین زده شد اما در نهایت تأسف، با گذشت سال‌ها و در حالی که تنها چند ماه به انتهای دولت باقیمانده است این مرکز فرهنگی و گردشگری در کنار یکی از قدیمی ترین تمدن‌های جهان به حال خود رها شده و پیشرفت فیزیکی این موزه به ۲۰ درصد می‌رسد.
آنچه تأسف بار است اینکه همزمان با این موزه چندین موزه دیگر در استان‌های دیگر کلنگ زنی، ساخته و افتتاح شد و مشخص نیست طی این سال‌ها مسئولان استان کرمان چه می کرده‌اند؟

احداث این موزه بعد از کشف تمدن بزرگ دقیانوس و کنار صندل به تصویب رسید. در جریان سیل عظیم دو دهه گذشته در جنوب کرمان بقایای تمدنی سر از خاک بیرون آورد که یکی از بزرگترین غارت‌های میراث فرهنگی را رقم زد و مردم طی چند روز هزاران قطعه شیء تاریخی را از زیر آبرفت‌های رودخانه هلیل رود خارج کردند.
هر چند بخش قابل توجهی از این اشیای تاریخی مسترد شد اما هیچ گاه مکان مناسب و متمرکزی برای به نمایش گذاشت این اشیا ایجاد نشد. موزه کوچکی هم اکنون در جیرفت با زیر بنای محدود در حد چند اتاق در حاشیه هلیل رود ساخته شده که حدود ۵۰۰ شیء تاریخی را در خود جای داده است و سایر اشیا در شهرهای دیگر و گاه در انبارهای موزه‌ها نگهداری می‌شود!
در خصوص نگهداری از تپه کنار صندل شمالی و جنوبی هم که قدیمی ترین لوح‌های دست نوشت بشر در آنها یافت شده هم هیچ اقدامی انجام نشده است
در خصوص نگهداری از تپه کنار صندل شمالی و جنوبی هم که قدیمی ترین لوح‌های دست نوشت بشر در آنها یافت شده هم هیچ اقدامی انجام نشده است و تازیانه فرسایش بادی و خاکی این سایت‌های تاریخی را زیر شلاق گرفته است.
آرزوی مردم جیرفت این بود که با احداث موزه بزرگ جیرفت این شهر به یکی از مقاصد اصلی گردشگری تبدیل شود که اتفاقاً دوران شیوع کرونا و توقف صنعت گردشگری زمان مناسبی برای تقویت زیر ساخت‌های گردشگری بود که مورد استفاده قرار نگرفت و موزه جیرفت همچنان به حال خود رها شد.
موزه جیرفت به تاریخ پیوست
موزه جیرفت امیدی برای تاریخ دوستان و مردم شهر تاریخی جیرفت بود که این شهر در چرخه گردشگری و مطالعات باستان شناسان جهان قرار گیرد اما از این پروژه حالا گودالی ۱۳ متری به جای مانده که بخش‌های محدودی از زیر زمین آن ساخته شده است.

در حالی که در ابتدا اعتباری حدود ۹۰ میلیارد تومان برای ساخت این سازه در نظر گرفته شده بود اما فرصت سوزی مسئولان موجب شد این پروژه برای اتمام در حال حاضر حداقل به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشته باشد و طبق آخرین بررسی‌ها هیچ خبری از بودجه برای این موزه نیست و اعتبارات قطره چکانی هم نمی‌تواند مشکل را مرتفع کند.
قرار بود این موزه در مساحت ۱۲ هزار مترمربع و زیر بنای سه هزار متر ساخته شود و چهار فاز برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده بود.
روند کنونی ساخت موزه تأسف بار است
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر در خصوص این پروژه می‌گوید: به هیچ عنوان وضعیت این پروژه راضی کننده نیست و مشخص نیست چرا در زمانی که تا کنون از کلنگ زنی پروژه گذشته هیچکدام از مدیران کاری نکرده است.
ذبیح الله اعظمی افزود: رئیس جمهور سه بار به کرمان سفر کرده و عجیب اینکه در استانی که ۷ اثر ثبت جهانی دارد هیچ مصوبه‌ای میراثی در نظر گرفته نشده است و وزیر هیچ کاری برای اتمام موزه جیرفت که یکی از قطب‌های اصلی تاریخ و تمدن بشری است انجام نداده است.
رئیس جمهور سه بار به کرمان سفر کرده و عجیب اینکه در استانی که ۷ اثر ثبت جهانی دارد هیچ مصوبه‌ای میراثی در نظر گرفته نشده است
وی بیان کرد: بودجه ابتدایی این پروژه اختصاص نیافته است و هم اکنون بخشی از زیر زمین این بنا ساخته و به حال خود رها شده که آن هم در حال مستهلک شدن است.
اعظمی بیان کرد: حتماً در خصوص وضعیت این موزه از وزیر مربوطه طرح سوال انجام می‌دهم و پیگیری لازم انجام می‌شود.
وی خواستار شفاف سازی عملکرد مسئولان استانی و ملی در خصوص عدم توجه به این پروژه شد و گفت: از مهمترین خواسته‌های مردم جیرفت اجرای فوری پروژه موزه بزرگ و نگهداری اشیای تاریخی تمدن کنار صندل و دقیانوس در این موزه است.
کنار صندل باید ثبت جهانی شود
وی همچنین به الواح کشف شده در کنار صندل که قدیمی ترین لوح‌های دست نوشته بشر هستند اشاره کرد و گفت: این تپه باید ساماندهی شود و حراست و حفاظت شود و گام‌های مؤثر در راستای ثبت جهانی این تمدن کهن برداشته شود.

وی ثبت جهانی تپه کنار صندل را بسیار مهم دانست و گفت: تمدن جیرفت حلقه مفقوده تمدن شرق ایران است و باید مورد مطالعه و کنکاش قرار گیرد و ادامه باستان شناسی در این سایت تاریخی اهمیت فوق العاده دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: این موزه یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های وزارت میراث فرهنگی در استان کرمان است که باید اجرایی شود اما اعتبار مورد نیاز برای احداث موزه اختصاص نیافته است.
فریدون فعالی بیان کرد: اجرای این پروژه به همدلی و همراهی همه مسئولان در سطح شهرستان، استان و سطح ملی نیاز دارد.
وی جیرفت را دارای محوطه‌های تاریخی بسیار دانست و گفت: اهمیت این محوطه‌ها از نظر تاریخی بسیار چشمگیر است و با توجه به اعتباراتی که در اختیار داشتیم سعی کردیم در این مسیر گام برداریم.
وی گفت: این موزه باید در ۱۰ طبقه و ۱۴ هزار مترمربع زیر بنا احداث شود و دارای مکان‌های فرهنگی از جمله آمفی تئاتر، کتابخانه تخصصی باستان شناسی، آزمایشگاه و مخازن امن برای نگهداری اشیای یافت شده در محوطه‌های تاریخی جیرفت است.
وی ابراز امیدواری کرد که با تخصیص اعتبار مورد نیاز کار احداث موزه وارد فاز عملیاتی شود و در زمانی مشخص موزه احداث شود.
وعده‌های مسئولان برای احداث این موزه همچنان ادامه دارد و مشخص نیست وزارت میراث فرهنگی چرا تاکنون اقدام مؤثری برای احداث این موزه انجام نداده است.  

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.