×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

قحطی ایران در سال‌های ۱۹۱۷-۱۹۱۹ بررسی می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب قحطی بزرگ نوشته محمدقلی مجد، محقق ایرانی ساکن آمریکا است که بر اساس اسناد وزارت خارجه ایالات متحده و روزنامه‌های منتشر شده ایران در آن زمان، تألیف شده است.
نویسنده در این کتاب به مطالعه قحطی ۱۹۱۷-۱۹۱۹ در ایران می‌پردازد که در پی آن هشت تا ۱۰ میلیون نفر از جمعیت ایران به کام مرگ فرو رفت و این واقعه زمانی رخداد که ایران در اشغال نظامی انگلیس‌ها قرار داشت.
بنابر این گزارش همین طور پیش از آنکه در روسیه انقلاب رخ دهد و نیروهای روسی مجبور شوند از ایران خارج شوند تا پس از آن انگلیسی‌ها تمام ایران را به اشغال در بیاورند، نیروهای روس با غارت‌ها و کشتارهایی که انجام دادند در این قحطی تأثیراتی داشتند ولی نقش انگلیس بسیار بیشتر است، چون این کشور نه تنها تلاشی برای کاهش عواقب قحطی نکرد بلکه با خرید عمده گندم و مواد غذایی داخلی و کوتاهی از وارد کردن آذوقه از هند و عراق و منع وارد کردن مواد غذایی از ایالات متحده و پرداخت نکردن درآمدهای نفتی ایران بر شدت بحران افزود. نویسنده عقیده دارد نکته مهم درباره این برهه از تاریخ کشور ما آن است که حقایق مربوط به آن پنهان و ناشناخته مانده است. از این رو با استفاده از منابع و اسناد به روشن ساختن زوایای آن پرداخته است.
محمدقلی مجد نویسنده این کتاب می‌گوید: نیروهای انگلستان در طی جنگ جهانی، در حالی که مردم یک شهر از گرسنگی به جان آمده بودند، وقت عقب نشینی، آذوقه‌ای را که از شکم گرسنه همان مردم زده بودند، برای آنکه به دست عثمانی‌ها نیفتد، یکجا از بین بردند.
او کوشیده تا برای اولین بار اسناد مربوط به این قحطی را در کتابش «قحطی بزرگ و نسل کشی در ایران» گردآوری کند.
محمد کریمی این کتاب را به فارسی ترجمه کرده است.
این برنامه امشب پنج‌شنبه ۵ فروردین از ساعت ۱۷ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
علاقه مندان می‌توانند آیتم معرفی برنامه امشب را اینجا ببینند!

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.