ستاد عالی افغانستان در وزارتخارجه تشکیل شد/سفر رئیسی به تاجیکستان

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: رئیس‌جمهور برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به تاجیکستان سفر می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید خطیب سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری ضمن تبریک روز ملی سینما به اهالی هنر، گفت: ایران یکی از پرچم داران سینما جهان است و هنرمندان ما همواره در این عرصه چه در ارتباط با مردم و چه خود موفق بودند.

وی همچنین با ابراز خرسندی از کاهش آمار ابتلا به بیماری کرونا، افزود: امیدوارم در هفته آینده بتوانیم نشست خبری هفتگی خود را بصورت حضوری برگزار کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی مطابق روال هر هفته به اعلام گاه شمار سیاسی هفته گذشته دستگاه دیپلماسی پرداخت و گفت: نخستین نشست وزیر امور خارجه با سفرا و روئسای نمایندگی خارجی مقیم تهران برگزار شد.

خطیب‌زاده با اشاره به پیام تبریک «اتمر» به «امیر عبداللهیان»، افزود: روز سه شنبه هم نشست هم اندیشی وزارت امور خارجه با مسئولان اتاق بازرگانی ایران را داشتیم.

وی همچنین به نشست مشترک وزرای امور خارجه و نیرو به عنوان رئیس کمیسیون ایران و تاجیکستان اشاره و تصریح کرد: این جلسه برای هماهنگی قبل از سفر وزیر امور خارجه به تاجیکستان برای حضور در اجلاس شانگ‌های بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به تهران، گفت: سفر او به تهران در راستای روابط نزدیک ایران و عراق انجام شد.

خطیب‌زاده افزود: گفتگوهای خوبی در تهران صورت گرفت و تمرکزی بر گفتگوهای تجاری و اقتصادی شکل گرفت و در مورد پروژه‌های اقتصادی مذاکراتی انجام شد.

وی با بیان اینکه دو طرف تلاش می‌کنند که میزان تعداد ویزاهای اربعین را افزایش دهند، اظهار داشت: برای ترددهای هوایی توافق لغو روادید انجام شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در خصوص سفر «امیرعبداللهیان» به هند، گفت: این سفر در دستور کار بود اما بنابر چند مسئله از جمله اجلاس شانگهای و چندین جلسه فشرده، لغو شد.

خطیب‌زاده در ادامه با بیان اینکه رئیس جمهور کشورمان برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به تاجیکستان سفر می‌کند، گفت: این اولین سفر خارجی «رئیسی» است. یک جنبه، شرکت در اجلاس شانگهای و دیگری ظرفیت دوجانبه سفر است و در هر دو جنبه برنامه‌های گسترده‌ای توسط نهاد ریاست جمهوری در دست پیگیری است.

وی همچنین درباره به رسمیت شناختن طالبان، اظهار داشت: ایران جزو معدود کنشگرانی است که با همه طرف ها در افغانستان روابط خود را دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه با برخی گفتگوهای فراگیرتر و با برخی محدودتر داشته‌ایم، افزود. همواره سعی کردیم با این گروه‌ها گفتگو کنیم و دور اول گفت‌وگوهای فراگیر بین الافغانی در تهران برگزار شد و سعی کردیم همه گروه‌ها را مشارکت دهیم.

خطیب‌زاده با اشاره به اینکه مسیری که به برادرکشی در افغانستان بینجامد مسیر درستی نیست، تاکید کرد: بر خواست و اراده مردم در آینده افغانستان و عدم دخالت خارجی تأکید کردیم.

وی با بیان اینکه در وزارت خارجه بعد از این بحران تلاش کردیم به صورت جدی و متمرکز کارها را جلو ببریم، اعلام کرد: اخیرا ستاد عالی افغانستان در وزارت خارجه ذیل نماینده ویژه شکل گرفته است.

تکمیل می شود…

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید