کاغذ زباله نیست !تداوم فرهنگ سازی سازمان در امر جمع آوری کاغذهای باطله از ادارات ساری

سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با قراردادن سطل های مخصوص جمع آوری کاغذ ( کارتن پلاست ) در سطح ادارات، همه روزه با حضور در این ادارات نسبت به جمع آوری کاغذهای باطله اقدام می نماید.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری؛ امروزه زباله به عنوان طلای کثیف ارزش بسیار زیادی یافته است. در گذشته نه چندان دور تفاوتی نداشت زباله ها به چه صورت جمع آوری و دفع می شوند تنها یک روش برای از بین بردن آنها وجود داشت و آن دفن کردن هر آنچه بود که شما در کیسه های زباله جمع می کردید. اما امروز بازیافت زباله امری بسیار مهم تلقی می شود. در این میان بازیافت کاغذ نیز در اولویت قرار دارد. جمع آوری کاغذ امری حساس است؛ چرا که هر چه کیفیت کاغذ در زمان جمع آوری بالاتر باشد محصولات بهتری می توان با آن ساخت.

در مورد مزایای بازیافت کاغذ می توان یک کتاب قطور نوشت اما مهمترین آنها شامل موارد زیر می شود.

* پیشگیری از اتلاف سرمایه ملی
جنگل و به طور کلی درختان سرزمینمان ایران از سرمایه های ملی ما به شمار می آیند. برای تولید هر کتاب شاید یک درخت از بین رفته است؛ اما اگر کاغذهای تولید شده را به درستی جمع آوری و بازیافت نمایید حتما درختان کمتری بریده شده و جنگل هایمان از غارت درخت در امان خواهند بود. جالب است بدانید که بازیافت یک تن کاغذ از بریده شدن 17 اصله درخت پیشگیری می کند. این درحالی است که میزان مصرفی کاغذ در ایران در روز بیشتر از 10 تن می باشد.

* حفظ منابع طبیعی برای نسل آینده
همانطور که گفته شد جنگل ها و درختان به عنوان سرمایه ملی برای تولید کاغذ و محصولات کاغذی در معرض خطر هستند. آمارها نشان می دهد که در ایران سالانه چندین کیلومترمربع جنگل در حال از بین رفتن است و با بازیافت اصولی محصولات کاغذی می توانیم این سرمایه ملی را برای نسل های آینده حفظ نمود.

* جلوگیری از آلودگی محیط زیست
جنگل ها به عنوان ریه زمین شناخته می شوند و هرچه وسعت آنها بیشتر باشد شهر ها و کشور با هوای تمیزتر خواهیم داشت. حال آنکه دفن غیر اصولی کاغذها در زمین نیز به شکل دیگری به محیط زیست و اکوسیستم منطقه آسیب وارد می کند.

* کاهش ورود مواد آلاینده به عنوان زباله
ای کاش امکان بازیافت تک تک زباله های دفن شده در زمین برای ما مقدور بود. امروزه در کشورهای پیشرفته با کمک شهروندان کمتر کاغذ، شیشه و پلاستیک برای دفن به مناطق بیرون شهر منتقل می شوند. با بازیافت کاغذ و عدم دفن آن کمترین میزان آلاینده ها به رودخانه ها و زمین وارد می شود. و موارد دیگر …

اما آتنا رجبی نسب مسئول تفکیک زباله از مبدا در مورد طرح جمع آوری کاغذهای باطله از ادارات اظهار داشت:کاغذ به عنوان یک کالای استراتژیک که در حدود 85 تا 90 درصد آن از درختان جنگل های طبیعی و دست کاشت بدست می آید سهم زیادی از زباله های خانگی و اداری و تجاری را به خودش اختصاص داده است که به عنوان سلطان زائدات لقب گرفته است.

وی تصریح کرد: در همین راستا ، طرح جمع آوری کاغذ از ادارات، در سطح شهر از سوی سازمان پسماند شهرداری ساری در حال اجراست که بر این اساس هر کدام از مناطق 3 گانه شهر به دو ناحیه تقسیم و در مجموع 6 ناحیه شهر طی 6 روز اداری تحت پوشش قرار می گیرند.

رجبی نسب با بیان اینکه ازدحام ادارات وسازمان ها در مناطق 1 و 2 بوده که با برنامه زمانبندی تهیه شده ،در روزهای مورد نظرجمع آوری صورت می پذیرد گفت: با توجه به اهمیت جمع آوری و بازیافت ضایعات کاغذ، نه تنها این فعالیت در حفظ محیط زیست و جنگل ها کمک بسیار بزرگی خواهد بود بلکه زمینه حمایت از منافع تولید کنندگان و پیمانکاران صنعت کاغذ را فراهم خواهد کرد.

بنابراین اگر هر شخص کاغذهای باطله خود را در طول یک سال جمع کند معادل ۱٫۵ اصله درخت است واگر همه ایرانی ها این کار را انجام دهند، از قطع ۱۰۰ میلیون درخت در طول یک سال جلوگیری کرده ‌اند، همچنین برای تهیه مصرف سالانه دستمال کاغذی هر خانواده ایرانی نیاز به قطع۱٫۵ اصله درخت است.*

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری؛ این سازمان با قراردادن سطل های مخصوص جمع آوری کاغذ ( کارتن پلاست ) در سطح ادارات، همه روزه با حضور در این ادارات نسبت به جمع آوری کاغذهای باطله اقدام می نماید.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید