شیوه محافظت از فرزندتان در برابر آزار و اذیت

اکثر والدین آموزش های مورد نیاز برای مراقبت از خودشان را به کودک نمی دهند، زیرا فکر می کنند این اتفاق برای کودکشان نمی افتد اما اشتباه می کنند.

قوانینی که مانع آزار و اذیت به بچه ها میشه

بیشتر والدین فکر می کنند کودک آنها گزینه قربانی آزار و اذیت نیست اما آمارها نشان می دهد از هر 5 دختر یک نفر و از هر 13 پسر یک نفر مورد آزار جنسی قرار می گیرند و اگر شما آموزش های لازم را به کودک خود ندهید و از او به خوبی مراقبت نکنید و غفلت کنید، ممکن است کودک شما نیز یکی از قربانیان آزار و اذیت و تعرض گردد.

در این بخش از خانواده پلاس نمناک آموزش ها و مراقبت هایی که مانع آزار و اذیت به بچه ها می شود، را آورده ایم، به امید روزی که هیچ یک از کودکانمان قربانی آزار جنسی نشوند.

بچه ها را از بزرگترها نترسانید

به نظر شما چرا متجاوز موفق می شود که کودک را مورد آزار قرار دهد؟ یکی از علت ها این است که متجاوز، بچه را می ترساند و می گوید اگر این راز را به کسی بگویی می کشمت بنابراین بچه آزار جنسی دیده و ترسیده، سکوت می کند.

پس والدین گرامی هیچ وقت کودکتان را از بزرگترها، عمو، دایی و… نترسانید و او را تهدید نکنید که مثلا عمو یا دایی دعوات می کنه زیرا اینگونه کودک یاد می گیرد که تسلیم شود.

تربیت کودک

اجازه ماندن خانه اقوام غیرقابل اعتماد را ندهید

متاسفانه باید بگوییم که بیشتر آزار و اذیت ها به کودکان توسط افراد مورد اعتماد صورت می گیرد. پس بهتر است اعتماد نکنید و اجازه تنها ماندن کودک نزد اقوام غیرقابل اعتمادتان را به او ندهید.

گاهی کارشناسان توصیه می کنند حتی کودک را تنها نزد افراد مورد اعتماد مانند دایی، عمو و… نگذارید و خود شما و همسرتان کنارش بمانید. هرگز اجازه ندهید کودک شما تنها در خانه اقوام بماند.

او را با کسی به حمام نفرستید

هیچ وقت کودک خود را با فردی دیگر یا با دوستانش به حمام نفرستید زیرا ممکن است حس کنجکاوی او تحریک شود و آنها در مورد بدن یکدیگر کنجکاو شده و حس جنسی شان تحریک گردد.

مرزها را به فرزندتان آموزش دهید

والدین گرامی اگر نمی خواهید فرزندتان قربانی آزار و اذیت شود، آموزش جنسی را به فرزندتان جدی بگیرید. به کودک بگویید که چه کسی حق دارد او را لمس کند و کدام لمس، از سوی هر کسی، غیرمجاز است.

خودتان برای بغل کردن و بوسیدن کودک از او اجازه بگیرید تا یاد بگیرد کسی نمی تواند او را لمس کند.

بوسیدن کودک

اعضای خصوصی را به او یاد دهید

کودک باید بداند بدنش به خودش تعلق دارد و هیچ کس حق ندارد اعضای خصوصیش را لمس کند. از سن کم باید فرزندتان بتواند اعضای بدنش را نام ببرد. به او نامی را یاد بدهد که اگر اتفاقی برایش افتاد بتواند تعریف کند که مشکلی وجود دارد.

بگویید والدین و فرزندان هیچ رازی ندارند

متجاوز همیشه به بچه می گوید این راز است و به دلایل متفاوتی بیشتر بچه ها آن راز را نگه می دارند. گاهی بچه ها دوست دارند راز داشته باشند مثلاً متجاوز به آنها القا می کند؛ تو دوست منی یا می خواهم بعداً باهات ازدواج کنم.

این احساس خوبی است از اینکه راز داشته باشد یعنی دلایل خوبی دارد که بچه در موردش صحبت نمی کند. به کودک خود بگویید که هیج گونه رازی در مورد بدنش وجود ندارد و او همه چیز را باید به شما بگوید و شما به خاطر دیگران او را دعوا نمی کنید.

دفاع کردن را به کودک بیاموزید

نه گفتن را به کودکتان بیاموزید و به او یاد دهید که اگر دوست ندارد کسی او را بغل کند، ایرادی ندارد که بگوید نمی خواهد او را در آغوش بگیرند به او بگویید که اگر کسی می خواهد بدنش، به خصوص اعضای خصوصیش را لمس کند، جدی و محکم بگوید که دوست ندارد او را لمس کنند.

به کودک خود یاد دهید وقتی که فردی قصد اذیت کردن او را دارد، از محل فرار کند یا تا جایی که می تواند بلند جیغ بزند و یا به یک بزرگتر خبر دهد. به او آموزش دهید که از تهدید نترسد و جیغ بزند زیرا جیغ های او برای یک خلافکار از هر سلاحی ترسناک تر است و او خیلی زود فرار می کند.

جیغ زدن

لباس کودک خود را در مقابل کسی عوض نکنید

فرزند شما باید متوجه شود که کسی نباید اعضای خصوصی او را ببیند پس لباس فرزندتان را در مقابل دیگران حتی خاله و عمه و… در نیاورید. حیا و عفاف را به او آموزش دهید و اجازه ندهید فرزندتان قبل/بعد از حمام یا دستشویی لخت به بیرون برود.

با او بیشتر حرف بزنید

حرف زدن بیشتر با فرزندتان و ایجاد صمیمیت با او سبب می شود که فرزند شما اتفاقات روزمره و هرچه برایش پیش آمده را راحت تر به شما بگوید. از او بپرسید در طول روز چه کارهایی انجام داده است و با چه کسی بوده است.

چه بازی هایی در مدرسه کرد؟ بعد از مدرسه چه کار کرد؟ وقتی عادت داشته باشید در مورد روزمره حرف بزنید، فرزندتان به شما اعتماد می کند.

برقراری ارتباط

چطور از آزار و اذیت به کودکان پیشگیری کنیم؟

 1. سعی کنید رابطه خوبی با فرزندتان داشته باشید، او را تنبیه بدنی نکنید و اجازه ابراز وجود به او بدهید.
 2.  بدانید فرزندتان در طول شبانه روز با چه کسانی وقت صرف می کند و چه کسانی در مدرسه با او ارتباط دارندو احساس او را نسبت به آنان جویا شوید.
 3. مربی، پرستار، راننده سرویس و هر کس دیگری که مسئولیت مراقبت از فرزندتان را به عهده دارد را بشناسید.
 4. پرستار کودک را با نصب دوربین زیر نظر داشته باشید.
 5. اگر فرزندتان با راننده سرویس رفت و آمد می کند، به نحوی تنظیم کنید که فرزندتان اولین و آخرین کودکی نباشد که به/از خودرو سوار/پیاده می شود.
 6. تغییر در رفتار فرزندتان را جدی بشمارید و علت آن را بررسی کنید.
 7. زمانی را در طول روز صرفا به فرزندتان اختصاص دهید تا اگر مشکل یا سوالی دارد به شما مراجعه کند.
 8. به فرزندتان یادآوری کنید که اگر دچار مشکل شود و به شما بگوید، شما همیشه از او حمایت می کنید.
 9. به فرزندتان آموزش دهید که هیچ کس حق ندارد از بدنش عکس و فیلم بگیرد.
 10. با فرزندتان رمز تعیین کنید تا به وسیله آن به شما نشان دهد که از وضعیت ناراضی است و می خواهد شما در کنارش باشید.
 11. فرزندتان را به تنهایی به کوچه و خیابان نفرستید.
 12. او را برای بازی با کودکان هم سن و سال و بزرگ تر در یک اتاق تنها رها نکنید.
 13. با او شوخی های جنسی نکنید و برای شوخی به اندام های جنسی اش دست نزنید.
linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید