انجام طرح تفکیک زباله از مبدا در ۱۰ روستای بندرکیاشهر

بخشدار بندرکیاشهر از آغاز اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در ۱۰ روستای این بخش خبر داد.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایرنا، رحیم رضوانی اجرای این طرح را از اولویت های اصلی این بخش عنوان و خاطرنشان کرد: به منظور اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در روستاهای بندرکیاشهر ، جلسات متعددی با حضور دهیاران ، کارشناسان محیط زیست و گروه های مردمی برگزار شده و هماهنگی های لازم صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در مرحله نخست اجرای این طرح ، پس از عقد قرارداد ، آموزش اهالی مناطق روستایی  انجام می شود ، افزود: اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا  در روستاهای منطقه توسط دهیاری ها و با نظارت محیط زیست انجام می شود.

رضوانی در ادامه با بیان اینکه بطور متوسط در هر هفته  حدود ۵ تن زباله در روستاهای این بخش تولید می شود اظهار داشت: تخلیه و انباشت زباله های تولیدی از مشکلات اساسی مناطق روستایی این بخش  به شمار می رود.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا به همکاری و مشارکت عموم مردم نیاز دارد یادآور شد: بخش بندرکیاشهر با داشتن ۳۲ روستا دارای ۲۶ دهیاری مصوب و حدود ۱۹ هزار نفر جمعیت روستایی است.

به گفته وی ، پیش از این طرح تفکیک زباله از مبدا در ۲ روستای سالکده و دشمن کرده این منطقه به انجام رسیده و اثرات خوبی نیز به همراه داشته است.

بخشدار بخش  بندرکیاشهر ، با اشاره به وجود ۳۷ کیلومتر نوار ساحلی در این بخش افزود: این بخش دارای ۸ روستای ساحلی است ، ضمن آنکه ۵ روستای بخش بندرکیاشهر نیز در خصوص تولید و دفع زباله در شرایط بحرانی قرار گرفته اند.

رضوانی با اشاره به وجود جاذبه های طبیعی و گردشگری در این منطقه چون سواحل دریایی و رودخانه ای ، تالاب ها ، مرداب های طبیعی ، پارک های جنگلی و ساحلی ، پارک ملی بوجاق اظهار داشت:  عدم توجه به بحران زباله می تواند صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست و مناطق طبیعی این منطقه وارد سازد.

بخشدار بخش  بندرکیاشهر با تاکید بر اینکه ساماندهی زباله ها با جدیت در روستاهای این منطقه دنبال می شود ،  گفت: از عموم مردم و به خصوص کلیه مسافران تقاضا می شود از رها سازی زباله ها در مناطق طبیعی ، گردشگری و تفریحی این بخش جدا خودداری کنند.

بخش بندرکیاشهر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه با حدود ۱۹ هزار نفر جمعیت در شرق استان گیلان واقع شده است.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید