شما هم حس می کنید چشمتون مشکل داره؟

چشم از حساس ترین عضو های بدن است و هر چیزی که بر بدن تاثیر بگذار روی چشم نیز تاثیر می گذارد. هرگونه اتفاق عجیب و غریب برای چشم می تواند باعث نگرانی شود.

 دلیل تغییرات عجیب چشم ها و عمل و عکس العمل غیرطبیعی آن 

چشم های شما نقش بسیار مهمی در تجربه تان از جهان اطراف دارند. بنابراین زمانی که حالت چشم ها عجیب و غریب می شود، قطعاً ترس و نگرانی در شما ایجاد خواهد شد.

علایم ی مثل درد در چشم، احساس وجود چیزی در چشم هایی که احساس سنگینی دارند، می توانند به دلیل مشکلاتی در چشم باشد همچنین می تواند نشانه ای از یک مسئله جدی در بدن باشد.

هیچ چیز در بدن شما داخل یک جعبه قرار نگرفته است پس یعنی چشم های شما به دیگر قسمت های سیستم عصبی مرکزی متصل هستند که این سیستم، قسمت های دیگر را نیز به یکدیگر وصل می کند.

هر چیزی که روی بدن تاثیر بگذارد ، می تواند روی چشم ها نیز خودش را نشان دهد.

در این قسمت از سلامت نمناک دلایل پنهانی عجیب و غریب شدن حالات چشم و تغییراتش را به شما معرفی می کنیم.

درد چشم

دلایل عجیب و غریب شدن چشم 

چشم یکی از عضو ها مهم و حساس بدن است که دلایل عجیب و پنهانی باعث آسیب رساندن به آن می شوند. که ما در این بخش به این دلایل پنهانی اشاره خواهیم کرد:

آب سیاه یا گلوکوم

آب سیاه بیماری است که روی عصب اپتیک چشم تاثیر می گذارد.

این اثر پیام ها را از چشم به مغز می رساند و باعث دیدن می شود و معمولاً زمانی اتفاق می افتد که مایع ساخته شده در قسمت جلوی چشم فشار را افزایش می دهد و در نهایت به عصب آسیب وارد می کند که می تواند عاملی برای ایجاد علائم آب سیاه یا نقطه کوری شود.

نقاط کوری معمولاً در قسمت خارجی دید ما اتفاق می افتند اما ممکن است به مرکز چشم هم نزدیک باشند.

بسته به ماهیت نقطه ای که بینایی را در آن از دست داده اید ، مثلاً ممکن است که هنگام مطالعه یک جمله را جا بیندازید یا مثلاً جسم بسیار کوچکی را هنگامی که مستقیم به آن نگاه می کنید ، در کنار خود مشاهده نکنید.

اگر فشار روی چشم هایتان بالاست ، دایره های روشنی در اطراف منبع نور توسط چشمتان دیده خواهد شد.

آب سبز می تواند عاملی برای کاهش شدید بینایی و حتی کوری هم باشد.

آب سیاه

آب مروارید

آب مروارید مشکلی در لنز چشم است که اشعه های نوری را که به سمت چشم می آیند تا به دیدن و بینایی ما کمک کنند ، خم می کند.

لنز باید کاملاً تمیز و شفاف باشد اما زمانی که آب مروارید داشته باشید، حالت ابری ، تاری و تیرگی در آن ایجاد می شود و همه چیز شفاف نیست و در نتیجه قدرت بینایی و دیدن رنگ های مختلف کاهش پیدا می کند.

زمانی که سن بالا می رود، سلول های لنز چشم رشد می کنند و می بینند و در نتیجه آلودگی هایی داخل لنز چشم ایجاد می گردد که باعث مشکلاتی هنگام وارد شدن نور به چشم خواهد شد.

آب مروارید در لنز چشم ، رنگ زرد و یا قهوه ای دارد. به جای این که لنز چشمتان را شفاف نشان دهد، می تواند رنگ بینایی را کمی متمایل به زرد کند.

افرادی که آب مروارید دارند ، هنگام دیدن جزئیات در تاریکی دچار مشکل می شوند و در نتیجه با نور زیاد و تشعشعات مشکل دارند.

ترکیب افزایش تشعشعات و کاهش کنتراست و تمایز باعث می شود که رانندگی در شب برای این افراد سخت باشد.

آب مروارید

تباهی لکه زرد

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که بخشی از قرنیه یعنی همان لایه نازکی که از بافت که پشت چشم را پوشش می دهد، آسیب می بیند که به آن تباهی لکه زرد گفته می شود.

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که چشم نمی تواند از شر موادی که داخل قرنیه وجود دارد خلاص شود.

این مواد همان آلودگی ها هستند که باعث ایجاد مشکل در لایه نرم قرنیه می شوند و مشکلات بینایی را ایجاد می کنند.

در طول زمان دریافت کننده های فتو که مسئول انجام این کار هستند ، کار خود را به خوبی پیش نمی برند و در نتیجه بینایی دچار تاری می شود.

تباهی لکه زرد به طور مشخص روی ماکولای قرنیه چشم یا همان لکه زرد تاثیر می گذارد و در نتیجه باعث می شود چیزهایی مثل خطوط صاف را کمی موج دار ببینید. 

مشکلات چشم

خستگی چشم

خستگی چشم زمانی اتفاق می افتد که چشم ها از استفاده مداوم خسته می شوند :مخصوصاً زمانی که مدت زمان زیادی را به یک کتاب یا یک صفحه نمایش زل زدید و یا مدت زمان طولانی رانندگی کردید.

در نتیجه تعداد پلک زدن کاهش پیدا کرده و باعث خشکی چشم و علائمی مثل سوزش، خارش، احساس داغی و خستگی چشم می گردد.

این مشکل می تواند به حدی زیاد شود که هنگام باز نگه داشتن چشم احساس درد داشته باشید. 

کلسترول بالا

کلسترول بالا وضعیتی است که باعث ایجاد سطح ناسالمی از چربی ها در خون می شود و معمولاً نتیجه سبک زندگی غلط ، رژیم غذایی و ژنتیک است گاهی اوقات کلسترول بالا می تواند قدرت بینایی را کاهش دهد و احساس کنید که همه اجسامی که می بینید یک سایه و هاله دارند . در واقع در چنین حالتی رگ کاروتید درگیر است تا خون را به چشم شما برساند .

همچنین احساس درد و یا وجود حلقه های طوسی در کنار چشم احساس می شود و ممکن است در مکان هایی که نور بسیار زیاد دارند ، دچار مشکل شوید.

در بعضی از موارد نیز کلسترول بالا می تواند لکه های متمایل به زرد را روی پلک چشم افراد و در گوشه های آن ایجاد کند. 

کلسترول

مشکلات تیروئید

تیروئید یک عضو پروانه ای شکل در گردن است که هورمون های خاصی را کنترل می کند که باعث تنظیم رشد و سوخت و ساز می شود.

اگر تیروئید به اندازه کافی کار نکند ، عاملی برای مشکلات زیادی خواهد بود که گاهی اوقات شامل ورم عضلات چشم می شود و باعث می شود که چشم ها بزرگتر از حد طبیعی به نظر برسند.

همچنین ممکن است فرد دچار دوبینی شود. اختلالات سیستم ایمنی ممکن است روی تیروئید اثر گذار باشد و مشکلات چشمی را ایجاد کند.

اگر احساس می کنید که پلکتان به قدری سفت و منقبض شده که نمی توانید چشم ها را ببندید ، احتمالاً دچار خشکی چشم شدید زیرا چشم قادر نیست چربی و رطوبت را در خود نگه دارد.

 مشکلات تیروئید

دیابت

معاینه های منظم چشم یک ایده مناسب است ، مخصوصا برای افرادی که دیابت دارند یا در معرض خطر دیابت هستند.

دیابت باعث می شود تا لکه زرد چشم که بخشی از قرنیه است و بینایی مرکزی را کنترل می کند، متورم شود و مایعات را درون خود نگه دارد.

البته ممکن است بینایی اغلب به طور کامل از بین نرود اما احتمالا تغییراتی در چشم ایجاد خواهد شد که وضعیت را بدتر می کند.

افراد مبتلا به دیابت همچنین دو برابر بیشتر از بقیه به آب سبز دچار می شوند و پنج برابر بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به آب مروارید هستند.

 دیابت

میگرن چشمی

نقاط کوری کوتاه مدت در بینایی به معنای این است که شما دچار میگرن چشمی شده اید.

این میگرن با میگرن سردرد متفاوت است میگرن چشمی عاملی برای ایجاد نقاط خالی در بینایی می شود که البته فقط چند دقیقه طول می کشد و ممکن است با درد یا بدون درد باشد.

همچنین فلش هایی از نور، تاری دید و گاهی اوقات سردرد قبل و بعد از علائم موجود در چشم ایجاد می شود.

اگر این اتفاق مکرر رخ می دهد و روی بینایی تان تاثیر گذاشته، حتماً متخصص چشم مراجعه کنید.

 سردرد

بیماری خود ایمنی

آیا پلکتان افتاده است ؟ افتادگی پلک می تواند علامت اختلال خود ایمنی در افراد باشد که روی ضعف ماهیچه اثرگذار است و باعث می شود که افراد چشم خود را به سختی باز کنند.

لوپوس و دیگر انواع آرتروز هم می تواند عاملی برای این مشکل باشد و همچنین عفونت های چشمی نیز باعث ایجاد این مسئله می شوند.

سپس تغییراتی در بینایی فرد ایجاد می شود که سرنخی برای مراجعه به پزشک است.

گاهی اوقات بیماری ام اس را نیز نشان می دهد . اگر بینایی شما به مدت چند روز یا چند هفته کم شد و درد را در یکی از چشمانتان احساس کردید؛ مخصوصاً زمانی که آن را تکان می دادید، احتمالاً می تواند از علائم اولیه ام اس باشد.

 بیماری خود ایمنی

سکته

از دست دادن ناگهانی بینایی می تواند یکی از دلایل سکته باشد. یعنی گاهی اوقات نشان دهنده این است که فرد نزدیک به سکته است یا یک سکته را رد کرده است.

کاهش بینایی از سکته می تواند در یکی از چشمان شما اتفاق بیفتد اما گاهی اوقات هر دو را هم درگیر می کند و باعث نابینایی می شود.

گاهی اوقات سکته ها به عصب هایی که باعث حرکت چشم می شود، آسیب می زند و باعث دوبینی هم می گردد.

شاید برایتان عجیب باشد اما فقط ممکن است این سکته چشمان شما را درگیر کند که به آن سکته چشمی گفته می شود و زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی در چشم توسط پلاکت ها بسته می شوند.

زمانی که سکته ایجاد می شود، فشار خون نیز بالا می رود . پس هر سکته ای را باید جدی بگیرید و هرچه سریع تر با اورژانس تماس بگیرید.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید