این مدل مثبت اندیشی خطرناکه!

افراط در هرچیزی باعث زیان می شود پس با خطرات مثبت گرایی بیش از حد آشنا شوید و راه حل های جلوگیری از آن را آموزش ببینید.

مثبت گرایی سمی یا تظاهر به خوشحالی چیست ؟

مثبت گرایی سمی یعنی نشان دادن بیش از حد خوشحالی و خوشبینی احمقانه که باعث نوعی انکار در واقعیت های زندگی می شود . مثبت گرایی سمی یعنی شادی بیش از حد بالا که اصلاً اثرگذار نیست و یک نوع افراط در مثبت گرایی محسوب می شود و ممکن است تمرکز شما را بیش از حد بالا ببرد و احساساتتان را سرکوب کند . همه ما می دانیم که مثبت گرایی قدرت بسیار بالایی دارد . همه ما سعی می کنیم که در زندگی مثبت نگر باشیم اما گاهی اوقات این ارتعاشات مثبت برای ما بر عکس عمل می کنند و ممکن است مخرب هم باشند . در این قسمت از نمناک قصد داریم که راجع به تظاهر به خوشحالی یا همان مثبت گرایی کاذب و سمی صحبت کنیم. 

مثبت گرایی سمی

 علائم مثبت گرایی سمی 

مثبت گرایی سمی علائم مختلفی با خودش دارد که در این قسمت آن ها را به شما معرفی می کنیم: 

  • پنهان کردن یا ماسک گذاشتن روی احساسات واقعی
  • تمایل برای پنهان کردن احساسات
  • استفاده نکردن از تجربه دیگران
  • سعی برای مثبت کردن افراطی عقاید و ایده ها به جای ارزش گذاشتن به تجربه احساسی کنونی 
  • عبور کردن از چیزهایی که باعث آزار است
  • رفع نکردن مشکلات 
  • خجالت کشیدن از بیان ناامیدی ها و افکار منفی 
  • احساس گناه برای حس منفی

احساس گناه

 مثال های از مثبت گرایی سمی و تظاهر به خوشحالی

تصور کنید که اتفاق بدی برایتان رخ داده است ، مثلاً شغل خود را از دست داده اید، ودیگران به شما می گویند که فقط مثبت فکر کن یا نیمه پر لیوان را ببین . درست است که این نظرات اغلب از روی دلسوزی هستند اما ممکن است چیزی را در وجود شما خاموش کند و باعث شود که شما نتوانید درد و دل کنید و ناراحتی های خود را ابراز کنید .

یا بعد از تجربه از دست دادن چیزی ، بعضی از مردم به شما می گویند که همه چیز به یک دلیلی اتفاق می افتد اما چنین جملاتی فقط برای راحت کردن خودشان است  زیرا سعی دارند سریع تر از واقعیت دور شوند. 

به عنوان مثال هنگامی که احساس ناامیدی یا ناراحتی دارید، به شما می گویند که شادی در زندگی یک انتخاب است. درست است که شادی تا حد زیادی دست خود ماست اما زمانی که واقعا از موضوعی ناراحت باشیم، نمی توانیم انتخاب کنیم که شاد باشیم. 

 عوارض و خطرات ؛ چرا مثبت گرایی سمی آسیب رسان است؟ 

خجالت 

زمانی که فردی بخواهد یک نگاه اجباری مثبت داشته باشد ، معمولاً راجع به کشمکش های خود سکوت می کند . هیچ کدام از ما نمی خواهیم که بعد از مثبت گرایی با چیزهای منفی روبه رو شویم . در واقع خجالت می کشیم که بگوییم مثبت گرایی ما جواب نداده و باز هم اتفاقات بدی برای ما رخ داده است . در نتیجه مدام دنبال انکار و پنهان کردن هستیم و از بیان واقعیت ها شرم داریم . 

خجالت کشیدن

احساسات سرکوب شده 

مطالعات زیادی نشان می دهد که پنهان کردن یا انکار احساسات، عاملی برای استرس بیشتر روی بدن و افکار آشفته می شود . افراد احساسات سرکوب شده ای دارند؛ حتی موقع نگاه کردن یک فیلم غم انگیز هم حاضر نیستند گریه کنند  زیرا نمی خواهند مثبت گرایی خود را به هم بریزند و تظاهر می کنند که هیچ چیز آن ها را آزار نمی دهد . همین عاملی برای مثبت گرایی سمی است. بسیار مهم است که ما در وهله اول بپذیریم که هم اکنون چه احساسی داریم و بر روی آن سرپوش نگذاریم. هنگامی که احساسات منفی را بپذیریم ، به راحتی می توانیم از آن ها عبور کنیم و سرکوب کردن احساسات اصلاً کار درستی نیست. 

انزوا و مشکل در روابط 

انکار کردن حقیقت باعث می شود که ما از جهان واقعی دور باشیم. شاید بسیاری از افراد از کنار ما بروند و همین باعث شکنندگی ما می شود. پس سعی کنید اول از همه مشکلات خود را بپذیرید، حقایق روابط را قبول کنید تا دچار انزوا و تنهایی نشوید . به واقعیت های یک رابطه فکر کنید و سعی کنید که صادقانه احساسات خود را بیان کنید و بیش از حد خودتان را خوب تر از آنچه که هستید نشان ندهید. 

انزوا

القای حس گناه 

هنگامی که افراد مثبت گرایی سمی داشته باشند ، نمی توانند احساسات غم انگیز خود را بیان کنند. هنگامی که می خواهند احساس درونی از جمله ناامیدی و ناراحتی را بیان کنند، احساس گناه می کنند و از این بابت اصلاً حال خوبی ندارند و همین عاملی برای بیشتر شدن احساسات منفی در درون افراد می شود. 

جلوگیری از رشد فردی 

مثبت گرایی سمی باعث می شود که شما از واقعیت های زندگی دور باشید . همین مدام شما را به سمت انکار می برد و باعث می شود که خودتان را به چالش نکشید و دیگر رشد فردی از بین خواهد رفت. 

 راه حل ؛ چگونه از مثبت گرایی سمی دوری کنیم ؟ 

اگر چنین رفتاری را در خودتان شناسایی کردید، راهکار هایی وجود دارند که به شما کمک کنند تا زندگی سالم تر و حمایتی داشته باشید . بعضی از ایده ها شامل مواردی هستند که در ادامه ی این بخش از نمناک خواهید خواند: 

احساسات منفی خود را مدیریت کنید اما آن ها را انکار نکنید 

احساسات منفی می توانند عاملی برای استرس باشند. از طرفی اطلاعات مهمی را به شما می دهد که ممکن است زندگی تغییر کند . پس سعی کنید آن ها را مدیریت کنید . 

مدیریت احساسات منفی

در مورد احساسی که دارید ، واقع بین باشید 

هنگامی که با یک شرایط استرس زا مواجه می شوید، کاملاً طبیعی است که ترس و نگرانی به شما غلبه کند. بیش از حد از خودتان انتظار نداشته باشید. روی مراقبت از خود و برداشتن قدم برای ارتقای شرایط و زندگی تمرکز کنید.  

کاملا طبیعی است که احساسات مختلف داشته باشید 

اگر با یک چالش روبرو شدید ، احتمالاً حس نگرانی همراه با ناراحتی و استرس و هیجان به شما غلبه می کند . همه این احساسات در کنار هم چیده می شوند و نمی توانید حس خود را با یک کلمه بیان کنید . 

به توصیه های اطرافیانتان گوش کنید و قدردان حمایت آن ها باشید 

هنگامی که دچار احساسات سختی می شوید، مراقب باشید که اطرافیان بیش از حد شما را وارد مثبت گرایی سمی نکنند. از طرفی توصیه های آن ها را بپذیرید زیرا احتمالاً قدرت تصمیم گیری خودتان کاهش پیدا می کند و باید از آن ها هم کمک بگیرید.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید