ایجاد دو ناحیه صنعتی جدید در استان‌های آذربایجان غربی و کرمانشاه

ایجاد دو ناحیه صنعتی جدید در دو استان کشور با تصویب هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش شاتا در آخرین نشست هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ایجاد دو ناحیه صنعتی جدید در استان‌های آذربایجان غربی و کرمانشاه به تصویب مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسید.

نواحی صنعتی “پسوه” به مساحت 30 هکتار در شهرستان پیرانشهر استان آذربایجان غربی و “سنقر” به مساحت 41 هکتار در شهرستان سنقر استان کرمانشاه، از جمله نواحی صنعتی جدیدی است که ایجاد و به جمع یک‌ هزار و 19 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب کشور می‌پیوندند.

با ایجاد دو ناحیه صنعتی مذکور، بالغ بر 71 هکتار به مساحت اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده می‌شود تا شرکت‌های استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بتوانند نسبت به جذب سرمایه‌ گذاران و به‌ تبع آن، ایجاد شغل پایدار در سطح کشور اقدام کنند.

گفتنی است، از ابتدای تیر تا نیمه دوم آبان سال جاری، ایجاد و توسعه 24 شهرک و ناحیه صنعتی جدید در 13 استان کشور به وسعت بیش از پنج‌ هزار و 600 هکتار به تصویب هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسیده است که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذیربط ارسال شد.

شایان ذکر است، با تهیه و ارسال گزارش فنی و اقتصادی ضرورت ایجاد و مکان‌ یابی شهرک یا ناحیه صنعتی توسط شرکت‌ شهرک‌های صنعتی هر استان‌ و پس از بررسی و بازدید میدانی کارشناسان معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، گزارش اظهار نظر کارشناسی به هیأت مدیره ارائه و در صورت تأیید مورد تصویب قرار می‌گیرد.

مطابق ضوابط و مقررات قانونی، مصوبه هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای شهرک‌ها و نواحی صنعتی بالای 50 هکتار باید به تصویب مجمع عمومی این سازمان متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، نیرو، امور اقتصادی و دارایی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور رسیده و سپس با بررسی و تأیید کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دفتر هیأت دولت، مورد تصویب هیأت وزیران قرار گیرد.

همچنین به استناد مفاد قانون حمایت از ایجاد نواحی صنعتی روستایی، مصوبه هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌های استانی تابعه، شرط لازم برای تصویب نواحی صنعتی جدید با وسعت زیر 50 هکتار است و در عین حال تصویب نهایی آن مشروط به تأیید و اخذ مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان می‌باشد.

مطابق ضوابط و مقررات قانونی و مفاد بند (8) قانون راجع به تأسیس شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، مجمع عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران موظف است با توجه به سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی ایران و با تصویب هیأت دولت برای افزایش تعداد شهرک‌های صنعتی اقدام لازم را انجام دهد. همچنین مجمع عمومی شرکت‌های تابعه (هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) می‌تواند با توجه به نیاز و ضرورت نسبت به توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب اقدام نماید.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 506 شهرک و 326 ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۸۱ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 7 شهرک فناوری، 38 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 95 هزار و 415 قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از ۴۸ هزار و 119 واحد صنعتی و سه هزار و 150 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 961 هزار و 174 نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید