تالار محراب دارای ۴ سالن اجرا شد/ نامگذاری به نام بزرگان تئاتر

مدیر تالار محراب با اشاره به افزایش تعداد سالن‌های اجرای این مجموعه اعلام کرد هر کدام از این سالن‌ها به نام یک هنرمند مطرح تئاتر ایران نامگذاری شدند.

مهرداد کوروش‌نیا مدیر تالار محراب درباره افزایش امکانات و فضاهای اجرایی این مجموعه تئاتری به خبرنگار مهر گفت: ما از سال گذشته یعنی از شهریور ۹۹ تا الان بازسازی تالار محراب را بر اساس یک استراتژی شروع و انجام دادیم. با توجه به اینکه سالانه ۵ الی ۶ هزار دانشجو و فارغ‌التحصیل تئاتر داریم که با در نظر گرفتن فارغ‌التحصیلان مؤسسات آموزشی آزاد این جمعیت به ۱۰ الی ۱۲ هزار نفر می‌رسد، زیرساخت‌های لازم برای فعالیت این نفرات حتی در دانشگاه‌ها هم وجود ندارد.

وی ادامه داد: تنها مرکزی که به فعالیت‌های تئاتر دانشگاهی اختصاص دارد، مرکز تئاتر مولوی با ۲ سالن اجرا است که این مجموعه نیز پلاتوهای تمرین برای گروه‌ها ندارد. ضمن اینکه مرکز تئاتر مولوی متعلق به دانشگاه تهران است و تعهدی در قبال دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها نظیر دانشگاه آزاد ندارد اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارگانی است که وظیفه ذاتی‌اش فراهم کردن بستر و امکانات فراگیر است.

کوروش نیا با بیان اینکه سیاست حاکمیت و دولت بسترسازی برای جوانان است، اظهار کرد: ما در بازسازی، بخش اداری تالار محراب را به لابی سالن اصلی منتقل و فضای پایین مجموعه را به ۲ بلک پاکس و پلاتو تبدیل کردیم. با این تغییرات تالار محراب دارای ۴ سالن اجرای تئاتر شده است.

مدیر تالار محراب اعلام کرد این مجموعه روزانه از صبح تا غروب با ۴ بلک باکس و پلاتوی خود میزبان تمرین گروه‌های تئاتری و در غروب هم با ۴ سالن میزبان اجراهای تئاتری می‌شود.

وی از به سازی کافی شاپ مجموعه و همچنین فضای باز تالار محراب برای شکل‌گیری پاتوق‌های فرهنگی جوان‌ها به عنوان دیگر تغییرات ایجاد شده در طرح بازسازی این مجموعه تئاتری یاد کرد.

کوروش نیا تأکید کرد: با دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه آزاد و همچنین نبی‌اکرم تفاهم نامه‌هایی منعقد کرده‌ایم تا در زمینه تمرین و اجرای آثار دانشجویی همکاری داشته باشیم. با دیگر دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های خصوصی هم به صورت شفاهی رایزنی‌هایی در این زمینه داشته‌ایم.

وی در ادامه سخنان خود از راه‌اندازی نمایشگاه دائمی عکس از تاریخچه تئاتر ایران برای آشنایی جوانان با تئاتر ایران و مفاخر آن در تالار محراب خبر داد.

مدیر تالار محراب در پایان گفت: هر کدام از سالن‌های مجموعه تئاتر محراب به نام یکی از مفاخر تئاتر ایران نامگذاری شده است. بر این اساس سالن اصلی به نام استاد جعفر والی، ۳ بلک باکس مجموعه به نام‌های استاد جمیله شیخی، استاد جمشید لایق و استاد هادی اسلامی و همچنین پلاتوی تمرین نیز به نام استاد کریم اکبری مبارکه نامگذاری شده‌اند.

linkلینک کوتاه خبری :