رسولیان: کاهش 10 درصدی تعداد واحدهای تولیدی راکد و افزایش 30 درصدی واحدهای فعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور/ صداقت مهر: اجرای ضوابط و مقررات، مبارزه با فساد و بی قانونی و تضییع حقوق بیت المال

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش 10 درصدی تعداد واحدهای تولیدی راکد و افزایش 30 درصدی واحدهای فعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد.

به گزارش شاتا، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در نشست تکریم و معارفه مدیر حراست این سازمان، با بیان این مطلب اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون یک هزار و ۶۰۰ طرح صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به بهره برداری رسیده که از محل آغاز به کار آن‌ها، ۳۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

علی رسولیان افزود: از آن‌جا که تقاضا برای سرمایه گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور بسیار زیاد است، پس گرفتن زمین از صاحبان صنایعی که در اراضی واگذار شده اقدام صنعتی انجام نداده‌اند، در اولویت قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: در این راستا از ابتدای امسال تا کنون ۵۱۰ هکتار زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور که تا کنون هیچ اقدام صنعتی بر روی آن‌ها انجام نگرفته بود، پس گرفته شده و به سرمایه گذاران جدید اختصاص یافت.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایرانادامه داد: از این پس زمین‌های راکدی که در اختیار متقاضیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی قرار گرفته و هیچ اقدام صنعتی روی آن صورت نگرفته باشد، بدون اغماض پس گرفته خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای نخستین بار مجوز لازم از دولت برای ایجاد شهرک‌های صنفی ـ تولیدی اخذ شده و شورای نگهبان آن را مصوب کرده است؛ لذا شهرک‌های صنفی و تولیدی متعددی در کشور به بهره برداری خواهد رسید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران الگوی جدیدی را در قالب توسعه کارگاه‌های کوچک در شهرک‌ها و نواحی صنعتی آغاز کرده که در این راستا ایجاد یک هزار و ۸۰۰ واحد کارگاهی در دستور کار قرار گرفته است.

رسولیان با تأکید بر این‌که تکمیل طرح‌های صنعتی نیمه تمام به‌ویژه طرح‌هایی که در مرحله نصب ماشین‌ آلات هستند، یکی از مطالبات جدی دولت است، افزود: در این راستا از سال گذشته با برنامه ریزی دقیق این مسأله مورد توجه قرار گرفته و از ابتدای امسال تا کنون تعداد واحدهایی که در مرحله نصب ماشین آلات در شهرک‌های صنعتی کشور هستند، نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: هم اینک چهار هزار و ۳۰۰ طرح صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در مرحله نصب ماشین آلات هستند و اگر احساس کنیم هریک از این طرح‌ها قصد تولید و بهره برداری ندارند، بلافاصله زمین از آن‌ها بازپس گرفته شده و به سرمایه گذار جدید واگذار می‌شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از در دست اجرا بودن ۶ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در سال جاری خبر داد.

رسولیان با اشاره به این‌که موضوع تأمین زمین و تکمیل زیرساخت‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به جد و حساسیت ویژه‌ای درحال پیگیری است، خاطرنشان کرد: تفاهم‌های خوبی با دستگاه‌های اجرایی حوزه برق در سطح ملی صورت گرفته و اعتباراتی نیز در این زمینه اختصاص یافته، اما تمرکز سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی بیشتر بر منابع داخلی است، که امیدواریم سال آینده، بخشی از نیاز برق شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور برطرف شود.

وی فعالیت 832 شهرک و ناحیه صنعتی و 4 منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره برداری با بیش از 961 هزار نفر کارکن را در کنار 2800 نفر نیروی انسانی شرکت‌های استانی تابعه در سطح کشور، ظرفیت کم نظیری عنوان کرد که وظیفه حراست و صیانت از این دارایی‌های مادی و انسانی را برای سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران دوچندان می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که پیشبرد اهداف و برنامه‌های این سازمان به یک حراست توانمند و متخصص نیازمند است، خاطرنشان کرد: دغدغه ما این است که مدیران ستادی و استانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بتوانند با شجاعت، آرامش و بدون نگرانی از تبعات تصمیم ‌گیری‌های سازمانی به کار خود ادامه دهند و منشاء آثار مثبت در استان‌ها باشند.

رسولیان با اشاره به این‌که مدیران در مواجهه با برخی مسائل اداری و سازمانی تحت فشار قرار می‌گیرند گفت: مهم است که مدیران ما با حمایت حراست با فراغ بال بیشتری کار کنند و حراست به مدیرانی که در جهت اهداف سازمانی، شفاف و با جسارت حرکت می‌کنند، کمک بیشتری نماید.

وی اصلاح و شفاف سازی فرآیندها را عامل مهمی برای رفع بسیاری از مشکلات و نارسایی‌ها در ارتباط متقابل با ذینفعان و طرف‌های قرارداد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی عنوان و بر نقش مهم حراست در پیشگیری و تبدیل تهدید به فرصت برای تحقق اهداف و مأموریت‌های سازمانی تأکید کرد.

اجرای ضوابط و مقررات، مبارزه با فساد و بی قانونی و تضییع حقوق بیت المال

رئیس مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست اولویت دستگاه حراست را “صیانت” و “پیشگیری” در نظام اداری کشور اعلام کرد و گفت: مدیران حراست، مشاور و دست گیر مدیران در اجرای ضوابط و مقررات، مبارزه با فساد و بی قانونی و تضییع حقوق بیت المال در دستگاه‌ها هستند.

حسین صداقت مهر از “اصلاح فرآیندهای معیوب” و “نظارت بر عملکردها” به‌عنوان اصلی ترین دستور کار مدیریت حراست در سازمان‌ها یاد کرد.

وی افزود: نظارت پیشینی مدیران بر عملکرد خود و همکاران زیرمجموعه، یاری گر نظارت حراست بر حسن اجرای قوانین و دستورالعمل‌ها در راستای انجام مأموریت‌های سازمانی و گره گشایی از مشکلات مردم خواهد بود.

رئیس مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشت مردم اضافه کرد: حوزه صنایع کوچک و متوسط بخش بزرگی از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است که نیازمند بازنگری و آسیب شناسی درخصوص علت تعطیلی و رکود برخی از این صنایع است.

صداقت مهر ادامه داد: این بازنگری سبب می‌شود تا آن دسته از صنایع کوچک که امکان احیای آن‌ها وجود دارد، شناسایی شده و به چرخه تولید بازگردند. تولیدی هم که بازار نداشته باشد، محکوم به فنا خواهد بود.

وی تصریح کرد: اگر مدیریت یک مجموعه موفق یا ناموفق باشد، حراست آن نیز در این کارنامه سهیم است؛ لذا مدیران حراست به‌عنوان مشاورانی امین و مجرب نقش مؤثر و سازنده‌ای در ساخت چهره مطلوب یک سازمان در افکار عمومی ایفا می‌نمایند.

رئیس مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: حراست باید در کنار حفاظت از مدیریت، نسبت به محدودیت‌های مدیریتی نیز دانش داشته باشد و با توجه به این محدودیت‌ها اطلاع رسانی کند تا در جهت پیشبرد اهداف در کنار مدیریت و مجموعه حرکت نماید.

صداقت مهر با تأکید بر یکپارچگی فعالیت‌ها و پرهیز از عدم هماهنگی بین دستگاه‌‌ها خاطرنشان کرد: حراست باید ارتباط خوبی در جهت انعکاس درست اخبار با مجموعه برقرار کند؛ زیرا حراست تریبون صادق مدیران برای وزیر و مجموعه اطلاعاتی کشور است.

وی از قوه جوانی، تجربه، شناخت ساختاری، قدرت تعامل و برقراری خوب ارتباط با همکاران، به‌عنوان مزیت و ظرفیت‌های مدیر جدید حراست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران یاد کرد و از مدیران ارشد ستادی و استانی این مجموعه خواست همکاری‌های لازم را برای تحقق مأموریت‌های مربوطه با این بخش به‌عمل آورند.

در بخش دیگر این نشست نیز مدیر حراست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بر سهم و نقش اساسی این مجموعه در پیشگیری و مبارزه با فساد اداری در کشور تأکید کرد.

عسکری مجتهدزاده با اشاره به تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از صنایع کوچک و متوسط به‌عنوان تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور اظهار داشت: مدیریت حراست از این پس با آسیب شناسی مسائل و مشکلات مبتلابه و ارائه راهکارهای عملیاتی، نقش مهم خود را در تصمیم گیری‌های سازمانی ایفا می‌کند.

وی همچنین بر حمایت از مدیران فعال و زحمتکش جبهه اقتصادی کشور تأکید کرد و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه موجود در سطوح ستادی و استانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را در تسهیل و رفع مشکلات سرمایه گذاران و طرف‌های قرارداد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مهم دانست.

رضا شجاعی ـ مدیر سابق حراست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ـ نیز در این نشست به ارائه گزارشی از عملکرد و اقدامات خود در دوره تصدی این مسئولیت پرداخت.

در این نشست، عسکری مجتهدزاده که با حکم رئیس مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان مدیر حراست جدید سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران منصوب شده است، معرفی و از زحمات 4 ماهه رضا شجاعی مدیر سابق این مجموعه قدردانی شد.

عسکری مجتهدزاده پیش از این معاون اداره کل حراست سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و پیش‌تر نیز کارشناس مدیریت حراست و معاونت برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان بود.

رضا شجاعی نیز در حکمی از سوی معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مدیر مناطق ویژه اقتصادی این سازمان منصوب شد.

وی پیش‌تر رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی، معاون بازرسی و نظارت، معاون امور معادن و صنایع معدنی و مدیر حراست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی بوده است.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید