اقبال مناسبی به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش وجود دارد

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: براساس اطلاعات اولیه، اقبال به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش چه از سوی فرهنگیان و چه از سوی نمایندگان قابل توجه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور طی سخنانی در نشست هم اندیشی مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری از سراسر کشور در دانشگاه فرهنگیان که با موضوع «اندیشه‌های مقام معظم رهبری در حوزه تعلیم و تربیت» برگزار شد، گفت: دیدگاه‌ها و نظرات رهبر فرزانه انقلاب برگرفته از نگاه معرفتی عمیق به آموزه‌های ناب اسلامی و مطالعات جامع و ژرف نگری است.

در این نشست که بیش از یک ساعت و نیم طول کشید معاون پارلمانی رئیس جمهور پیرامون روش‌های تربیتی از منظر رهبری به انذار و غفلت زدایی، معرفی اسوه‌ها و الگوها، تشویق و تنبیه، آراستگی ظاهر و کلام، تغافل، فرصت دادن به متربی برای جبران خطاها، تبشیر و روش تولی و تبری اشاره کرد و با ذکر مصادیق به شرح و بسط این شیوه‌ها پرداخت.

وی عوامل تربیت را به فردی و اجتماعی تقسیم کرد و وراثت و لقمه حلال را از مهمترین عوامل فردی ذکر کرد و از محیط خانواده، اجتماع و رسانه به عنوان عمده‌ترین عوامل اجتماع ی یاد کرد و در نهایت موانع فردی و اجتماعی تربیت را مورد بحث قرار داد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور درپاسخ به سوالی پیرامون مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یک تقسیم کار و توافق وجود دارد که اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضوعی ورود کرد مجلس دیگر وارد نشود و بر عکس، بنابراین وقتی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضوعی وجود دارد دیگر نیازی نیست که مجلس قانون گذاری کند و نمایندگان محترم می‌توانند پیگیر و نظارت کننده بر اجرای مصوبات شورا باشند که در حکم قانون است.

حسینی تصریح کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی روسای سه قوه، برخی وزرا و روسای کمیسیون‌های مجلس حضور دارند و عزم و اراده و التزام آنان به مصوبات می‌تواند ضامن اجرا باشد و گرنه بهترین اسناد و مصوبات به بایگانی سپرده خواهد شد.

وی اظهار داشت: دانشگاه‌ها نقش بی‌بدیلی در مباحث فرهنگی، تربیتی و نیز ارتقای بینش سیاسی دانشجویان دارند به ویژه در دانشگاه فرهنگیان که معلمان در این دانشگاه تربیت می‌شوند، به این رسالت مهم اهتمام بیشتری باید صورت بگیرد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به منظومه فکری مقام معظم رهبری، گفت: ما هم اکنون درگیر جنگ تمام عیار نرم هستیم و دشمن از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی و با القائات مختلف به دنبال ایجاد ابهام و تزلزل در باورهای نسل جوان است، لذا ضرورت دارد که اساتید و مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های سراسر کشور به مباحث اعتقادی، تاریخی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و نیز شیوه‌های تربیتی، تسلط به هنگام و قابل قبولی داشته باشند تا بتوانند به درستی پاسخ‌های قانع کننده به سوالات و ابهامات بدهند.

حسینی تاکید کرد: رئیس جمهور عنایت و تاکید خاصی بر ارتقای دانش و بینش دانشجویان دارد و شورای عالی انقلاب فرهنگی که قرارگاه فرماندهی علم و فرهنگ در کشور است در این مدت فعال شده و خوشبختانه مقام معظم رهبری هم نیروهای تازه نفس و خوشفکری را به عنوان اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کردند که امیدوارم این تحول سبب نشاط، پویایی و تأثیرگذاری بیشتر این شورا شود.

وی افزود: جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم به طور منظم به ریاست رئیس جمهور تشکیل می‌شود و مقرر شده شورای فرهنگ عمومی و دیگر شوراهای اقماری هم احیاء شوند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور اضافه کرد: انتظار است در دانشگاه‌ها هم شاهد ارتقاء فعالیت‌ها در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی باشیم و امیدواریم با بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها برنامه‌های فرهنگی، هنری و بصیرت افزایی رونق و تنوع بیشتری پیدا کند.

حسینی گفت: علیرغم مشکلات و گرفتاری‌هایی که مردم با آن مواجه هستند، با روحیه انقلابی، مدیریت جهادی و برنامه ریزی خوب کارگزاران دولت مردمی، به تدریج اوضاع کشور رو به بهبود است و به فضل الهی آینده بهتری رقم خواهد خورد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درباره وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تعامل خاصی با مجلس شده است، گفت: از روز چهارشنبه که «یوسف نوری» به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی شد، جلساتی با نمایندگان از جمله کمیسیون آموزش برای شناخت بیشتر نسبت به سوابق و توانمندی ها و برنامه‌های ایشان برگزار شده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور اضافه کرد: یکی از مطالبات جدی نمایندگان و معلمان تاکنون انتخاب وزیر آموزش و پرورش از بین مدیران خانواده بزرگ آموزش و پرورش بود که این خواسته با معرفی«نوری» اجابت شد.

حسینی خاطرنشان کرد: نوری هم معلم، هم معاون و مدیرکل آموزش و پرورش در استان‌ها و هم از مدیران ارشد ستاد وزارتخانه بوده است و نسبت به اسناد بالادستی مثل سند تحول بنیادین و سیاستهای کلی ابلاغ شده از سوی رهبری و نیز مباحث برنامه و بودجه آشنایی و احاطه کافی دارد، و تعاملات خوبی با نمایندگان و مسئولان کشور دارد و امید است که با حمایت دولت، مجلس و نهادهای انقلابی بتواند منشاء خدمات ارزنده به معلمان، کارکنان و دانش آموزان باشد.

وی تاکید کرد: توقع است که نمایندگان مجلس در فرصت باقی مانده تا روز یکشنبه ۷ آذر که در صحن علنی رای گیری صورت می‌گیرد، با بررسی کارنامه و برنامه«نوری»، سوالات و ابهامات خود را مطرح کنند تا از جانب وزیر پیشنهادی و رئیس جمهور، توضیحات لازم ارائه شود و نمایندگان با اطمینان خاطر بیشتری به او رای دهند، و خوشبختانه براساس اطلاعات اولیه، اقبال به نوری چه از سوی فرهنگیان و چه از سوی نمایندگان تاکنون قابل توجه بوده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: امیدواریم این بار وزیر آموزش و پرورش تعیین و نهایی شود و با انتخاب این مدیر اجرایی ساعی و سخت‌کوش، باتجربه و آشنا با وظایف و ماموریت‌های آن، این وزارتخانه از بلاتکلیفی خارج شود و در آستانه بررسی بودجه ۱۴۰۱ و نیز برنامه هفتم توسعه، نوری بتواند از حقوق مادی و معنوی معلمان صیانت کند.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید