راه‌اندازی سامانه فراداده و کاتالوگ سرویس پایگاه ملی در گیلان

در راستای مدیریت بهینه اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سامانه فراداده و کاتالوگ سرویس پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور در استا‌ن‌ها راه‌اندازی می‌شود که گیلان به عنوان نخستین هدف میزبان این طرح بود.

به گزارش شاتا به نقل از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور گفت: با حضور کارشناسان پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین در اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان، سامانه متادیتا و کاتالوگ سرویس راه‌اندازی و آموزش پرسنل این مرکز جهت استفاده از این سامانه انجام شد.

به گفته امید اردبیلی، با راه‌اندازی این سامانه و همکاری مراکز استان‌ها به‌زودی مرجعی کامل جهت جستجوی پیشرفته محصولات علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: سامانه فرداداده با ارائه مکانیزم ایجاد شناسنامه برای محصولات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همراه با مدیریت فرآیند تهیه و تولید داده‌، مانع از هرگونه دوباره‌کاری شده و یک دستاورد بزرگ در حیطه ارائه داده‌های علوم‌زمین به شمار می‌رود.

به گفته مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور، سامانه “فراداده و کاتالوگ سرویس” به صورت جامع این امکان را به کاربران می‌دهد تا با ابزارهای پیشرفته جستجو و همچنین جستجوی یک محدوده مکانی مشخص، کلیه تولیدات در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را در آن محدوده بر اساس نوع داده، شامل توصیفی (گزارش‌ها‌و…) و مکانی (داده‌های نقشه‌ای‌و…) دریافت کرده و به‌منظور دسترسی به داده‌های مورد نیاز بر اساس سیاست‌های تعریف شده از سوی این سازمان اقدام کند.

سرپرست اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین باختری(گیلان) نیز ضمن ابراز خرسندی از اجرایی شدن سامانه مذکور از مجریان این پروژه تقدیر کرد و گفت: این طرح می‌تواند گامی موثر در راستای ارایه صحیح تولیدات و داده‌های زمین‌شناسی کشور باشد و به هر چه بهتر شدن گردآوری و متمرکز شدن اطلاعات سازمان کمک کند.

مسلم امانی خاطرنشان کرد: امید است دستگاه‌های اجرایی و مرتبط از اطلاعات تولید شده در این سازمان که در سامانه مذکور ارایه خواهد شد در پروژه‌های ملی و استانی به نحو احسن بهره ببرند تا از ثروت ملی در طرح‌های بنیادی صیانت شود.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید