ماجرای مرموز تنیس‌ باز ناپدید شده چینی/ پنگ شوای کیست؟/ سازمان ملل هم وارد ماجرا شد

شوای پنگ تنیس‌ باز چینی حدود سه هفته است که بعد از یک افشاگری ناپدید شده و حالا چین برای تضمین امنیت او تحت فشار قرار گرفته است.

خبرورزشی –

چین این روزها بابت ناپدید شدن تنیس‌باز زن این کشور، پنگ شوای، تحت فشار قرار دارد و محافل بین المللی از این کشور خواسته‌اند که تضمین دهد که این تنیس‌باز در امنیت به سر می‌برد.

طبق گزارشهای متعددی که منتشر شده پنگ بعد از آنکه یکی از ماقامات سیاسی سابق این کشور را به آزاز جنسی متهم کرد، ناپدید شده است.

پنگ شوای کیست؟

پنگ شوای یکی از شناخته‌شده‌ترین ستاره‌های ورزش چین است. او تبدیل به اولین تنیس‌باز چین شد که توانسته به نفر اول رنکینگ تنیس زنان جهان برسد، این اتفاق در تابستان ۲۰۱۴ در بخش تنیس دو نفره رخ داد. پنگ ۳۵ ساله، دو قهرمانی در گرنداسلم در بخش دو نفره را در کارنامه خود دارد: ویمبلدون ۲۰۱۳ و اُپن فرانسه در ۲۰۱۴.

در بخش انفرادی، پنگ در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۱۴ رنکینگ رسید که بالاترین رتبه او در بخش انفرادی در طول دوران فعالیتش بود. بهترین عملکردش هم به رسیدن او به نیمه‌نهایی انفرادی اُپن آمریکا در سال ۲۰۱۴ مربوط می‌شود.

پنگ ۲۵ قهرمانی در رقابت‌های مسترز تنیس زنان را در کارنامه دارد و مجموع جوایز مالی که دریافت کرده به بالای ۱۰ میلیون دلار می‌رسد. او همچنین سابقه سه دوره حضور در المپیک را دارد. پنگ آخرین بار در رقابت‌های تور قطر در اوایل سال ۲۰۲۰ شرکت کرد و رتبه فعلی او در رنکینگ جهانی ۳۰۶ است

موضوع اتهام‌های جنسی پنگ چه بود؟

پنگ در یک پست مفصل و طولانی در شبکه اجتماعی مخصوص چین به نام ویبو، یکی از مقامات بلندپایه حزب کمونیست چین و قائم‌مقام پیشین نخست‌وزیر دولت چین، ژانگ گائولی را به آزار جنسی متهم کرد. این پیام در روز ۱۱ آبان منتشر شد اما کمتر از یک ساعت بعد از انتشار، حذف شد. ظاهراً این پست از سوی خود شبکه ویبو و اینترنت ملی چین حذف شده و از آن به بعد نیز اسم پنگ به شدت در این شبکه اجتماعی و دیگر وب‌سایت‌های چینی سانسور شده است.

اما ترجمه متنی که پنگ منتشر کرده بود، در خارج از کشور چین به شدت بازنشر شد. پنگ آقای ژانگ که فردی متاهل است را متهم کرد که او را به زور مجبور به ارتباط جنسی کرده بعد از آنکه حدود ۳ سال پیش او را به خانه خود دعوت کرده بود. گفته شده که همسر او نیز در آن زمان در خانه بوده است: «آن روز عصر من شرایط بدی داشتم و فقط گریه می‌کردم. تو من را به خانه‌ات کشاندی و مجبورم کردی که با هم ارتباط داشته باشیم.»

دز این پست گفته شده که این دو نفر سال‌ها قبل روابط محدودی با هم داشته‌اند اما ژانگ ناگهان این رابطه را قطع کرد و دوباره خودش تماس را برقرار کرد. خانم پنگ البته اعتراف کرده که مدارکی مبنی بر اثبات ادعاهای خود ندارد.

ژانگ که حالا ۷۵ ساله و بازنشسته است، یک چهره قدرتمند در چین بود که بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ در بالاترین سمت‌های دولتی و همچنین در حزب کمونیست فعالیت می‌کرد.

 ماجرای مرموز تنیس باز ناپدید شده چینی/ پنگ شوای کیست؟/ سازمان ملل هم وارد ماجرا شد

نگرانی انجمن جهانی تنیس زنان درباره سلامت پنگ

سکوت پنگ از زمان انتشار این انتهامات نگرانی‌های زیادی را در مورد ناپدید شدن او به وجود آورد و انجمن جهانی تنیس زنان نیز از این موضوع ابراز نگرانی کرد. این اتحادیه در ابتدا با انتشار بیانیه‌ای خواستار رسیدگی جدی به اتهامات مطرح شده توسط پنگ شوای شد. سپس رئیس این انجمن اعلام کرد که فدراسیون تنیس چین اعلام کرده که پنگ حالش خوب است و تحت هیچ فشاری قرار ندارد. استیو سمیون رئیس انجمن جهانی در این مورد گفت: «برداشت من این است که او در پکن است اما نمی‌توانم این موضوع را تأیید کنم چون صحبت مستقیمی با او نداشته‌ام.»

اما شبکه ملی چین ایمیلی منتسب به پنگ شوای که به انجمن تنیس زنان ارسال شده را منتشر کرد که در آن نوشته شده: «من در خانه‌ام در حال استراحت هستم و همه چیز عالی است. ممنون بابت اینکه به فکرم هستید.»

با این سیمون رئیس انجمن جهانی تأیید کرد که به سختی می‌تواند باور کند که این ایمیل واقعاً توسط پنگ نوشته شده باشد: «تا این لحظه این ایمیل را معتبر نمی‌دانیم و تا زمانی که فرصت صحبت با او را نداشته باشیم خیال‌مان راحت نخواهد شد.»

انجمن تا کجا پیش می‌رود؟

رئیس انجمن تنیس زنان خواستار ضمانت برای امنیت و سلامت پنگ شده است. سیمون اعلام کرده این انجمن به دنبال آن است که همکاری‌های تجاری خود با چین را قطع کند، حتی با وجود پیچیدگی‌ها و ضررهای مالی که در پی خواهد داشت: «این موضوع فراتر از هر تجارتی است چون زنان باید مورد احترام قرار گیرند و سانسور نشوند.»

اما سازمان‌هایی مثل کمیته بین المللی المپیک (IOC) در این مورد سکوت کرده‌اند که این شاید به میزبانی چین در بازی‌های زمستانی همین امسال مربوط می‌شود.

 ماجرای مرموز تنیس باز ناپدید شده چینی/ پنگ شوای کیست؟/ سازمان ملل هم وارد ماجرا شد

واکنش چین به اتهام های پنگ

اولین واکنش چین این بوده نام پنگ شوای در اینترنت ملی این کشور به شدت سانسور شده و هرگونه جستجویی با اسم او مسدود می‌شود. شاید به همین دلیل هم باشد که هیچ واکنش و پاسخی از سوی آقای ژانگ و نزدیکانش در مورد اتهامات مطرح شده علیه او، دیده نشده است. سخنگوی وزارت خارجه چین هم در واکنش به سؤال خبرنگاران در این مورد گفت که چون این ماجرا یک مسئله دیپلماتیک نیست در مورد آن صحبت نمی‌کند. سردبیر روزنامه چاینا گلوبال تایم که یک رسانه دولتی است، مدعی شد که این ماجرا از سوی رسانه‌های خارجی بزرگنمایی شده است و اینکه بعید است هیچ فشاری روی پنگ وارد شده باشد.

موارد مشابه

پنگ اولین چهره مشهوری نیست که ناگهان در چین ناپدید می‌شود. پیش از این «جک ما»، میلیاردر معروف و بنیانگذار کمپانی علی‌بابا، نیز چندین ماه از دید رسانه‌ها و مردم ناپدید بود تا اینکه در اوایل سال ۲۰۲۱ تصاویری از او منتشر شد. کارشناسان آگاه به سیاست چین معتقدند که پنگ نیز پس از مدتی در محافل عمومی دیده خواهد شد.

واکنش ستاره‌های تنیس

در همین حین، ستاره‌های تنیس جهان نیز خواستار ارائه تضمین از سوی دولت چین در مورد سلامت پنگ شدند. سرنا ویلیامز و نائومی اوساکا که جزو پرافتخارترین تنیس‌بازان زن جهان هستند نگرانی خود را از این موضوع ابراز کردند. هشتگ «پنگ شوای کجاست» نیز در فضای مجازی از سوی تنیس‌بازان سرشناس بازنشر شده و در بخش مردان نیز، نوواک جوکوویچ تنها تنیس‌باز مشهوری بوده ماجرای پنگ را شوکه‌کننده خطاب کرد. اما از ستاره‌هایی مثل رافائل نادال و راجر فدرر هیچ واکنشی دیده نشده است.

 ماجرای مرموز تنیس باز ناپدید شده چینی/ پنگ شوای کیست؟/ سازمان ملل هم وارد ماجرا شد

دخالت سازمان ملل

پای سازمان ملل هم به این ماجرای مرموز باز شده است. سازمان ملل متحد هم خواستار ارائه شواهدی دال بر سلامت پنگ شوای شد. سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه در ژنو، بر اهمیت شواهدی که نشان دهد خانم پنگ زنده و در سلامت است تأکید کرد. لیز تروسل خواستار تحقیقات فوری و شفاف درباره اتهام تجاوز به این ورزشکار شده است. وزارت خارجه فرانسه نیز با اشاره به اینکه این موضوع را با حساسیت دنبال می‌کند خواستار شفاف شدن موضوع از سوی مقامات پکن شد.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید