مشاهده یک قلاده خرس سیاه آسیایی در فاریاب رودان

یک قلاده خرس سیاه آسیایی زیر گونه بلوچی در منطقه مسکونی دهستان فاریاب شهرستان رودان مشاهده شده است.

به گزارش روستانیوز به نقل از ایسنا، کارشناس مسئول نظارت بر امور وحش محیط زیست هرمزگان با اشاره به اینکه زیستگاه این گونه خرس در این منطقه از استان است، گفت: به دلیل خشکسالی و ضعف پوشش گیاهی این حیوان به مناطق مسکونی وارد شده است.

فهیمه گودرزی با بیان اینکه با توجه به اینکه این گونه همه چیز خوار است به باغ‌های میوه و آغل‌ دام‌ها حمله کرده است، تصریح کرد: تاکنون در سه مرحله به باغ‌ها و دام‌های منطقه فاریاب خسارت وارد کرده است.

کارشناس مسئول نظارت بر اموروحش محیط زیست هرمزگان عنوان کرد: تاکنون گروه‌های گشتی شهرستان به صورت شبانه با نور و تیراندازی هوایی در حال دور کردن خرس از منطقه هستند.
گودرزی افزود: در حال رایزنی با سازمان برای اقدامات موثرتری هستیم.

وی با بیان اینکه از اهالی منطقه می‌خواهیم به محض مشاهده، ردپا و صدا خودشان ورادعمل نشوند و با شماره تلفن ۱۵۴۰ تماس بگیرند، خاطرنشان کرد: مردم در این فصل سال از تردد در کوه‌ها و سرکشی به غارها خودداری کنند.

کارشناس مسئول نظارت بر اموروحش محیط زیست هرمزگان در پایان با اشاره به اینکه شهرستان رودان از زیستگاه‌های اصلی خرس سیاه آسیایی زیر گونه بلوچی در هرمزگان است، عنوان کرد: خرس سیاه آسیایی به عنوان یکی از کمیاب‌ترین و آسیب پذیرترین گونه‌ها در جهان و ایران بشمار می‌رود و بر اساس لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت در آستانه انقراض قرار دارد و ازسوی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماد زیستی هرمزگان معرفی شده است.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید