روستای چشام در ردیف روستای هدف گردشگر قرارگیرد

نماینده مردم سبزوار،جغتای،جوین،خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی طی نامه ای از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواست تا روستای چشام ازتوابع شهرستان داورزن را در ردیف روستای هدف گردشگر قرار دهد.

به گزارش روستانیوز به نقل از خانه ملت، بهروز محبی نجم‌آبادی نماینده مردم سبزوار،جغتای،جوین،خوشاب و داورزن و دبیر مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی طی نامه ای از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواست تا روستای چشام ازتوابع شهرستان داورزن را در ردیف روستای هدف گردشگر قرار دهد.

متن نامه ایشان به شرح زیر است:

باسمه تعالی

وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

جناب اقای دکتر ضرغامی

با عرض سلام وتحیات

احتراما به استحضار مقام عالی وزارت میرساند روستای چشام ازتوابع شهرستان داورزن، دربخش باشتین واقع شده که در گویش محلی به آن  “تیشُن” می‌گویند و  تاریخ نگار اتریشی”آلفونس گابریل” در کتاب  “عبور از صحاری ایران” نیز از آن به نام  “تیشون” نام برده است.

این روستا زادگاه حاکم چشمی، مفسر و متکلم بزرگ شیعی در قرن پنجم و  خواجه شمس الدین علی چشمی از امرای قدرتمند سربداری است.

چشام باجمعیتی بالغ بر۵۰۰۰نفر، دارای بناهای تاریخی  همچون مسجدجامع فاخر که قدمت این بنا به دوران سلجوقیان برمیگردد و تنها مسجد شیعی منطقه خراسان بزرگ در دوران خودش بوده که طبق کتاب تاریخ بیهق در این آبادی نماز جمعه برگزار می‌شده و یکی از حاکم نشینان خراسان بوده است. آثار تاریخی و فرهنگی ملموس متعدد دیگر همچون تپه کلرون و تپه فاریاب متعلق به دوران هخامنشیان وساسانیان، بقعهٔ متبرکهٔ امام زاده سید ناصر متعلق به دورهٔ سربداری، تپه و آرامگاه خواجه حسین متعلق به سدهٔ هشتم و نهم هجری، حمام قدیمی متعلق به عصر صفوی، یخدان و آب انبار و ده ها اثر فرهنگی ناملموس و  آیین های کهن که سه مورد از این آیین‌ها در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده است؛ نشانهٔ قدمت و دیرینگی و غنای تاریخی و فرهنگی این روستاست. 

برخوردار از بافت معماری سنتی و موقعیتی‌‌‌‌ نزدیک به کویر و کال نمکزار و  ماسه های روان و همجواری با جاده ترانزیتی ابریشم و قرارگرفتن در منطقه  خیزشگاه قیام سربداران از دیگر جاذبه های این روستاست. 

با توجه به جاذبه های گردشگری روستای چشام که بیان شد،  از جنابعالی درخواست خاضعانه داریم که این روستا را در ردیف روستای هدف گردشگر قرار دهید. پیشاپیش از همکاری و مساعدت جنابعالی قدردانی می‌نماییم.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید