اختصاص ۶۰ میلیارد تومان به فضای تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ۶۰ میلیارد تومان جهت استفاده در سه حیطه کتابخانه‌ها، تحقیقات دانشجویی، تامین مواد اولیه آزمایشگاه آزمایشگاه های دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، پنجمین همایش کتابداران و اطلاع رسانان سلامت به مناسبت گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و مقام کتابدار توسط مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد.

دکتر فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این همایش گفت: مبلغ ۶۰ میلیارد تومان به مناسبت بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت استفاده در سه حیطه رسیدگی به فضای فیزیکی و منابع کتابخانه‌های الکترونیکی و فیزیکی، تحقیقات دانشجویی، تامین مواد اولیه آزمایشگاه های تحقیقاتی و آموزشی اختصاص می یابد.

وی با اعلام این خبر افزود: با توجه به اینکه ایپدمی کووید_۱۹ همچنان یکی از عوامل تعیین کننده در بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی و تدوام آن است بهترین فرصت است تا جهت تجهیز فضای فیزیکی برای حضور دانشجویان و اساتید با حفظ فاصله اجتماعی و تامین منابع الکترونیکی و فیزیکی کتاب برای کتابخانه ها به شمار می‌رود.

نجفی با قدردانی از کتابداران حوزه سلامت که چراغ کتابخانه‌های سلامت را روشن نگاه داشتند، گفت: در سطح کشور ۵۰۰ کتابخانه در ۷۰ دانشگاه علوم پزشکی داریم که حدود ۱۱۰۰ کتابدار در این مجموعه‌ها مشغول به کار هستند.

وی افزود: در دورانی که با شیوع ویروس کرونا ارجحیت با فضای مجازی است ولی کتاب و کتابخانه‌ها جایگاه خودشان را دارند هرچند نقش‌شان در کشورهای مختلف در حال تغییر است و از امکانات فضای مجازی هم در این حوزه استفاده می شود.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، تغییر دیدگاه هیچ گاه از اهمیت این حوزه نکاسته است. در دوران شیوع کووید_ ۱۹ و تعطیلات ناشی از آن جو رخوتی را دانشگاه‌ها حاکم کرده است و دانشگاه‌ها و کتابخانه ها را از شور و اشتیاق دانشجویان محروم کرده است.

وی اظهار داشت: پوشش گسترده واکسیناسیون در سراسر کشور و کنترل تقریبی شیوع ویروس کرونا در کشور دانشگاه‌ها به تدریج امکان بازگشایی دارند و دوباره شاهد حضور دانشجوها، اساتید و اعضای هیات علمی در دانشگاه ها خواهیم بود.

نجفی با اشاره به شعار هفته کتاب گفت: شعار «جالی خالی را با کتاب پر کنیم» شعاری بود که نه فقط یکبار در سال بلکه هر روز به آن احتیاج داریم. زیرا ملتی که با کتاب مانوس شود حرف‌های بسیاری برای جهان خواهد داشت. متاسفانه سرانه پایین مطالعه در کشور ما احتیاج به توجه جدی مسئولان دارد و باید شرایطی را ایجاد کنیم تا دانشجویان بتوانند به راحتی به منابع اطلاعاتی دسترسی داشته باشد و از آنها استفاده کند. حفظ تنوع و کیفیت کتاب‌ها و منابع از الزامات این مسئله است.

در این همایش دکتر پیام کبیری رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی با اشاره به تاریخچه برگزاری همایش کتابداران و اطلاع رسانان سلامت گفت: این همایش پنج سال پیش با هدف گرامیداشت کتابداران سلامت در کشور پایه‌ریزی شد و از بیش از ۱۰۰ نفر نمایندگان کتابداران سلامت دعوت شد و از کتابداران برتر و پیشکسوت تقدیر و تشکر به عمل آمد.

کبیری یادآور شد: خوشبختانه این همایش در سال‌های بعد با مشارکت بیشتر برگزار شد متاسفانه همه‌گیری کووید_۱۹ موجب شد در دو سال گذشته این همایش را به صورت مجازی برگزار کنیم با این وجود تلاش کردیم مسیرهای ارتباطی را تقویت کنیم تا این همایش‌های مجازی هم مانند گذشته با حضور گرم و پرشور کتابداران حوزه سلامت برگزار شود.

وی به ارائه خدمات به روش نوین اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته همه خدمات آموزشی و پژوهشی در کشور دستخوش تغییرات شد این مسئله در کتابخانه‌ها هم تسری یافت و همکاران ما در این بخش‌ سعی کردند با کمک فناوری‌های روز به مشتریان و مخاطبانشان این خدمات را ارائه کنند. خصوصا که در بیمارستان‌ها کتابخانه‌ها امکان تعطیلی نداشتند و حتی بیشتر از گذشته خدماتشان را به متقاضیان ارائه کردند.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی با اشاره به تامین منابع اطلاعاتی در عرصه پزشکی گفت: مدیریت تغییر در دنیا یک مفهوم مهم است. سال‌ها بود که در کتابخانه‌ها از یک روال معمول و سنتی استفاده می‌شد ولی همه‌گیری کووید نشان داد با نوآوری و استفاده از فناوری‌های نوین می‌توان همچنان به ارائه خدمات پرداخت و ما مدیون همکارانی هستیم که در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها به ارائه خدمات نوین در این عرصه متعهدانه ادامه دادند.

دکتر فرزانه فضلی معاون مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت گفت: در مرکز توسعه اطلاعات و انتشارات علمی وظیفه برنامه‌ریزی راهبرد و نظارت بر خدمات کتابخانه‌ها به عنوان یکی از اجزای ساختاری که در دانشگاه‌های علوم پزشکی فعال هستند را بر عهده داریم.

فضلی افزود: در دو سال گذشته متاثر از پاندمی کووید_۱۹ خدمات مرکز تحت تاثیر قرار گرفت و به اجبار نوع تعاملات و ارتباطاتمان و خدمت‌رسانی را تغییر دهیم. بیش از هر سازمان دیگری با محدودیت‌های ناشی از فاصله‌های اجتماعی مواجه شدیم.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید