رجب طیب اردوغان در انتخابات روز یکشنبه توانست بار دیگر رییس‌ جمهور ترکیه شود. پیش از انتخابات نیز ارزیابی‌هایی در خصوص نتیجه انتخابات ترکیه وجود داشت و تردیدهایی نسبت به نتایج قطعی آن نیز بود. اما تصور من این بود که احتمالا آقای اردوغان رییس‌ جمهور ترکیه خواهد شد ولی در پارلمان اکثریت مطلق را به دست نخواهد آورد و این اتفاق نیز افتاد اما با توجه به ائتلافی که با حزب حرکت ملی داشتند، توانستند کنترل مجلس را نیز حفظ کنند.

با توجه به مشکلاتی که ترکیه با آن دست و پنجه نرم می‌کند، آقای اردوغان چالش‌های زیادی را پیش رو دارد و ۴٨ درصدی که به ایشان رای ندادند، جمعیتی از ترکیه هستند و ایشان با ۴درصد اختلاف رییس‌ جمهور ترکیه شده است. یکی از چالش‌های اردوغان خواسته‌ها و مطالبات مخالفان است و حتما ایشان باید به آنها پاسخگو باشد و نمی‌ توان مطالبات ‌شان را بی‌ پاسخ گذاشت …

چرا که اگر به مانند گذشته بخواهد ادعا کند که دوره پسا‌کودتا است چندان باورپذیر نیست و به اندازه کافی از فضای پس از کودتای نافرجام بهره‌برداری کرده است و از این به بعد باید شرایط اضطرار را لغو کرد و دیگر نمی‌توان آن را ادامه داد. البته لازم به ذکر است که برگزاری دو انتخابات مهم در شرایط اضطراری اساسا دارای ایراد است چرا که در این شرایط انتخابات برگزار نمی‌شود. به هر حال ایشان انتخابات زودهنگام را برگزار کرد زیرا نگرانی‌ هایی داشت.

یکی از مشکلاتی که ترکیه با آن روبه‌ رو است بحث اقتصاد است. اکنون ترکیه با کاهش ارزش پول و رشد تورم و کاهش سرمایه‌گذاری مواجه است. طرح‌ های سرمایه‌ گذاری بلندمدتی که در ترکیه برای ٢٠٣٠ تدارک دیده‌اند همگی با چالش مواجه شده است. همچنین نرخ بیکاری در ترکیه افزایش یافته است و همین موضوع می‌تواند تبدیل به پاشنه آشیل دولت آقای اردوغان شود.

از سویی دیگر در موضوعاتی همچون مبارزه با پ‌ ک‌ ک و امنیت داخلی مسائل و اختلافاتی وجود دارد. ایشان به هرحال تلاش فراوانی کرد که حزب دموکراتیک خلق که نماینده سیاسی کردهای ترکیه محسوب می‌شد، به طور کامل با شکست مواجه شود. اکنون برخی از رهبران آن در زندان هستند، با این وجود بازهم ١١ درصد آرا را کسب کردند و بیش از ۶٠ نفر را به مجلس می‌فرستند.

یک حزب جدید نیز به نام حزب خوب با رهبری خانم آکشنر نیز پا به عرصه وجود گذاشته است و همچنین حزب جمهوری‌ خواه خلق نیز از اول بزرگ‌ ترین مخالف آقای اردوغان محسوب می‌شد، اینها همگی به صورت متحد در مجلس عمل خواهند کرد. در مسائل داخلی و بین‌ المللی نیز در مجلس مسائلی پیش خواهد آمد که اردوغان را قطعا دچار چالش خواهد کرد.

حزب متحد اردوغان یعنی حرکت ملی که حدود ١١ درصد آرا را به دست آورده و حدود ۵٠ نفر را به مجلس خواهد فرستاد، از اهمیت بسیار بالایی برای حزب عدالت و توسعه برخوردار خواهد بود، اما این احتمال وجود دارد که با این حزب نیز می‌تواند دچار چالش شود. چرا که آنها بر اساس حمایتی که از اردوغان انجام دادند انتظاراتی دارند.

این هم یکی دیگر از مسائلی خواهد بود که آقای اردوغان با آن مواجه است. همچنین بحث سوریه، مذاکرات با اروپا و مسائل منطقه‌ای جملگی مسائلی هستند که هم در اقتصاد و هم در امنیت ترکیه تاثیرگذار است، مجموعا با توجه به اینکه آقای اردوغان پیروز انتخابات شده است، اما می‌دانیم که ابزارهای دموکراسی در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان اسلام بسیار پررنگ‌تر و قوی‌تر است، اما دولت و حزب حاکم نیز از ابزارهایی که در اختیار داشته استفاده کرده است و بخش عمده فاصله ۴درصدی آقای اردوغان به دلیل ابزارهای حاکمیتی بوده که در اختیار داشته است. زیرا عدالت انتخاباتی برای تبلیغات سایر نامزدها وجود نداشته است.

با این وجود اولویت دولت آینده ترکیه اقتصاد خواهد بود و سپس انسجام داخلی؛ ولی مجموعه مطالباتی که احزاب مخالف از دولت دارند نیز شب‌های آرامی را برای آقای اردوغان نخواهند گذاشت. به هر حال آقای اردوغان باید سعی کند اشتباهات گذشته را پوشش دهد و به داخل انسجام ببخشد و برخوردهای تند گذشته را کنار بگذارد و به مطالبات نیز بیشتر پاسخگو باشد و اگر منطقی‌تر از گذشته رفتار کند می‌تواند یکی پس از دیگری با این چالش‌ ها به خوبی مواجه شود و به صورت نسبی آنها را رفع کند.

در انتها باید تاکید کرد که دموکراسی در ترکیه تا حد زیادی نهادینه شده است و برخوردهای تند نمی‌تواند این دموکراسی را بیش از این تضعیف کند و اینکه آقای اردوغان در این مقطع یک سال و نیم زودتر از موعد انتخابات برگزار کرد نشان‌دهنده نگرانی از آینده بود.

در شرایط کنونی باید دید که آقای اردوغان چه حرف جدیدی برای گفتن دارد. وعده‌هایی که ایشان در طول رقابت‌های انتخاباتی بیان کرد بخش‌هایی از آن انجام شده و بخش دیگری از آن باقی مانده است، آقای اردوغان حرف جدیدی نداشته و همان وعده‌ ها و صحبت‌ های گذشته خود را تکرار کرده است.

اما مخالفین روند کنونی خود را ادامه خواهند داد و مطالبات را هم در عرصه داخلی و هم خارجی مطرح خواهند کرد و تصور نمی‌ کنم که آنها دست روی دست بگذارند و با توجه به ترکیب پارلمان قطعا آقای اردوغان را به چالش خواهند کشید. ترکیه اکنون هم به لحاظ داخلی و هم خارجی وارد فرآیند جدیدی شده است. ترکیه باید چالش‌ هایی که اطراف خود دارد را حل کند.

بحث سوریه، عراق و مباحثی که با برخی از کشورهای عربی و اتحادیه اروپا دارد همه اینها و مسائل داخلی همگی موضوعاتی هستند که احزاب مخالف به صورت متحد از آقای اردوغان مطالبه می‌کنند. هرچند که در نظام ریاستی جدید اختیارات بیشتر و دست باز‌تری خواهد داشت ولی این به معنی سکوت رسانه‌ ها نخواهد بود و اینکه احزاب هم هیچ چیزی نگویند.

فاطمه ممیوند / شهرستان ری