براساس مصوبه مجلس برای کوچک‌ سازی دولت در برنامه ششم توسعه و همچنین در لایحه بودجه ٩٧ با موضوع سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قوانینی تنظیم شده است که به منطقی کردن اندازه دولت و تحول در ساختار تشکیلاتی اشاره شده است.

همان‌ طور که واضح است تشکیلات بزرگ دولت از کارایی و بهره دهی لازم برخوردار نیست و از طرفی علاقه شدید بعضی از مدیران سیاسی و دولتی به رشد قارچ‌ گونه رده‌ های مدیریتی و شلوغ کردن اطراف خود به نظر نمی‌ رسد اتفاقی در این زمینه رقم بخورد.

غیرازمصوبات مجلس در برنامه ششم توسعه طبق ماده ٨٨ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست‌های ابلاغی رهبری نسبت به کاهش حجم تصدی دولت باید قسمتی از امور دولتی به بخش غیردولتی واگذار شود.

اما قصه پر غصه آموزش و پرورش خود حکایت دیگری است. با توجه به آمار بالای بازنشستگان در سال جاری و آتی نیاز به مهندسی مجدد در ساختار تشکیلاتی ضرورتی انکار ناپذیراست و اگر نهادهای غیرمرتبط که با نظرات غیرکارشناسی سنگ‌اندازی می‌کنند اجازه عبور از این بحران را بدهند اتفاقات خوبی برای این نهاد پرهزینه رقم خواهد زد.

جناب آقای رییس‌ جمهور هم در این اواخر فرمودند دولت آنقدر چاق شده که نمی‌تواند راه برود. این چاقی در ادارات آموزش و پرورش مشهود است و نیاز به تحول در ساختار آن از ضروریات است. بودجه همیشه ناکافی آموزش و پرورش و بودن کلید‌واژه‌های همیشگی چون دیون و مطالبات و همچنین فراوانی پست‌ های سازمانی اجازه رشد و خروج از این رکود را به این وزارتخانه مهم نخواهد داد.

در سال گذشته قرار بود بعضی معاونت‌ ها در ساختار تشکیلات وزارتی ادغام شوند که با هیاهوی سیاسی روبه‌ رو شدند که حتی وزیر آموزش و پرورش با عقب‌گردی سریع در ١۴ مهر سال گذشته خبر داد که ادغام معاونت‌ها صحت ندارد و فعلا در حال مطالعه و هنوز خروجی آن مشخص نیست.

با توجه به اینکه نگارنده چند سالی است که در ادارات آموزش و پرورش مشغول به خدمت است و از نزدیک با ساختار تشکیلاتی آموزش و پرورش آشنا بوده می‌توان به جرات اذعان کرد که به راحتی می‌توان ۵٠ درصد از مناطق آموزش و پرورش و به تبع آن نیروهای آن را کاهش داد که می‌ تواند منبع بسیار عظیمی برای جبران کمبود نیروی انسانی در مدارس و رفع مشکلات مالی باشد.

از محل این تغییر و کاهش نیرو می‌توان خدمات بهتری به نیروهای اداری مانده ارایه کرد که با انگیره فراوان به کار خود ادامه دهند. مساله دیگر که در بسیاری از ادارات مشهود است نیروهای بدون پست اداری که ابلاغ آنها در مدرسه صادر شده و در ادارات مشغول به کار هستند.

همچنین بعضی از مدارس نیز برای رفع کمبود نیروی خود از محل منابع مالی دولتی- که بعدها در قالب مطالبه مالی حق‌ التدریس می‌شود- یا از محل دریافتی مشارکت‌ های مردمی نسبت به رفع مشکل اقدام به جذب نیروی حق‌التدریس می‌کنند؛ بیان این مطلب خالی از لطف نیست که نیروهای راکدی را می‌ توان در ادارات و مدارس یافت که از کارایی لازم برخوردار نیستند و به سبب رضای خدا به عنوان نیروی ناکارآمد معرفی نمی‌شوند و کسی مقدمات بازخرید یا اخراج آنها را فراهم نمی‌کند و از طرف دیگر کارکنان شرافتمندی وجود دارند که جبران عدم کارآیی این افراد برگرده آنها است.

اگر قرار باشد از چاقی آموزش و پرورش که حرکت و چابک بودن را از او گرفته است تغییری ایجاد کرد به دو مهارت باید توجه کرد:

اول تشخیص و دوم اجرا. تشخیص شامل روشی برای پرسش سوال درست، طراحی برنامه، مشاهده، جمع‌ آوری داده‌ها و استفاده از روش‌های درست برای تحلیل داده‌ها می‌شود.

اجرا شامل شناسایی راه‌حل‌ها و استراتژی ممکن و اجرایی، پیش‌ بینی نتایج که از استفاده این استراتژی‌ ها به دست می‌آید و در نهایت یک راهکار خاص و عمل به آن است. لازم به ذکر است تغییر در ساختار تشکیلاتی آموزش و پرورش باید از نیروهای ستادی در وزارت آموزش و پرورش آغاز شود که گستردگی و عریض و طویل بودن آن با ۶ معاونت و ٨ مرکز و دفتر ستادی و ١٠سازمان اقماری قابل گذشت و گذر نیست.

تاکنون آموزش و پرورش با دستور العمل‌ هایی چون ساماندهی نیروی انسانی چندان موفق نبوده است و متاسفانه مدیران انتصابی با سهم‌ خواهی خود نسبت به کاهش حجم ادارات و نیروهای اداری آموزش و پرورش و سنگ‌ اندازی در این رابطه اجازه تغییر در این ساختار نابسامان را نمی‌دهند و از طرفی کسی را یارای مقابله و تقابل با افراد ذی‌نفوذ سهم‌خواه نیست چون ماندگاری آنها با جلب رضایت لابی‌ های پشت‌ پرده گره خورده است و در صورت سماجت و پایبندی وزارت آموزش و پرورش به ادامه کار با ساختار فعلی خود سر‌انجامی جز ناکامی و شکست نخواهد داشت.

فاطمه ممیوند / شهرستان ری