ایران

ایران با نام رسمی جمهوری اسلامی ایران، کشوری در آسیای غربی است. این کشور با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع پهناوری، دومین کشور بزرگ خاورمیانه است. ایران از شمال غرب با ارمنستان و آذربایجان، از شمال با دریای خزر، از شمال شرق با ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان، از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان و در غرب با عراق و ترکیه هم‌مرز است. این کشور خاورمیانه‌ای، جایگاه استراتژیکی در منطقهٔ خلیج فارس دارد و تنگهٔ هرمز در جنوب آن، مسیری حیاتی برای انتقال نفت خام است. جمعیت کل استان‌های ایران از ۸۳٫۵ میلیون تن می‌گذرد و تهران، پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است. ایران، جامعه‌ای با قومیت و فرهنگ‌های گوناگون دارد و گروه قومی و فرهنگی غالب این کشور، برآمده از فارسی‌زبانان آن است. در کنار آنان، قومیت‌های دیگری، همانند اقوام پرجمعیت آذری و کُرد وجود دارند. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اسلام شیعه را دین رسمی ایران اعلام کرده‌است و اکثریت مردم این کشور، پیروان همین مذهب هستند. زبان رسمی این کشور نیز فارسی است.

  • نام های پیشینپرشیا
  • جمعیت83560162
  • وسعت1648195
  • ارتفاع از سطح دریا1200
  • ره آوردهیهات
  • پیش شماره تلفن ثابت+98
  • کد پلاک ملی خودروIR
  • مقام مسئول

    سید ابراهیم رییسی

بیانیه جمعی از فعالان رسانه‌ای فاوا در محکومیت بازداشت فعالان این حوزه

جمعی از روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه حوزه علم و فناوری در خصوص محدودسازی اینترنت و بازداشت فعالان این حوزه بیانیه‌ای منتشر کردند و خواستار آزادی این افراد و خاتمه یافتن برخوردهای قهری شده‌اند.

پاندمی فقر آموزشی در ایران و جهان

فقر در همه ابعاد آن، کم و بیش مبتلابه اکثر کشورهای جهان است. تلاش برای مقابله با فقر و کاستن از آلام آن سال‌هاست به عنوان چالشی نظری و عملی مطرح است.

آیا بناهای مدارس دولتی متروپل‌ های خصوصی هستند؟

در میان بحران‌هایی که در حال حاضر گریبان کشور را گرفته است آموزش و پرورش نیز با چالش‌های بسیاری روبه‌روست که در میان این چالش‌ها خود بناهای مدارس نیز چه از نظر تعداد و چه از نظر ایمنی و استحکام بنا با معضلاتی روبه‌روست.

نگرانی درباره‌ ترک تحصیل گسترده‌ دانش‌آموزان

طبق آمار اعلام‌شده از زمان شروع بیماری کرونا در کشور، میزان ترک تحصیل در ایران به شدت افزایش یافته است. این مطالعات همچنین نشان می‌دهد که آمار ترک تحصیل دختران بیش از پسران است. در این مقاله که توسط مرکز آموزشی علوی منتشر شده به علت‌های این موضوع پرداخته شده است.

قهوه در افزایش طول عمر موثر است

تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که روزانه دو یا سه فنجان قهوه می‌نوشند نسبت به افرادی که این نوشیدنی را نمی نوشند عمر بیشتری دارند.

نسلی که می‌خواهد خودش قهرمان زندگی خودش باشد

صحبت از نسلی‌ است که این روزها خیلی‌ها درباره‌شان صحبت می‌کنند. وقتی مطالباتشان را فریاد می‌زنند، با دهانی باز به آنها نگاه می‌کنیم. می‌گویند ما می‌خواهیم زندگی کنیم، آن‌طور که می‌خواهیم. ما آنها را می‌شناسیم و نمی‌شناسیم. جوان، شاداب، پرانرژی، پر از رنگ و زندگی، بزرگ‌شده در زمانه بی‌مرز اینترنت و گوشی‌های هوشمند، پای خواسته‌هایشان ایستاده‌اند.

اولین و تنها راه‌حل عبور از بحران فعلی ایران «گفت‌وگو» است

احمد زیدآبادی جزء آن دسته از چهره‌های سیاسی است که همواره به گفت‌وگو اعتقاد داشته است. به‌همین‌دلیل راه‌حل کشور برای عبور از این بحران‌های فعلی را شکل‌گیری فضا و زمینه مناسب در راستای گفت‌وگو می‌داند؛ اما با توجه به دور جدید اعتراضات تا چه اندازه فضا برای گفت‌وگو وجود دارد و اینکه بدنه معترضان که عمدتا از جوانان و نوجوانان دهه ۸۰ تشکیل شده‌اند، تا چه حد گفت‌و‌گوپذیر هستند، سؤالات محوری است که «شرق» در گپ‌وگفت با این روزنامه‌نگار باسابقه و تحلیلگر مسائل سیاسی به دنبال یافتن پاسخ‌های آن است.

حاکمیت در قانون اساسی روش‌ها را به روش مد نظر قاطبه مردم اصلاح کند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: انتظار می‌رود مجموعه حاکمیت در حوزه های مختلف و در چهارچوب قانون اساسی نسبت به اصلاح روش‌هایی که مد نظر قاطبه مردم است اقدام نماید و نقطه شروع دروهله اول مجلس شورای اسلامی است.

بازدید مدیر عامل شستا از خط تولید تلویزیون ۶۵ اینچ هوشمند پارس

صبح امروز با حضور دکتر بازیان مدیر عامل محترم شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا)، مدیران ارشد شرکت های شستا، صنایع عمومی تامین و پارس الکتریک از خط تولید تلویزیون هوشمند ۶۵ اینچ پارس بازدید به عمل آمد.