سیاست اشتباه وزارت بهداشت در واردات دستگاه های تصویر برداری

عضو شورای عالی نظام پزشکی، نسبت به سیاست اشتباه وزارت بهداشت در واردات دستگاه های تصویربرداری پزشکی بدون انجام کار مطالعاتی، به شدت انتقاد کرد.

عبدالرسول صداقت، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اعتقاد بنده این است که توسعه باید بر مبنای اصول علمی باشد و این طور نباشد که هر نماینده مجلس به هر دلیلی که بر وزارت بهداشت و ارز تجهیزات پزشکی تسلط دارد، بتواند برای شهر خودش هر تجهیزاتی که می‌خواهد وارد کند.

وی افزود: واردات تجهیزات پزشکی و حتی مجوز بیمارستان‌ها باید بر اساس سطح بندی باشد. اما، نکته اینجا است که متأسفانه هم سطح بندی در این دولت برداشته شده، یعنی هر کسی با هر سلیقه‌ای و مدرکی می‌تواند درخواست احداث بیمارستان یا مرکز تصویربرداری کند و در هر شهری این کار را می‌تواند انجام دهد.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: در پیش گرفتن این رویه، باعث می‌شود که توسعه؛ اولاً بر اساس مطالعات علمی نباشد، دوماً؛ بر اساس نیازها نباشد و سوماً؛ متناسب با نیازها و امکانات ارزی کشور نباشد.

وی با عنوان این مطلب که در بسیاری از شهرهای کوچک شاهد صدور مجوز راه اندازی بیمارستان در بخش دولتی هستیم، افزود: در این قبیل مناطق کوچک، دستگاه‌هایی مثل ام آر آی، سی تی اسکن و…، برده اند که کشش این قبیل تجهیزات را ندارد.

صداقت با طرح این سوال که بعد از بردن این تجهیزات گران قیمت به شهرهای کوچک چه اتفاقی می‌افتد، گفت: واردات این دستگاه‌ها، اولاً؛ ارز خیلی زیادی از کشور خارج می‌کند. دوماً؛ این دستگاه‌ها بعد از یک سال که دوره گارانتی آنها تمام شد، به تدریج نیاز به قطعات و نگهداری پیدا می‌کنند که خیلی گران است. سوماً؛ وجود این دستگاه‌ها باعث می‌شود یک سری خدمات غیرضرور و القایی، درخواست شود.

عضو شورای عالی نظام پزشکی تاکید کرد: وقتی یکی از دستگاه‌ها دچار مشکل شود، طبیعتاً نیازمند و مستلزم صرف ارز و بودجه بالا است.

صداقت با عنوان این مطلب که متأسفانه در کشور ما توسعه متناسب با مطالعات علمی و نیازهای منطقه‌ای و همچنین وضعیت بودجه اتفاق نمی‌افتد، ادامه داد: در چنین شرایطی که اقتصاد کشور دچار نابسامانی است و تورم بالا را شاهد هستیم؛ به تدریج به تدریج تعدادی از دستگاه‌های گران قیمت پزشکی مثل ام آر آی و…، از کار افتاده اند.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران افزود: واقعیت این است که دانشگاه‌های علوم پزشکی، بودجه کافی ندارند که بتوانند مطالبات پزشکان و پرستاران را به موقع بدهند و حالا باید بودجه‌ای برای تعمیرات دستگاه‌های تصویربرداری از کار افتاده تأمین کنند.

صداقت تاکید کرد: به نظر بنده باید جلوی این قبیل واردات دستگاه‌های پزشکی گرفته شود، اما متأسفانه روند واردات دستگاه‌های تصویربرداری گران قیمت به تعداد خیلی زیاد و غیر ضرور، ادامه دارد.

وی افزود: نکته‌ای که نباید از آن غافل شد، این است که عده‌ای بر اساس مطالعاتی که داشته اند، در این بخش سرمایه گذاری کرده اند و این قبیل دستگاه‌ها را وارد کرده اند که وقتی تعداد این قبیل دستگاه‌ها زیاد می‌شود؛ طبیعتاً سرمایه گذاری آنها نیز به خطر می‌افتد.

صداقت ادامه داد: من فکر می‌کنم دولت سیزدهم در بحث بهداشت و درمان، هیچ مطالعه و دیدگاه علمی ندارد، حتی در این حد که بعضی از مدیران سطح بالای وزارتخانه فکر می‌کنند مثلاً باید در هر استان یک کارخانه تولید دارو داشته باشیم. در حالی که تولیدات کارخانه‌ها به صورت تخصصی است و اینگونه نیست که همه اقلام دارویی را تولید کند که نیاز استان برطرف شود.

وی افزود: این موضوع، از عدم بصیرت و اطلاع مدیران بهداشت و درمان در حوزه سلامت حکایت دارد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی در پایان به سخن شهید چمران گریز زد و گفت: این شهید بزرگوار، گفته است اگر مدیری تعهد داشت اما تخصصی نداشت و مسئولیتی قبول کند؛ باید در تعهد آن مدیر هم شک کرد.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید