کاهش درآمدهای بیمارستانی به دنبال عدم نگهداری از تجهیزاتپزشکی

دبیر انجمن نگهداری و مدیریت دارایی‌های ایران با عنوان این مطلب که عمر تجهیزات پزشکی در کشور تقریباً بیش از ۲۰ سال است، گفت: یکی از دغدغه‌های بیمارستان‌ها، مدیریت مؤثر تجهیزات پزشکی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نوید نصر، با اشاره به برگزاری ششمین دوره همایش جایزه ملی تعالی نگهداری در روز ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ در مرکز همایش‌های پژوهشگاه نیرو، اظهار داشت: این رویداد با حضور سخنرانان کلیدی و همچنین سخنرانی مقامات کشوری و لشکری نسبت به تبیین و فرهنگ‌سازی هرچه بهتر حوزه نگهداری در سطح کشور برگزار می‌شود.

وی با اشاره به نقش انکارناپذیر تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌های پیشرفته امروزی و تأثیر آن در تشخیص بیماری‌ها و کمک به تسهیل روند درمان، گفت: امروزه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های موجود بیمارستان‌ها مدیریت مؤثر تجهیزات پزشکی است که وجود تجهیزات پزشکی به روز و با کیفیت و همینطور پرسنل کارآزموده می‌تواند موجب ارتقا جایگاه مدیریت بیمارستانی در ارائه خدمات مراقبت سلامت باشد.

نصر افزود: بر اساس شواهد و مطالعات صورت گرفته متأسفانه عدم توجه به مقوله نگهداری و تعمیر بهینه تجهیزات پزشکی منجر به کاهش عملکرد این تجهیزات و در نتیجه کاهش درآمدهای بیمارستانی می‌شود که در حال حاضر با وجود تحریم‌ها و عدم امکان انتقال تکنولوژی هزینه‌های تعویض و تعمیر اساسی و یا به روز رسانی این تجهیزات بار سنگین مالی را به سیستم سلامت کشور تحمیل می‌کند.

دبیر انجمن نت ایران ادامه داد: بر اساس تعریفی که سازمان بهداشت جهانی از مقوله نگهداری تجهیزات پزشکی دارد هدف اصلی آن ایجاد اطمینان در مورد استاندارد بودن کارایی و کاربری تجهیزات، رعایت شرایط تعیین شده از سوی سازنده و تأمین نیازهای درمانی بیمارستان و مراکز درمانی است که به منظور حصول این مهم بسیار حائز اهمیت است که یک سیستم کارآمد نگهداری و تعمیرات برای تجهیزات پزشکی ارائه شود.

این استاد دانشگاه گفت: در مطالعات و تحقیقاتی که در کشور انجام شده تقریباً یک سوم هزینه احداث هر بیمارستان به خرید تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا می‌کند که لازم است در مدیریت امور بیمارستانی یک سرانه بودجه ۱۰ الی ۲۰ درصدی از قیمت خرید تجهیزات را به صورت سالیانه برای نگهداری و مدیریت آنها اختصاص داد.

نصر ادامه داد: متأسفانه بر اساس گزارشی که سازمان بهداشت جهانی در رابطه با ایران منتشر کرده بیش از ۶۰ درصد تجهیزات پزشکی به دلیل عدم وجود یک سیستم نگهداری و تعمیرات بهینه و اصولی و یا به دلیل عدم امکان تأمین قطعات یدکی و انتقال تکنولوژی متأثر از تحریم‌ها در کشور قابل استفاده نیستند.

وی با تاکید بر این مهم که عمر تجهیزات پزشکی در کشور تقریباً بیش از ۲۰ سال است، افزود: بسیار ضروری است که ما در کشور یک برنامه دقیق و منظم در حوزه نگهداری از دارایی‌ها و تجهیزات پزشکی داشته باشیم تا بتوانیم قابلیت اطمینان و عملکردشان را کنترل کنیم و آموزش‌های لازم را برای تکنسین‌های تجهیزات پزشکی ایجاد کنیم تا باعث شود هم عملکرد سیستم درمان ما بهینه شده و هم بتوانیم هزینه سرانه مراقبت بیماران در بیمارستان‌ها را در کشور کاهش دهیم.

دبیر ششمین دوره جایزه ملی تعالی نگهداری، اظهار داشت: خوشبختانه با وجود اداره کل تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت، شکل‌گیری انجمن تخصصی تجهیزات پزشکی و وجود شرکت‌های دانش بنیان توانمند در این حوزه، می‌توان ساز و کار هم افزایی علمی و کاربردی به منظور و استقرار نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی را فراهم نمود تا منجر به بهبود عملکرد بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و نظام سلامت کشور گردد.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید