دارویار ۱۵۰ همت بودجه نیاز دارد/ نرخ تورم در حوزه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، بودجه مورد نیاز برای اجرای طرح دارویاری در سال آینده را ۱۵۰ همت اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی ناصحی، روز یکشنبه در نشست خبری، درباره وضعیت پرداخت‌های سازمان بیمه سلامت به مراکز طرف قرارداد، گفت: پرداخت‌های بیمه سلامت با تأخیر ۲ تا ۳ ماهه به سراسر کشور به ویژه حوزه‌های دانشگاهی در حال پرداخت است. منابع ما وقتی از سازمان برنامه وصول می‌شود طی چند روز به دانشگاه‌ها توزیع می‌شود تا مشکلات دانشگاه‌ها کمتر شود.

وی افزود: مشکلاتی که در سیستم بیمارستان‌های دولتی_ دانشگاهی و دانشگاه‌ها وجود دارد این است که منابع به موقع به آنها نمی‌رسد و انتظار ما این است که به داد دانشگاه‌های دولتی رسیده شود.

ناصحی ادامه داد: انتظار ما این است که در ایام دهه فجر کارهایی که ماندگار است برای افزایش امید مردم انجام شود و به مردم اطلاع رسانی شود. در این دولت اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه سلامت انجام شده و افتتاح‌های مختلف را شاهد هستید. در عین حال انتظار داریم که نظمی در حوزه سلامت و پرداختی‌ها صورت گیرد؛ این دور از دسترس نیست.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، درباره میزان نرخ تورم در حوزه سلامت، گفت: تورم در حوزه سلامت به دلایل مختلف مانند قیمت تجهیزات صورت می‌گیرد. میزان رشد تجهیزات و دارو نسبت به سایر اقلام بیشتر است. تغییر نرخ ارز، تغییر نرخ تجهیزات و تغییر قیمت مواد اولیه باعث تأثیرگذاری می‌شود.

وی افزود: قیمت خدمات سلامت نسبت به سایر خدمات گران‌تر است اما پوشش بیمه‌ای مناسب نسبت به گران‌بودن خدمات سلامت وجود ندارد. پوشش بیمه‌ای به نحوی تنظیم نشده که مؤسسات خصوصی و دولتی را پوشش دهد. با توجه به اینکه مسائل و مشکلاتی که در کشور وجود دارد باید مسائلی که کارشناسی شده در کشور اجرا شود.

ناصحی درباره تعیین تکلیف تعرفه‌های پزشکی گفت: نرخ پیشنهادی در شورای عالی بیمه مطرح شده و به هیات‌عالی وزیران ارسال شده است. هیأت وزیران در خصوص نرخ تعرفه‌ها تصمیم می‌گیرد و نظر ما در سازمان بیمه سلامت نسبت به افزایش ۴۶ درصدی مثبت است.

وی درباره بودجه مورد نیاز برای اجرای «دارویاری»، افزود: اگر بخواهیم این طرح را به طور کامل اجرا کنیم به ۱۵۰ همت بودجه نیاز داریم. در حال حاضر، بیش از ۴۰ همت از ۶۹ همت در نظر گرفته شده برای امسال، تخصیص داده شده و آن را هزینه کرده‌ایم.

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید