ده میلیارد تراکنش در مرکز تبادل اطلاعات

تراکنش

به گزارش ریان، معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات گفت: بیش از هفت و نیم میلیارد تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات شکل گرفته است که پیش بینی می‌شود تا آخر سال به بالای ۱۰میلیارد تراکنش می رسد. رضا باقری اصل در همایش ملی «اقتصاد دیجیتال در انقلاب صنعتی چهارم» که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد با اشاره به موضوع سلامت الکترونیک گفت: «در سال ۱۴۰۰ زمانی که نسخه‌های الکترونیک در کشور ایجاد شد، ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت درمان پرداخت می‌شد و در همان اول سال ۱۴۰۰ تعرفه پزشکان و قیمت داروها هم سه […]

به گزارش ریان، معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات گفت: بیش از هفت و نیم میلیارد تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات شکل گرفته است که پیش بینی می‌شود تا آخر سال به بالای ۱۰میلیارد تراکنش می رسد.

رضا باقری اصل در همایش ملی «اقتصاد دیجیتال در انقلاب صنعتی چهارم» که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد با اشاره به موضوع سلامت الکترونیک گفت: «در سال ۱۴۰۰ زمانی که نسخه‌های الکترونیک در کشور ایجاد شد، ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت درمان پرداخت می‌شد و در همان اول سال ۱۴۰۰ تعرفه پزشکان و قیمت داروها هم سه برابر افزایش پیدا کرد، می‌توان گفت هر اتفاقی در حوزه سلامت دیجیتال افتاد، دو سه انجمن در حوزه پزشکی بودند که بلافاصله دغدغه نسخه‌های الکترونیک را مطرح کنند. به تازگی هم دغدغه دارو رسان ها شروع شده که اجازه نمی‌دهند نسخه پیچی آنلاین صورت گیرد.»

وی به اقدامات هوشمند سازی اشاره کرد و افزود: «هوشمندسازی همه فعالیت‌ها را ضابطه مند، شفاف، قابل سنجش و حکمرانی پذیر می‌کند، بنابراین موضوع اقتصاد سیاسی در جایی درگیر می‌شود که ما حتی وقتی می‌خواهیم در مورد سلامت صحبت کنیم جسارتی هم نداریم. اقتصاد ما درمان محور است نه سلامت محور و باید متوجه باشیم که اقتصاد سیاسی در اینجا ذین فعان پر قدرتی دارد که در مناسب سیاسی، مالی و ابزار دار اجازه تحول دیجیتال را با هر منافعی از جمله حفظ وضع و منافع موجود نمی‌دهند.»

باقری اصل ادامه داد: «اقتصاد دیجیتال تبدیل کردن ناکارآمده‌های مدیریتی به فناوری نیست. پیشنهاد می‌کنم اساتید پیش قدم شوند و همایش اقتصادی سیاسی در حوزه تحول دیجیتال برگزار کنند مسائلی که امروزه با آن مواجه هستیم به لبه‌های سیاست گذاری رسیده است.»

او در خصوص اقتصاد داده نیز تشریح کرد: «اگر در سال ۲۰۱۵ بودیم و این همایش را برگزار می‌کردیم در مورد اقتصاد داده چه می‌توانستیم بگوییم. وقتی حدود هشت سال پیش همایش‌های استارت آپی برگزار می‌کردیم تنها با نمودار، حجم داده‌های دنیا و بر آوردی که داشت مطالبی را ارائه می‌کردیم. در سال ۲۰۱۵ تخمینی برای حجم داده‌ها در سال ۲۰۲۲ زده شده بود و امروز گزارش ۲۰۲۲ را که مرور می‌کنیم حجم داده‌ها دو برابر تخمین‌ها شده است.»

باقری اصل افزود: «با وجود انواع گجت هایی که در منزل داریم، همانند تلویزیون‌هایی که هوشمند شده و لامپ‌هایی که با گوشی می‌توان روشن و خاموش کرد و دیگر امکانات هوشمند، موجود می‌توان گفت که حجم داده‌ها حتی از برآوردها هم شدت گرفته، بنابراین رویکردی که به دیجیتالی شدن داریم باید کمی تغییر کند.»

وی به محصول کارگروه اقتصاد دیجیتال اشاره کرد و گفت: «اولین محصول بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی این است که ما یک نظام اقتصاد دیجیتال تدوین کردیم که در این نظام اقتصاد دیجیتال در هم کنش مؤلفه‌های اساسی اقتصاد دیجیتال را یک مدل سیستمی درست کردیم و یک برنامه اجرایی برای تحقق این نظام تعریف کردیم.»

باقری اصل در خصوص مؤلفه‌های اقتصاد دیجیتال افزود: «ما هفت مؤلفه اساسی در نظر گرفتیم اولین مؤلفه اساسی این است که با شرکت‌های فناوری صحبت کنیم، استارت آپ هایی که رشد کردند و شرکت‌هایی که بزرگ‌تر شدند، دو چالش پیش رویشان است که اولین چالش تأمین مالی است. منظور از تأمین مالی وام و تسهیلات تبصره ۱۸ نیست. ما در برنامه هفتم توسعه بندی را برای پذیرش دارایی‌های دیجیتال‌های بورس، ابزارهای مالی و همینطور توسعه تأمین مالی با روش‌های جایگزین پیش بینی کردیم که انشاالله وقتی ابلاغ شود یک آئین نامه با کمک وزارت اقتصاد باید نوشته شود بنابراین این قسمت تأمین مالی را در بخشی در برنامه هفتم توسعه داریم.»

وی اضافه کرد: «دومین مؤلفه اساسی موضوع نیروی انسانی است که چالش امروز، دیروز و فردای ماست. خروجی‌های دانشگاه با ورودی‌های بازار با هم هماهنگ نیست و به مهارت دیجیتال نیاز دارد. در برنامه هفتم توسعه بندی وجود دارد که براساس آن باید حداقل برای ۵۰۰ هزار نفر مهارت‌های ویژه اقتصاد دیجیتال بگذاریم. دانشگاه می‌تواند در تدوین سرفصل‌های این مهارت‌ها کمک کند. برای این امر به انبوهی از مربی‌ها نیاز داریم تا تغییری که بین نیروی انسانی و سرمایه انسانی در کشور یا رابطه‌اش با کشورهای دیگر وجود دارد را جبران کنیم.»

باقری اصل در خصوص مؤلفه سوم اقتصاد دیجیتال گفت: «مؤلفه سوم داده و اطلاعات است که در برنامه هفتم توسعه لازمه دسترسی به داده‌های دولت است که این دسترسی، دولت به دولت بود و در حال حاضر دولت به بخش خصوصی و بخش خصوصی به دولت است.»

او ادامه داد: «تاکنون بیش از هفت و نیم میلیارد تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات شکل گرفته است که در سال ۹۶ اولین سالی که افتتاح کردیم، سالی ۱۰۳ میلیون در سال بود اکنون پیش بینی می‌شود تا آخر سال به بالای ۱۰ میلیارد تراکنش برسد.»

باقری اصل ادامه داد: «مؤلفه چهارم که باید به آن پرداخته شود و خیلی مهم است این است که با این پهنای باند، دسترسی‌ها و این سرعت‌ها هم نمی‌شود کاری کرد، متوسط دسترسی که ما داریم فکر نمی‌کنم بالای ۲۵ باشد ولی شاخص‌های جهانی متوسط را اینگونه نشان نمی‌دهد مخصوصاً در حوزه ثابت که وضعیت ناگواری داریم. نسل پنجم هم زمانی اجرایی می‌شود که بی تی اس‌ها، مراکز اصلی سوئیچینگ ما با فیبر وصل شده باشند، اگر با فیبر وصل نشود عملاً نسل پنجم تلفن همراه اجرایی نمی‌شود.»

باقری اصل ادامه داد: «بسیاری از ظرفیت‌های نسل چهارم استفاده نمی‌کنیم چون زیرساخت حوزه ترافیک ما باید مبتنی بر فیبر می‌شد. یک تأخیری چند ساله در حوزه زیرساخت‌های ثابت داریم که با حمایت‌های فراوان مجلس دولت و وزیر ۲۰ میلیون پورت در برنامه بوده و در ۱۰۰ شهر انجام شده و فیبر نوری از ۶ میلیون پوشش عبور کرده است. امیدوارم طبق برنامه که ۲۰ میلیون پوشش است، برسیم و سال دیگر حداقل ۴ میلیون اتصال فیبرنوری داشته باشیم.»

وی تصریح کرد: «اگر بخواهیم هوش مصنوعی داشته باشیم داده‌های عظیمی باید گردآوری شود و باید یک مرکز داده داشته باشیم تا بتوان آنها را پردازش کرد. برای این موضوع هم یک سرمایه‌گذاری با کمک بخش خصوصی و حمایت دولت در حال انجام است.»

باقری اصل به موضوع لایحه حفاظت از داده که یکی از کارهایی است که کارگروه اقتصاد دیجیتال انجام داده است اشاره کرد و گفت: «کارگروه اقتصاد دیجیتال لایحه‌ای تحت عنوان لایحه حفاظت یا حمایت از داده‌های شخصی تدوین کرده است و به دولت ارسال شد اما به کمیسیون قضائی و حقوقی برگشت و ۲۶ ماده آن در این چند هفته بررسی شده. امروز جلسه دیگر کمیسیون حقوق قضائی را داریم که امیدوارم زودتر بررسی شود و مجدداً در صحن دولت بیاید و تصویب و تقدیم مجلس شود که امیدواریم تا مجلس بعدی بتوانیم قانونی برای حفاظت از داده داشته باشیم.»

وی افزود: «ما به عنوان دولت به مجلس پیشنهاد دادیم که سهم اقتصاد دیجیتال از ۷.۹ درصد به ۱۵ درصد برسد اما مجلس سهم اقتصاد دیجیتال را ۱۰ درصد در نظر گرفته است این در حالیست که سهم اقتصاد دیجیتال در کشورهای دیگر بالاتر است.»

باقری اصل در پایان گفت: «رشد سالانه حوزه آی سی تی بعد از انقلاب ۱۹.۲ بوده است در سال گذشته به ۱۴ درصد رسیده، امسال به ۱۰ درصد رسیده و سال دیگر احتمالاً به ۲۰ درصد برسد.»

منبع: مهر

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید