حنان حسن بلخی: فکر و دل ما با مردم غزه و شهدای غزه است

مدیر کل منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت ضمن اشاره به اقدامات مناسب وزارت بهداشت ایران در زمینه‌های بهداشتی و درمانی، درباره وظایف سازمان جهانی بهداشت در قبال غزه گفت: از جمله اقدامات ما این است که با سایر کشورها و بیمارستان‌ها در ارتباط هستیم تا مجروحان را به آن‌ها انتقال دهیم و خدمات مناسبی را ارائه دهیم.

به گزارش ریان- حنان حسن بلخی مدیر کل منطقه شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت، در دیدار با دکتر بهرام عین اللهی-وزیر بهداشت کشورمان اظهار کرد: بسیار خرسندم که به عنوان نخستین مدیر منطقه شرق مدیترانه و به عنوان یک زن به ایران سفر کردم و شاهد اقدامات مناسب وزارت بهداشت بودم‌.

وی افزود: این باعث مباهات من است که به عنوان دبیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در محدوده شرق مدیترانه این احساس مسئولیت را داشتم که از کشورهای عضو که شامل ۲۲ کشور است همچون مراکش، افغانستان، سومالی، سودان و… بازدید کنم.

مدیر کل منطقه شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت ادامه داد: ما به عنوان یک سازمان جهانی بر اساس آراء کشورهای عضو عمل می‌کنیم. سازمانی علم محور، پیشرو و راهور بخش سلامت در سازمان جهانی هستیم.

وی افزود: همانطور که وزیر بهداشت ایران نیز مطرح کردند برای من بازدید از کشورهای عضو اهمیت زیادی دارد تا بتوانم به‌صورت مستقیم شاهد پیشرفت‌ها در زمینه بهداشت و سلامت باشم و نسبت به چالش‌ها و موانع نیز آگاهی کامل پیدا کنم تا بتوانم شرایط همکاری میان کشورهای عضو را فراهم کنم.

حنان حسن بلخی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه علوم پایه و توانایی‌های درمانی پیشرفت مناسبی داشته است. اما مهم‌ترین مسئله‌ای که در اصفهان جلب توجه کرد، تلفیق آموزش پزشکی و نظام ارائه خدمات در ذیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود. همچنین ایجاد دسترسی به مناطق دور افتاده و روستایی و همچنین همه استان‌های کشور از طریق نوآوری، برنامه سلامت خانواده و برنامه مدافعان سلامت بسیار مناسب و تاثیرگذار بودند.

وی افزود: امیدوارم سفرهای آتی را نیز به ایران داشته باشم تا شاهد رخداد اتفاقات مثبت در زمینه بهداشت و درمان و سلامت در جمهوری اسلامی ایران باشیم. بیماری هیچ مرزی نمی‌شناسد و باید برای تقویت سیستم سلامت تمام تلاش خود را به کار گیریم و در این راستا باید پیشرفت در زمینه سلامت در تمام کشورهای عضو رخ دهد.

مدیر کل منطقه شرق مدیترانه درباره نقش و تاثیرگذاری ایران در پیشرفت سلامت کشورهای دیگر نیز اظهار کرد: به عنوان کشورهای عضور، هر کشوری مسئولیت تقویت و خود مراقبتی در کشور خود را بر عهده دارد و صرف همین تقویت سیستم‌های کشور خودمان کمک شایانی به سلامت همگانی جهانی خواهد کرد؛ چراکه اگر یک بیماری واگیر در کشوری شیوع یابد به سایر مناطق نشر پیدا خواهد کرد و مشکل‌آفرین خواهد بود.

وی ادامه داد: آنچه که در سازمان جهانی بهداشت به عنوان اولین و مهم‌ترین موضوع در کشورهای عضو اهمیت دارد، حصول اطمینان از سلامت شهروندان خودشان است. همچنین کمک‌های علمی و نوآوری با شرکت‌ در برنامه‌های نوآوری و علمی سازمان جهانی بهداشت اهمیت بالایی دارد.

حنان حسن بلخی درباره مهم‌ترین وظیفه سازمان بهداشت جهانی برای کمک رسانی به غزه نیز اظهار کرد: فکر و دل ما با مردم غزه و شهدای غزه است. منطقه شرق خاورمیانه سازمان جهانی بهداشت ۲۲ عضو دارد که سرزمین‌های اشغالی فلسطین نیز یکی از اعضا هستند. ما در غزه و کرانه باختری به عنوان دفتر منطقه‌ای امرو حضور داریم و به عنوان سازمان جهانی برای حمایت از این منطقه تلاش خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: از جمله اقدامات ما این است که با سایر کشورها و بیمارستان‌ها در ارتباط هستیم تا مجروحان را به آن‌ها انتقال دهیم و خدمات مناسبی را داشته باشیم.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید