گردشگری سلامت در ۲۹۰ مرکز درمانی کشور

رییس مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت و سرپرست مرکز گردشگری سلامت، با اشاره به پذیرش یک میلیون و ۸۰۰ هزار بیمار بین‌الملل در سال گذشته، بر تبادل بیماران از طریق مراجع قانونی از کشور مبداء تا مقصد، تاکید کرد.

به گزارش ریان- دکتر سید هاشم دریاباری، در بیست و نهمین نشست کشورهای عضو گروه پنج، ضمن تشریح گزارشی از عملکرد حوزه درمان و استراتژی بیمارستانی در راستای ارتقای گردشگری سلامت، بیان کرد: در این زمینه نظام سطح بندی تخت های بیمارستانی تا سال ۱۴۰۸ مبتنی بر نیاز کشور، تعریف شده است.

وی ضمن تاکید بر دسترسی عادلانه به خدمات بستری در قالب این مدل، افزود: توزیع عادلانه تخت‌های بستری در سراسر کشور به همه استان ها اجازه می دهد بین ۸۴ تا ۱۰۰ درصد خدمات بستری را ارائه دهند.

دریاباری تصریح کرد: در حال حاضر ۱۱۰۰ بیمارستان و ۱۶۵ هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم که ۱۰۶ بیمارستان با مجموع ۱۷۰۰۰ تخت در دولت سیزدهم تجهیز و راه‌اندازی شد. همچنین، ۶۰ هزار پزشک متخصص و ۹۰ هزار پزشک عمومی و ۳۳ هزار مرکز درمانی در کشور در حال خدمت رسانی به مردم هستند.

وی در خصوص نظام تعرفه و سلامت، گفت: در این برنامه نیز استراتژی‌هایی از جمله توزیع و تخصیص منابع، اقتصاد سلامت، بهینه مصرف کردن منابع ملی در حوزه سلامت و پرداخت براساس عملکرد، پیگیری خواهد شد.

مسئول گردشگری سلامت وزارت بهداشت در این نشست درخصوص نظام ارزیابی فناوری سلامت (HTA)، برنامه حفاظت مالی از گروه‌های هدف، کنترل هزینه سیستم سلامت و ارائه مشوق به ارائه دهندگان خدمت، توضیحاتی ارائه داد و افزود: ایران در حوزه پیوند عضو سرآمد است؛ سالانه ۴۵۶ هزار مرگ مغزی اتفاق می‌افتد و طبق آخرین آمار در سال ۲۰۲۳، تعداد ۱۱۲۱ اهدای عضو در کشور انجام شده است.

وی گفت: در حال حاضر ۲۸ مرکز پیوند کلیه، ۱۳ مرکز پیوند کبد، ۱۰ مرکز پیوند قلب، ۳ مرکز پیوند ریه، ۵ مرکز پیوند پانکراس، یک مرکز پیوند روده کوچک و ۲۲ مرکز فراهم آوری بافت و اعضا در کشور فعالیت دارد.

دریاباری خاطرنشان کرد: انواع روش‌های درمان ناباروری در ایران انجام می شود و در این زمینه می تواند نقطه مثبتی در ارائه خدمات به گردشگران سلامت باشد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی در ادامه، ضمن تشریح برنامه مدیریت جامع بیماری سرطان نیز گفت: در حال حاضر ۲۹۰ مرکز درمانی در کشور مجور ipd دارند و می توانند خدمات درمانی به بیماران بین‌الملل عرضه کنند که ۵۶ درصد این مراکز خصوصی و ۴۴ درصد آنها مراکز دولتی هستند.

رییس مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت با تاکید بر تبادل بیماران از طریق مراجع قانونی از کشور مبداء تا مقصد، افزود: در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر سلامت به منظور دریافت خدمات درمانی به کشورمان مراجعه کرده و در مراکز درمانی پذیرش شدند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

linkلینک کوتاه خبری :

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید